55. ΜΑΖΙ, Ε. Πριοβόλου

ΤΙΤΛΟΣ: Μαζί

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Ελένη Πριοβόλου

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Προβλήματα σύγχρονης ζωής

ΕΤΙΚΕΤΕΣ: Εφηβεία, Οικογένεια/Οικογενειακά προβλήματα, Στερεότυπα/Ρατσισμός, Σχολικός Εκφοβισμός (bullying), Φιλία

1. Ποια σύγχρονα προβλήματα θίγει το βιβλίο;
  2. Η συγγραφέας σκιαγραφώντας τους χαρακτήρες του βιβλίου παρουσιάζει αναλυτικά το «υπόβαθρο» της συμπεριφοράς των εφήβων. Αφού εξηγήσεις το λόγο για τον οποίο κάνει κάτι τέτοιο, να αναφέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα.
  3. Θεωρείς ότι ο τρόπος που παρουσιάζει η συγγραφέας τα προβλήματα των εφήβων ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ή είναι υπερβολικός; Να αιτιολογήσεις την απάντησή σου.
  4. Βάλε τον εαυτό σου στη θέση του Μύρωνα. Γράψε σε μορφή ημερολογίου τις σκέψεις σου αναφορικά με τη συμπεριφορά των συμμαθητών σου απέναντί σου μέσα και έξω από το σχολείο.
  5. Αφού διαβάσεις το άρθρο «Bullying, μια σύγχρονη επιδημία«, να αναφερθείς στις σκέψεις της συγγραφέα του βιβλίου για τον σχολικό εκφοβισμό.
  6. Προσπάθησε να κάνεις μια παρουσίαση με μορφές ρατσισμού που συναντάμε στην καθημερινή μας ζωή.
  7. Εάν έχεις διαβάσει το βιβλίο «Θεατής ή το επόμενο θύμα;» του Τζέιμς Πρέλλερ, να το συγκρίνεις με αυτό και να καταγράψεις ομοιότητες και διαφορές.

One Response to 55. ΜΑΖΙ, Ε. Πριοβόλου

1. Avatar Νικολέττα
    Νικολέττα says:

Είναι ένα βιβλίο με πολύ ενδιαφέρον και πολύ αγωνία .Κατά την γνώμη μου το βιβλίο μου άρεσε.!!