Eγκατάσταση app πρόσθεσης σε περιβάλλον Android

Η εφαρμογή αυτή, που μπορείτε να βρείτε αν πατήσετε στον παρακάτω σύνδεσμο:

είναι εντελώς δωρεάν και είναι εγκαταστάσιμη σε περιβάλλον Android αφού ποηγουμένως  γίνει η απαραίτητη αποδοχή για εγκατάσταση από μια μη αξιόπιστη πηγή, δεδομένου ο,τι ως μόνη αξιόπιστη θεωρείται από την Google το play store στο οποίο όμως η φιλοξενία του εγκαταστάσιμου αρχείου ΔΕΝ είναι δωρεάν.

Για να το κατεβάσετε στην συσκευή Android πατήστε επάνω στον σύνδεσμο. Στην συνέχεια επιλέξτε "Άνοιγμα" και "Εγκατάσταση".

Σκοπός του app είναι να βοηθήσει τους μαθητές να κάνουν προσθέσεις με μικρούς αριθμούς.

Βραβείο στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Παιχνιδιού στο Scratch (2015-2016)

Η ομάδα μας, μια μικρή αλλά δυναμική ομάδα μαθητών με τον εκπαιδευτικό κο Γιώργο Τσορμπατζόγλου, αποφάσισε να λάβει μέρος στο 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Παιχνιδιού στο Scratch (2015-2016) με το διαθεματικό έργο : «Δες την διαδρομή του Οδυσσέα και απάντησε στις ερωτήσεις..»
Στο έργο αυτό γίνεται μια παρουσίαση των σταθμών του Οδυσσέα κατά την επιστροφή του στην Ιθάκη τόσο με ήχο (αφηγήσεις και άλλους ήχους) όσο και με κείμενο και γραφικά επάνω σ' ένα χάρτη της Μεσογείου. Στο τέλος πρέπει ο χρήστης ν' απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις που γίνονται από τους δύο ήρωες robo-one και robo-two.
Για την κατασκευή του έργου αυτού χρησιμοποιήσαμε τα παρακάτω:

• Γλώσσα προγραμματισμού Scratch ver 2 που παρέχει δωρεάν το πασίγνωστο τεχνολογικό ινστιτούτο M.I.T
  • Audacity: Δωρεάν λογισμικό επεξεργασίας ήχου για την καταγραφή και αναβάθμιση των αφηγήσεων από τους μαθητές μας
  • Gimp 2: Δωρεάν λογισμικό επεξεργασίας εικόνας

Η υποψηφιότητα μας με όλα τα απαραίτητα στοιχεία  κατατέθηκε στην πλατφόρμα festman στην θέση: http://festman.schoolab.gr/project/1965

Την Δευτέρα 30 Μαΐου μάθαμε με χαρά οτι το σχολείο μας (ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Πάτρας) κατέκτησε το «Ειδικό Βραβείο Πρωτότυπης Δημιουργίας για την Ειδική Αγωγή» στον Πανελλήνιο διαγωνιμό Scratch με το έργο αυτό.

Δες την διαδρομή του Οδυσσέα και απάντησε στις ερωτήσεις..
(Πατήστε την πράσινη σημαία για να παίξετε το παιχνίδι)

Πηγές:

-Για να βρούμε την θέση των σταθμών του Οδυσσέα χρησιμοποιήσαμε το έργο του Καρανικόλα Νικόλα et al με τίτλο "Ένας χαρτογραφικός διάπλους στο Μύθο και τη Γεωγραφία της Οδύσσειας"
-Ο Χάρτης προέρχεται από τα google maps.
-Κάποιες εικόνες είναι εξ' ολοκλήρου δημιουργήματα της ομάδας μας όπως είναι το καράβι οι δύο παρουσιαστές (αμαξίδιο και ρομπότ) και το 01 υπόβαθρο.
-Κάποιες άλλες είναι κολάζ εικόνων που βρήκαμε στο Ιντερνετ όπως για παράδειγμα η Κίρκη με τα γουρούνια κλπ.

Ευχαριστίες:
-Η ιδέα του θέματος προέρχεται από την φιλόλογο κα Έλενα Νταή
-Για τον τρόπο παρουσίασης επηρεασθήκαμε από το έργο του χρήστη pkoutroulis που περιγράφει την Αργοναυτική εκστρατεία στην θέση https://scratch.mit.edu/projects/34658094/
-Eυχαριστoύμε την κριτική και επιστημονική επιτροπή του 2ου Πανελλήνιου διαγωνισμού στο Scratch για την βράβευση της υποψηφιότητάς μας

Δες την διαδρομή του Οδυσσέα και απάντησε στις ερωτήσεις..

Στο παιχνίδι με τίτλο: : «Δες την διαδρομή του Οδυσσέα και απάντησε στις ερωτήσεις..» γίνεται μια παρουσίαση των σταθμών του Οδυσσέα κατά την επιστροφή του στην Ιθάκη τόσο με ήχο (αφηγήσεις και άλλους ήχους) όσο και με κείμενο και γραφικά επάνω σ' ένα χάρτη της Μεσογείου. Για να ξεκινήσει το παιχνίδι, πρέπει ο χρήστης να πατήσει την πράσινη σημαία και στο τέλος, ν' απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις που γίνονται από τους δύο ήρωες - παρουσιαστές robo-one και robo-two.

Με το έργο αυτό το ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Πάτρας κατέκτησε το «Ειδικό Βραβείο Πρωτότυπης Δημιουργίας για την Ειδική Αγωγή» στον Πανελλήνιο διαγωνισμό παιχνιδιού στο Scratch το σχολ. έτος 2015-2016.

Δες την διαδρομή του Οδυσσέα και απάντησε στις ερωτήσεις..
(Πατήστε την πράσινη σημαία για να παίξετε το παιχνίδι)

Συνέχεια του άρθρου...

Η επιστροφή του Οδυσσέα