ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

• Μπουτάκης Γ., Μπαΐρας  Χαρ., Αλεξούδης Ιω., Κουτσούλας, Ηλ., Μπιστίνας, Γρ., Λιανόπουλος Δ., Ιωαννίδης, Απ., Το νερό πηγή ζωής. Τετράδιο Εργασιών, ΚΠΕ Σουφλίου. Σουφλί, Μάρτιος 2009. Στον ιστότοπο του ΚΠΕ.
  • Οι δρόμοι του νερού -Η λίμνη της Καστοριάς, στον ιστότοπο του ΚΠΕ Καστοριάς (HTTP),      (FLASH) .
  • Εξερευνώντας το Περιβάλλον της Ευρώπης, ΥΠΕΠΘ – WWF, Θ.Ε. «Νερό & Ποτάμια», στην Πύλη Παιδ. Υλικού
  • Τρικαλίτη, Α., Παλαιοπούλου ? Σταθοπούλου, Ρ., (1999),Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για Βιώσιμες πόλεις, ΥΠ.Ε.Π.Θ., Θεματική Ενότητα «Το νερό στην πόλη».
  • Καλαϊτζίδης, Δ., Ψαλλιδάς, Β., (1999),Το ποτάμι, Εγχειρίδιο Παιδαγωγικών Δραστηριοτήτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.  Εκδόσεις Κριτική, Αθήνα.

• Το νερό νεράκι, Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας-Θράκης, Θεσ/νίκη, 2001. Για μικρά παιδιά

• Ζωδιάτου, Ε., Πασσά, Μ., Σταυρόπουλος, Α., (2009), Οι δρόμοι του νερούΤριήμερο Πρόγραμμα Ειδικής Αγωγής του ΚΠΕ Κλειτορίας για παιδιά με νοητική υστέρηση. Έκδοση ΚΠΕ Κλειτορίας.

•  Ο Κύκλος του νερού σε παζλ, στο πλαίσιο του προγράμματος «Οι περιπέτειες του Νερούλη στον ποταμό Λουδία». ΚΠΕ Γιαννιτσών, 2009.

•  Το δώρο της βροχής – Αποστολή Νερό, Μεσογειακό Γραφείο Πληροφόρησης για το Περιβάλλον  τον Πολιτισμό και την Αειφόρο Ανάπτυξη (MIO-ECSDE, 2009).

• Γνωριμία με τη φύση της Προστατευόμενης περιοχής ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ. Φορέας Διαχείρισης Λίμνης Κερκίνης – Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία (ΕΟΕ).

Οδηγός – εγχειρίδιο εκπαιδευτικού (1,10 MB)            Εκπαιδευτικό υλικό για την Κερκίνη (πακέτο αρχείων 10,6 MB)

• ΚΠΕ Ανωγείων, (2008,2009), Όταν το νερό αγκάλιασε την πέτρα,

α) Θεωρητικό μέρος          β) Τετράδιο δραστηριοτήτων. Διαθέσιμα στον ιστότοπο του ΚΠΕ.

•  Βασάλα, Π., (2006), Κεφαλονιά ? Υγρότοποι: Προγράμματα & Δραστηριότητες Π.Ε. Έκδοση ΤΕΔΚ Κεφαλονιάς και Ιθάκης. Διαθέσιμο στην Πύλη Παιδαγωγικού Υλικού (Προσπελάστηκε 18-10-2010)

Υλικό για τον εκπαιδευτικό              Υλικό για το μαθητή          Συμπληρωματικό υλικό

•   MEDASSET (Μεσογειακός Σύνδεσμος για τη Σωτηρία των θαλασσίων χελωνών), (2002), Μεσόγειος θάλασσα – Πηγή ζωής. Εκδόσεις Καλειδοσκόπιο.

•   «Ο υδρολογικός κύκλος». Γεωλογική Υπηρεσία ΗΠΑ. Ελληνικό κείμενο: Χρήστος Μακρόπουλος (Imperial College).(Προσπελάστηκε 06-11-2010).

• «Ερασίνος, ο γιος του βράχου». Έκδοση ΚΠΕ Νέας Κίου.

• «Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν ένας ποταμός». Έκδοση ΚΠΕ Νέας Κίου.

• «Όταν οι πηγές της Αργολίδας αναβλύζουν μύθους». Έκδοση ΚΠΕ Νέας Κίου.

•  «Νερό: Κοινό αγαθό για όλους» (CD). Κέντρο Στρατηγικού Σχεδιασμού για την Ανάπτυξη «ΔΗΜΗΤΡΑ». Εκστρατεία Ευαισθητοποίησης για του υδάτινους Πόρους του Πλανήτη μας.

• Το νερό: χθες, σήμερα, αύριο, ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού.

• Το νερό και η αειφορική του διαχείριση, ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού.

• «Το Ταξίδι του νερού στο Υπαίθριο Μουσείο Νερού Έδεσσας» & «Λουτρά Λουτρακίου Πόζαρ», έντυπα του ΚΠΕ Έδεσσας.

• «Το νιο το ευλογημένο τ” αθάνατο νερό», έντυπο με φύλλα εργασίας & «Τα κατορθώματα μιας δροσοσταλιάς», σχετική εικονογραφημένη ιστορία για νηπιαγωγείο και μικρές τάξεις δημοτικού, του ΚΠΕ Νάουσας.

• «Η νόνα η σταγόνα», του ΚΠΕ Βελβεντού, παραμύθι για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας.Ένα κουτί γεμάτο νερό, Εκδόσεις Καλειδοσκόπιο.

• Παρασκευόπουλος, Σ., (Επιστημονική επιμέλεια) & Μπάρμπας, Τ., (Σχεδιασμός – Ανάπτυξη),  (1999), Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών και Στελεχών της Εκπαίδευσης στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση  Περιλαμβάνει τα Κεφάλαια: α. Γενικό Μέρος Β. Το δάσος γ. Υγροβιότοποι. Θεσσαλονίκη, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης/ΑΠΘ.

•  Θεοδωρίδου, Σ., Τσιγγενοπούλου, Ε., Κολίνη, Κ., Τεστέμπαση, Α., Λόγγος, Δ., Λόγγος, Ε., (2009), Το κάλεσμα της Λίμνης: Εκπαιδευτικός Οδηγός για τη Λίμνη Βεγορίτιδα βασισμένος στις Αρχές της Αειφόρου Ανάπτυξης. Έδεσσα, ΚΠΕ Έδεσσας.
  • Το νερό στη Μεσόγειο, MIO ECSDE.
  • Ρεπούση, Μ.,  Δαγκλή, Ολ., Κουτσουρά, Ζ., Μπενιάτα Ε., Γκούγκαρα Ε., (2006), Υδάτινες διαδρομές από το χτες στο σήμερα. Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για το μουσείο ύδρευσης και την ιστορία της Θεσσαλονίκης. Εκδόσεις Καλειδοσκόπιο.
  • Λίμνη Στυμφαλίας. ΚΠΕ Σικυωνίων Κορινθίας. Διαθέσιμο στον Ιστότοπο του ΚΠΕ.