Επιστολή προς γονείς για την κατάληψη του σχολείου

Ακόμη μια μέρα χωρίς μαθήματα στο 1ο ΕΠΑΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ μετά την απόφαση των μαθητών για κατάληψη του σχολείου.

Οι μαθητές κατέθεσαν τα αιτήματά τους με κυρίαρχο την μείωση του αριθμού των μαθητών ανά τμήμα. Αίτημα όλης εξάλλου της εκπαιδευτικής κοινότητας. Η διαμαρτυρία αυτή των μαθητών έρχεται σε μια περίοδο με ολοένα αυξανόμενα κρούσματα covid 19,  πραγματοποιείται  όμως  χωρίς κανένα μέσο προστασίας,  έτσι ώστε να απειλείται ακόμη περισσότερο η υγεία τους  και των οικογενειών τους.

Στην διαπαιδαγώγηση των μαθητών σημαντικό κομμάτι αποτελεί η κατανόηση της ατομικής και συλλογικής ευθύνης  η οποία στις μέρες μας είναι αναγκαία περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Για να  το πετύχουμε αυτό πρέπει να υπάρχει απρόσκοπτη και ανεμπόδιστη λειτουργία του σχολείου.

Καλούμε όλους  τους γονείς να συζητήσουν με τα παιδιά τους  και να τα συμβουλέψουν στο βαθμό που τους αναλογεί,  προκειμένου να αποφύγουμε δυσάρεστες και απρόβλεπτες καταστάσεις .

Με την ευχή να πρυτανεύσει η λογική και να συζητηθούν όλα τα προβλήματα σε ανοικτό σχολείο.

Ο Διευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟΚΚΙΝΟΣ