^Επιστροφή στην αρχή

Ώρες ενημερώσεως γονέων

Το νηπιαγωγείο μας, έχει ορίσει  ημέρα συνάντησης με τους γονείς, την πρώτη Τρίτη κάθε μήνα εκτός διδακτικού ωραρίου, αλλά εντός ωραρίου του/της εκπαιδευτικού. Λόγω των συνθηκών της πανδημίας (COVID-19) οι συναντήσεις θα γίνονται κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας για την αποφυγή συγχρωτισμού.

Ο/Η εκπαιδευτικός  μπορεί να συναντηθεί και εκτάκτως με τους γονείς/κηδεμόνες κάθε φορά που κρίνεται αναγκαίο.

News Flash

ΔΡΑΣΗ_LETS DO IT GREECE

Σήμερα γονείς και μαθητές συμμετέχουμε σε εθελοντική δράση Let’s do it Greece που αποτελεί τη μεγαλύτερη ταυτόχρονη εθελοντική δράση της χώρας! Οργανώνεται αποκλειστικά από εθελοντές - ως επί το πλείστον νέα παιδιά – γονείς που αγαπήσανε τον εθελοντισμό μέσα από το σχολείο. Να φυτέψουμε δένδρα και ταυτόχρονα να φυτέψουμε φυτά που σχετίζονται με τη διατροφή και την θεματική του εργαστηρίου Ευ ζήν που πραγματοποιείται στο σχολείο με τίτλο «Τρώω σωστά για δόντια γερά».

Είναι μια ιδέα που την ξεκινήσανε έχοντας ως πυξίδα ένα όνειρο και πολύ πάθος... και όλοι είμαστε πολύ χαρούμενοι γιατί σήμερα η ιδέα αυτή έχει αγκαλιαστεί από χιλιάδες εθελοντές και φορείς σε όλη την Ελλάδα, τους οποίους ενώνει ένα ακόμα μεγαλύτερο όνειρο και πολύ περισσότερο πάθος, να ενωθούμε με όλη την Ελλάδα μέσα σε 1 μέρα! Μια εθελοντική δράση που γίνεται την ίδια μέρα & την ίδια ώρα σε κάθε γωνιά της πατρίδας μας.

Ως σχολική μονάδα μαζί με τους γονείς οργανώσαμε τη δράση αυτή βρίσκοντας τα κατάλληλα σκαπτικά εργαλεία φυτά - δένδρα και πραγματοποιήσαμε τη δράση αυτή.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ-ΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 1η Τ.ΟΜ.Υ ΣΤΟ 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΡΤΑΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ-ΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 1Η Τ.ΟΜ.Υ ΣΤΟ 12Ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΡΤΑΣ

Στο πλαίσιο της συνεχούς ανάπτυξης ποιοτικών υπηρεσιών Πρωτοβάθμιας φροντίδας Υγείας η ομάδα Υγείας 1η Τ.Ο.Μ.Υ Άρτας οργάνωσε και υλοποίησε δράση στο 12ο Νηπιαγωγείο με θέμα «Υγιεινή διατροφή». Η δράση περιλαμβάνει μια σειρά επισκέψεων, παρουσίασης της υγιεινής διατροφής και ανάλυση της διατροφικής πυραμίδας. Ως διατροφικό εργαλείο ανατροφοδότησης χρησιμοποιήθηκε υλικό(Διατροφική Πυραμίδα,     στην οποία τα παιδιά προσπάθησαν να τη στήσουν. Επίσης υπήρχε υλικό σε δύο μακέτες που και σε αυτές τα παιδιά διέκριναν και ταξινόμησαν τα υγιεινά και τα ανθυγιεινά τρόφιμα).

Τα παιδιά και των δυο τμημάτων του νηπιαγωγείου μας συνεργάστηκαν με το προσωπικό του Τ.ΟΜ.Υ και συμμετείχαν σε όλη την διάρκεια της δράσης. Έγινε διάλογος με πολλές ερωτήσεις και προβληματισμούς και μοιράστηκαν βραβεία σε όλα τα παιδιά.

Με το τέλος της παρουσίασης η δράση περιλάμβανε το δεύτερο σκέλος της οργάνωσης το προληπτικό έλεγχο των βιβλιαρίων υγείας των νηπίων.

Στόχος της δράσης αυτής ήταν να ελεγχθεί η εμβολιαστική κάλυψη των παιδιών και να γίνουν οι κατάλληλες παραπομπές σε περιπτώσεις που αυτό κριθεί απαραίτητο ώστε να μη υπάρξει ανεμβολίαστο παιδί.

Στις ανωτέρω δράσεις συμμετείχε ο Παιδίατρος του Τ.ΟΜ.Υ Χαραλάμπης Μιχαήλ

Οι επισκέπτριες Υγείας του Τ.ΟΜ.Υ , Γιαννάκου Αφροδίτη και η Μπαλαούρα Ελένη-Ελεάνα.

ΟΙ Νηπιαγωγοί του 12ου Νηπιαγωγείου Άρτας Αγγέλης Αλέξανδρος και η Αικατερίνη Μήτση.

Ο Τ.ΟΜ.Υ. είναι μονάδα οικογενειακής Ιατρικής με εγγεγραμμένο πληθυσμό ευθύνης.

Παρέχουν Δωρεάν Υπηρεσίες Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας με έμφαση σε κοινοτικές δράσεις στον γενικό πληθυσμό.

Στόχος είναι η δημιουργία ηλεκτρονικού φακέλου υγείας με πλήρες Ιατρικό ιστορικό.

Γίνονται εγγραφές παιδιών ασφαλισμένων και μη της ευρύτερης περιοχής του Δήμου Αρταίων.

Copyright © 2013. 12ο Νηπιαγωγείο Άρτας Rights Reserved.