(Τεχνολογία Α Λυκείου)

ομαδική εργασία

Το μάθημα με το ατυχές αυτό όνομα ("Έρευνα και πειραματισμός" είναι πολύ καλύτερο), για άλλους είναι ευχαρίστηση και για άλλους ταλαιπωρία. Καθηγητές και μαθητές.

Φυσικό είναι. Είναι ένα μη συμβατικό μάθημα που παρέχει μεγάλη ελευθερία και στο διδάκοντα και στους μαθητές, πράγμα που τουλάχιστον για τους τελευταίους, μαθημένους να ακολουθούν οδηγίες "διάβασε από σελίδα τάδε έως τάδε και λύσε τις ασκήσεις 2, 3 και 7", καμμιά φορά προκαλεί και άγχος, που όμως ισοφαρίζεται από τη χαρά της δημιουργίας που οι περισσότεροι μαθητές αισθάνονται στο τέλος.

Οι πρακτικές δεξιότητες δε που αποκτούν, οργάνωση ενός project, διαχείριση χρόνου, αντιμετώπιση και διαχείριση ακροατηρίου, καταγραφή σημειώσεων μιας ομιλίας είναι κατά την γνώμη μου ανεκτίμητες στην μετέπειτα φοιτητική και επαγγελματική ζωή.

Με λυπεί που το μάθημα αυτό, το μόνο ίσως που κάνει την μαθητοκεντρική διδασκαλία, την ομαδοσυνεργατική και την ανακαλυπτική μάθηση να αποκτούν νόημα μέσα στις αίθουσες των σχολείων της Μέσης Εκπαίδευσης (αντί για θεωρητική φλυαρία που εξυμνείται σε εκπαιδευτικά συνέδρια για να ξεχαστεί αμέσως μετά), δεν έχει την αναγνώριση που του αξίζει από πλευράς υπουργείου και ορισμένων καθηγητών και διευθυντών.