Α΄ ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Π.Ε. Ν.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ "Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ"Κεντρική ΝΕΑ Δ. Σ. ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΕΛΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΣΧΟΛΕΙΑ-ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΝΤΥΠΑ

ΘΕΜΑ: «Ταυτότητες εκπαιδευτικών Ελευθέρας Εισόδου στα κρατικά μουσεία και τους Αρχαιολογικούς χώρους της Ευρωπαϊκής Ένωσης».

Συναδέλφισσες ,συνάδελφοι,

Ο σύλλογος σε συνεργασία με το 2ο Γραφείο, εξέδωσε κάρτες εκπαιδευτικών, για ελεύθερη είσοδο στα δημόσια μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η ταυτότητα εκπαιδευτικού μετά από Υπουργική Απόφαση δίνει το δικαίωμα σε όλους τους εκπαιδευτικούς να περνούν ελεύθερα στους αρχαιολογικούς χώρους και τα Μουσεία της Ελλάδας. Υπάρχει όμως και κοινοτική οδηγία όπου στα όρια της Ευρωπαϊκής Ένωσης όλοι οι εκπαιδευτικοί εφόσον το αποδεικνύουν, σε όλα τα κρατικά Μουσεία και Αρχαιολογικούς χώρους να περνούν ελεύθερα.

Η υπουργική απόφαση υπάρχει ανηρτημένη στη νομολογία της ιστοσελίδας μας.

Ταυτότητα εκπαιδευτικού δικαιούνται όλα τα οικονομικά τακτοποιημένα μέλη του συλλόγου καθώς και οι συνταξιούχοι εκπαιδευτικοί του.

Για την καλύτερη συμπλήρωση των καρτών θα θέλαμε να σας διευκρινίσουμε τα παρακάτω:

1. Η φωτογραφία θα κολληθεί και δεν θα συρραφτεί, διότι η κάρτα θα πλαστικοποιηθεί μετά τη θεώρησή της.
  2. Παρακαλούμε να συμπληρωθεί με κεφαλαία.
  3. Τα στοιχεία του κατόχου στην α΄ πλευρά είναι αυτά της ταυτότητας, σε ελληνικά και λατινικά (νέας ταυτότητας).

1. Στη θέση ειδικότητας στην β΄ πλευρά στα ελληνικά γράφουμε: (ΠΕ 70 ΔΑΣΚΑΛΟΣ, ΠΕ 60 ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ, ΠΕ 11 Φ.ΑΓΩΓΗΣ, ΠΕ 06 ΑΓΓΛΙΚΩΝ, ΠΕ 16 ΜΟΥΣΙΚΗΣ.
  2. Στα αγγλικά γράφουμε αντίστοιχα: TEACHER, KINDERGARTEN TEACHER, PHYSICAL EDUCATION TEACHER, ENGLISH TEACHER, MUSIC TEACHER.
  3. Στη θέση ημερομηνία γράφουμε την ημερομηνία ΦΕΚ.
  4. Ακριβώς στην επόμενη θέση γράφουμε τον αριθμό μόνο του ΦΕΚ.
  5. Στα αγγλικά γράφουμε αριθμό και ημερομηνία μαζί.
  6. H ημερομηνία λήξης της κάρτας είναι 31-12-2014.

Οι κάρτες θα επιστραφούν συμπληρωμένες σε μέλη του Δ.Σ. του συλλόγου και θα θεωρηθούν , πλαστικοποιηθούν και κατόπιν θα μοιραστούν.

(ΕΝΤΥΠΑ ΚΑΡΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ Δ.Σ.)

08/03/2015

Ερωτήσεις ή προβλήματα σχετικά με αυτήν την τοποθεσία Web πρέπει να απευθύνονται στην [apromitheas@sch.gr].
Πνευματικά δικαιώματα © 2009 Ζιάκος Βαγγέλης vagelis@sch.gr. Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος.
Τελευταία τροποποίηση: 08.03.2015.