![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ο
πρώτος επιμελής θα λέγαμε χαρτογράφος ήταν ένας γερμανός χημικός : ο Johann
Dobereiner που γεννήθηκε το 1780.
|
![]() |
Ως επίκουρος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Ιένας, παρατήρησε κάποιες ομοιότητες σε ορισμένες περιοχές του πίνακα ή του μεχρι τότε γνωστού βασιλείου της Χημείας. |
Αναγνώρισε
ως τριάδες το σίδηρο, το κοβάλτιο και το νικέλιο (τα στοιχεία 26, 27, 28,
με ατομικά βάρη 55,83 , 58,93 και 58,69). Επίσης το χλώριο, το βρώμιο και
το ιώδιο καθώς και το ασβέστιο, το στρόντιο και το βάριο.
Το να εντοπίζει κανείς τριάδες στοιχείων δεν είναι καθόλου δύσκολο απο τη δική μας οπτική γωνία διότι οι ομοιότητες γειτονικών περιοχών είναι πολύ στενές. Είναι πολύ δύσκολο όμως να έχει κάποιος σφαιρική αντίληψη για δωδεκάδες στοιχείων. Μια περαιτέρω δυσκολία ήταν οτι τον καιρό του Dobereiner είχαν ανακαλυφτεί μόνο λίγα στοιχεία του βασιλείου της χημείας.
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |