Ο χημικός Ντμίτρι Ιβάνοβιτς Μεντελέγεφ (Mendeleev, 1834-1907) ασχολήθηκε με την χαρτογράφηση του βασιλείου της Χημείας με περισσότερο χημική οπτική γωνία απο ότι οι προηγούμενοι ερευνητές.
Γεννήθηκε στη Σιβηρία και ήταν ο μικρότερος απο δεκατέσσερα αδέρφια.

Ο Μεντελέγεφ γνώριζε εξήντα στοιχεία, μόλις τα τρία πέμπτα του σημερινού γνωστού περιοδικού πίνακα, έτσι είχε το θάρρος και άφησε κενά στον "χάρτη" του και ισχυρίστηκε οτι τα κενά είναι στοιχεία που δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμη.

Είχε την διαίσθηση να τοποθετήσει τα στοιχεία κοβάλτιο και ιώδιο σε θέσεις με γειτονικά στοιχεία που έιχαν παρεμφερέις ιδιότητες.

Λέγεται πως κάποτε, κατά τη συγγραφή ενός εγχειριδίου χημείας , όπου καταγινόταν με το πρόβλημα της σειράς με την οποία θα παρουσίαζε τα στοιχεία , τον πήρε ο ύπνος και είδε ένα όνειρο.Όταν ξύπνησε, κατέστρωσε το "χάρτη" του, στην τελική του μορφή.

Ο Μεντελέγιεφ ξεκίνησε την προσπάθεια του αυτή για να βοηθήσει τους φοιτητές του στην κατανόηση ορισμένων εννοιών της χημείας.

Οι σκιασμένες περιοχές υποδεικνύουν τα στοιχεία που ήταν γνωστά την εποχή του Μεντελέγεφ.

Ο Μεντελέγεφ ασχολήθηκε περισσότερο με την περιοδικότητα των στοιχείων και ήταν εντυπωσιασμένος απο την περιοδικότητα που εμφάνιζαν οι φυσικές και οι χημικές ιδιότητες τους.

Το γραφείο του Μεντελέγεφ.

Η βιβλιοθήκη του Μεντελέγεφ.

Ήταν άνθρωπος ειλικρινής,ριζοσπάστης αλλά και φιλόνικος.

Δεν δίστασε όμως να παραιτηθεί απο την έδρα του καθηγητή του πανεπιστημίου της Αγίας Πετρούπολης όταν δεν έγινε δεκτό ένα δίκαιο αίτημα των φοιτητών του.

Ο Μεντελέγεφ ήταν άνθρωπος με διορατικότητα και εργαζόταν με σκοπό να κάνει τη χημεία απλή και κατανοητή στους φοιτητές του.Η αγάπη του για την χημεία και τον άνθρωπο, τον έκαναν γνωστό και τον ταύτισαν με το σύγχρονο περιοδικό πίνακα των στοιχείων.