ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Δύο σεμινάρια είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε στο σχολείο μας το τελευταίο διάστημα. Και τα δύο εντάσσονται στα πλαίσια της Ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών και τα παρουσίασαν συνάδελφοι του σχολείου σε συνδιοργάνωση με τη Σχολική Σύμβουλο της 6ης Περιφέρειας Δωδεκανήσου, κα Κουρούπη Μαρία.

Το πρώτο έγινε την Κυριακή 22-1-2017 από 11:00-13:30

Εισηγήτριες ήταν οι κυρίες:

Τσαπάκη Ευαγγελία, αναπληρώτρια εκ/κός Π/Ε 71, που ανέπτυξε το θέμα: «Ανίχνευση μαθησιακών δυσκολιών σε μαθητές του Δημοτικού» Σχολείου και η

Μπασέκη Βαΐτσα, εκ/κός ΠΕ06, κάτοχος διδακτορικού με τίτλο: Συγκριτική Μελέτη παραγωγής Γραπτού Λόγου από Δυσλεξικούς και μη Δυσλεξικούς μαθητές στην Ελληνική (ως πρώτη γλώσσα) και στην Αγγλική (ως ξένη γλώσσα), που ανέπτυξε το θέμα: «Δυσλεξία: Χαρακτηριστικά και τρόποι αντιμετώπισης»

Το δεύτερο έγινε την Κυριακή 12-2-2017 επίσης από 11:00-13:30

Εισηγήτρια ήταν η κα: Μπακιρτζή Ιωάννα, εκ/κός ΠΕ70, κάτοχος Μεταπτυχιακού τίτλου με θέμα: Διδακτική και Μεθοδολογία της Ειδικής Αγωγής. Έχει ολοκληρώσει επίσης το Διδακτορικό της με θέμα: «Μια έρευνα δράσης για την προώθηση της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης, μέσω καθολικής σχεδίασης για μάθηση και της ολικής ποιότητας στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα», αλλά θα ορκιστεί το καλοκαίρι.

Το θέμα που ανέπτυξε ήταν η «Συμπεριληπτική Εκπαίδευση»

Κατά κοινή ομολογία επρόκειτο για δύο σεμινάρια εξαιρετικού ενδιαφέροντος τόσο ως προς τα θέματα που πραγματεύτηκαν όσο και ως προς τον τρόπο παρουσίασής τους, αποκύημα της επάρκειας των εισηγητριών και της θέλησής τους να μοιραστούν με τους συναδέλφους τις ιδιαίτερες γνώσεις τους.

Χαρακτηριστικό είναι άλλωστε το γεγονός ότι οι συνάδελφοι που τα παρακολούθησαν είχαν ενεργό συμμετοχή, αναπτύσσοντας ερωτήματα, προβληματισμούς και θέσεις, με αποτέλεσμα και τα δύο να διαρκέσουν 2 ½ ώρες έναντι της 1 ½ που αρχικά είχε προγραμματιστεί.

Από τη θέση μου θέλω να ευχαριστήσω και να συγχαρώ τόσο τις εισηγήτριες εκπαιδευτικούς μας όσο και το σύνολο των συναδέλφων που παρακολούθησαν, αφού και μ? αυτό τον τρόπο δείχνουν όλοι και όλες τον υψηλό βαθμό ευσυνειδησίας τους και τη διάθεσή τους για προσφορά και επαγγελματική ανάπτυξη.

Γαμβρέλλης Χρήστος