Επίσκεψη στην Πυροσβεστική

Τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου του 2017 τα Τμήματα Στ1και Στ2 του σχολείου μας επισκεφτήκαμε την Πυροσβεστική.

Ο κύριος Κώστας, που μας ξενάγησε, μας έδειξε δύο είδη πυροσβεστήρων (ξηράς κόνεος και διοξειδίου του άνθρακα).

Μετά μας δείξανε τα πυροσβεστικά οχήματα, ήτανε περίπου 8, κάθε ένα για διαφορετική περίπτωση. Ανοίξανε ένα πυροσβεστικό όχημα για να το δούμε. Ανάμεσα στα πράγματα που είχε μέσα υπήρχε μία μάνικα η οποία ήταν συνδεμένη με το βυτίο του οχήματος και πετούσε νερό. Πιάσαμε την μάνικα και πετάγαμε κι εμείς νερό αν πυροσβέστες. Ήταν τέλεια!

Στη συνέχεια πήγαμε να δούμε τα γραφεία. Υπήρχαν τηλέφωνα, καναπέδες, τηλεόραση, κουζίνα ακόμα και playstation. Εκεί συζητήσαμε για διάφορα περιστατικά και πώς μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε. Επίσης παρακολουθήσαμε και την εκπαίδευσή τους. Στο τέλος μας έδωσαν κάτι βιβλιαράκια με οδηγίες για το τι πρέπει να κάνουμε σε κάθε περίσταση.

Περάσαμε πολύ ωραία στην Πυροσβεστική και θα θέλαμε να ξαναπάμε!

Οι μαθητές του Στ1 και Στ2