ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ

Την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου ήταν η παγκόσμια ημέρα κατά της παχυσαρκίας και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας αφιέρωσε μέρος της ημέρας για δραστηριότητες σχετικές με την ημέρα. Τα παιδιά δημιούργησαν εικόνες και κολάζ σχετικά με τη διατροφή και τις διατροφικές συνήθειες.

Παράλληλα την Παρασκευή 24-10-2014 και ώρα 18:30 στο χώρο του σχολείου μας, στα πλαίσια του Προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας, βάλαμε την «Ιατρική, την ψυχολογία & τη διατροφή στην υπηρεσία του μικρού μαθητή».

Μαζί μας, εισηγητές και σύμβουλοι ήταν:  η ψυχολόγος κα Δρόσου Μαρία-Ειρήνη, η διατροφολόγος κα Ορφανουδάκη Αναστασία. Στην εκδήλωση ήταν προσκεκλημένος να μιλήσει και ο παιδίατρος Σχουλλής Μιχάλης που όμως λόγω έκτακτων ιατρικών περιστατικών δεν μπόρεσε να παραβρεθεί.

Την εκδήλωση, που έγινε σε συνεργασία με την κα Σχολική Σύμβουλο της 6ης Περιφέρειας Δωδεκανήσου και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, παρακολούθησαν πολλοί γονείς και φίλοι του σχολείου.

Στην αρχή ο Κ.Φ.Α. Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου παρουσίασε έρευνα που γίνεται στο σχολείο μας τα τελευταία χρόνια η οποία έδειξε την ανάγκη διαμόρφωσης σωστών συνηθειών στην διατροφή των παιδιών.

Η κυρία Ορφανουδάκη στη συνέχεια ανέπτυξε τις σωστές διατροφικές συνήθειες δίνοντας συμβουλές στους αρκετούς γονείς που παραβρέθηκαν, ενώ η κυρία Δρόσου μίλησε για την ψυχοσύνθεση των παιδιών με προβλήματα παχυσαρκίας και έδωσε οδηγίες στους γονείς για την σωστή αντιμετώπιση των παιδιών που παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα.