ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ-ΓΙΟΡΤΗ Ε' ΤΑΞΗΣ 2015

Μια ξεχωριστή εκδήλωση για την 42η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου ενάντια στο δικτατορικό καθεστώς παρακολουθήσαμε την Τρίτη 17 Νοέμβρη στην κατάμεστη αίθουσα του σχολείου μας μπροστά σε ένα άκρως προσεκτικό ακροατήριο.

Η γιορτή περιλάμβανε ανάγνωση χρονικού, απαγγελία ποιημάτων και προβολές σχετικών φωτογραφιών. Όλα αυτά διανθισμένα με τραγούδια που άγγιξαν τις ψυχές μας από τη χορωδία του σχολείου μας, η οποία, υπό την διεύθυνση του Χρήστου Γαμβρέλλη, για μια ακόμα μια φορά απέσπασε το θερμό χειροκρότημα των μικρών μαθητών και των γονιών τους.

Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά της Πέμπτης τάξης που με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, Σισμανίδου Ειρήνη, Αρχοντάκη Κατερίνα και Χατζηπαναγιώτου Σμαράγδα, με τον πλέον ιδιαίτερο και βιωματικό τρόπο συνέβαλαν στο να θυμηθούν οι μεγάλοι και να μάθουν οι μικροί τι συνέβη τότε.

Ακόμη ηχεί στα αυτιά μας το πάντα επίκαιρο και διαχρονικό σύνθημα της εξέγερσης!

ΨΩΜΙ ? ΠΑΙΔΕΙΑ ? ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ