Ημέρα Ατόμων Με Ειδικές Ανάγκες

Την Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου 2014, με αφορμή την ημέρα για τα άτομα με ειδικές ανάγκες, το τμήμα Δ2 του σχολείου μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο Κω, που στεγάζεται στο κτήριο του Σβουρένειου Ιδρύματος.

Σκοπός αυτής της πρωτοβουλίας ήταν η συνύπαρξη των μαθητών των δύο σχολείων και η γνωριμία με ένα διαφορετικό σχολικό περιβάλλον.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και αφού παρακολούθησαν μια ταινία μικρού μήκους με τίτλο "Pet Shop", συζήτησαν και ανέπτυξαν τους προβληματισμούς τους με τον προϊστάμενο του σχολείου κ. Μπάμπη Ανθούλη. Τα υπόλοιπα παιδιά άφηναν το αποτύπωμά τους με μπογιά σε χαρτί του μέτρου. Το αποτέλεσμα μοναδικό! Ένα υπέροχο χριστουγεννιάτικο δέντρο, ο Ελατούλης, που με τη βοήθεια της κυρίας Βασιλικής, σκόρπισε χαμόγελα ικανοποίησης στα προσωπάκια των παιδιών.

Έπειτα, οι μαθητές του τμήματός μας δημιούργησαν χριστουγεννιάτικες ζωγραφιές, έγραψαν αφιερώσεις και μαζί με δύο παραμυθάκια τις παρέδωσαν στους φίλους τους. Εκείνοι με τη σειρά τους ανταπέδωσαν με ένα πανέμορφο ημερολόγιο που έφτιαξαν!

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την αφιέρωση ενός τραγουδιού από τα παιδιά μας, παιχνίδι στην αυλή και ... λίγο κολατσιό.

Το ραντεβού των υπέροχων αυτών γειτόνων ανανεώθηκε για τις 11 Δεκεμβρίου!