Τα «Πειράματα Χημείας» έφτασαν αισίως στην 3η τους έκδοση! Σε αυτή την έκδοση η «Εναλλακτική Πρόταση Άσκησης» φασματοφωτομετρίας έχει αντικατασταθεί από μια εξ ολοκλήρου νέα εργαστηριακή άσκηση, την «Φασματοφωτομετρία με LEGO και LEDs». Με την άσκηση αυτή οι μαθητές/ριες γνωρίζουν τις βασικές αρχές της λειτουργίας ενός φασματοφωτομέτρου, κατασκευάζοντας τη δική τους αναλυτική διάταξη από απλά υλικά. Η απόκριση του τελικού οργάνου είναι εξαιρετική. Επιπλέον προτείνεται μια ακόμα νέα εργαστηριακή άσκηση, η «Εύρεση καμπύλης αντίδρασης με την εφαρμογή Color Grab». Με αυτή την άσκηση οι μαθητές/ριες εξοικειώνονται έτι περαιτέρω με την χημική οργανολογία, χρησιμοποιώντας ως ανιχνευτική διάταξη τα κινητά τους τηλέφωνα. Αμφότερες οι ασκήσεις δοκιμάστηκαν στα πλαίσια των μαθημάτων της χημείας στην Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης με επιτυχία.

Για μια ακόμα φορά, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλες/ους τις/ους μαθήτριες/ητές μου στο Πρότυπο Λύκειο της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης και ιδιαίτερα όσες/όσους με τίμησαν με τη συμμετοχή τους στον Όμιλο Χημείας τα έτη 2014-2020.

Αν το αρχείο δεν εμφανίζεται μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.