Marianna Fanouria Mitsioni, Miltiadis Stouras, and Christodoulos Makedonas Taking School Instrumentation One Step Forward: A Do-It-Yourself Type Spectrophotometer and a Jupyter Notebook That Enable Real Time Spectroscopy during School Lessons, J. Chem. Educ. 2023, 100, 7, 2704–2712.

Βλάσση Μ., Αποστολόπουλου Κ., Βαμβακερού Ξ., Γιαλούρη Π., Μακεδόνα Χ., Παπαδόπουλου Χ. Παυλάτου Ε., Γράψα Ι. Φιλοσοφία και Καινοτομίες του νέου Προγράμματος Σπουδών Χημείας Λυκείου, Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο «Αναλυτικά Προγράμματα: Θεωρία και Πράξη», Ελευσίνα, 15-16/12/2022, τόμος Α΄ , σελ. 163-175.

Παυλάτου Ε., Αποστολόπουλου Κ., Βαμβακερού Ξ., Βλάσση Μ., Γιαλούρη Π., Μακεδόνα Χ. και Παπαδόπουλου Χ. Οδηγός Εκπαιδευτικού για το μάθημα της Χημείας του Λυκείου, Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Αθήνα 2022.

Μακεδόνα Χ., Χασάπη Σ., Θώδη Γ.Β., Διακόνου Μ., Φανίδη Χ. και Πουλούδη Μ. Απόψεις των μαθητών του Προτύπου Λυκείου της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης σχετικά με την εξ αποστάσεως σύγχρονη εκπαίδευση την περίοδο της Άνοιξης 2020, Open Education, 202117 (2), 41-63.