Θεολογικές Αναζητήσεις

Ένας ιστότοπος για την Εκπαίδευση και τη Θρησκεία.Έχει στόχο να γίνει χώρος εκπαίδευσης, συνεργασίας και ανταλλαγής απόψεων ανάμεσα στους μαθητές μου και εμένα.

Ο καιρός στην Αθήνα

Ποιος γιορτάζει σήμερα;

Τι ώρα είναι;

Europe, Athens

Τυχαία Εικόνα

images-2.jpg

Αριθμός επισκεπτών

TodayToday11
YesterdayYesterday7
This_WeekThis_Week42
This_MonthThis_Month251
All_DaysAll_Days21244

Ενημερωτικοί κόμβοι

1 | 2 | 3 | 4

Previous ◁ | ▷ Next

Έναρξη της μαθητικής ραδιοφωνικής χρονιάς του European School Radio

Από το ραδιοφωνικό στούντιο του Πειραματικού Γυμνασίου Πανεπιστημίου Κρήτης θα γίνει φέτος η επίσημη έναρξη της μαθητικής ραδιοφωνικής χρονιάς του European School Radio http://europeanschoolradio.eu/el/archives/86930.
Την Τρίτη 20 Νοεμβρίου ώρα 7 με 10 το βράδυ, η Πανελλήνια Μαθητική Ομάδα του ESR ετοιμάζουν μια τρίωρη ζωντανή μετάδοση για την έναρξη της ραδιοφωνικής χρονιάς, με ζωντανές συνδέσεις, συνεντεύξεις και ραδιοφωνικά μηνύματα των σχολείων, αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού, σε συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού. Την εκπομπή παρουσιάζουν μαθητές και μαθήτριες ραδιοφωνικοί παραγωγοί από Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Ρέθυμνο. Συντονιστείτε στο player του European School Radio http://europeanschoolradio.eu/player.php

Μεγάλη δεσποτική εορτή της Χριστιανοσύνης, με την οποία τιμάται κάθε χρόνο στις 14 Σεπτεμβρίου η διπλή ανεύρεση του Σταυρού πάνω στον οποίο μαρτύρησε ο Ιησούς Χριστός. Στη χώρα μας γιορτάζουν ο Σταύρος και η Σταυρούλα.

Σύμφωνα με την παράδοση, το 326 η γηραιά μητέρα του Μεγάλου ΚωνσταντίνουΑυγούστα Ιουλία Φλαβία Ελένη, μετέβη στους Αγίους Τόπους για να φέρει στο φως τα διάφορα μέρη στα οποία έζησε και δίδαξε ο Ιησούς Χριστός. Στα Ιεροσόλυμα πραγματοποίησε μεγάλες ανασκαφές για να βρεθούν οι τόποι της Σταύρωσης και της Ανάστασης στον λόφο του Γολγοθά. Η μετέπειτα Αγία Ελένη οδηγήθηκε στην εύρεση του Τιμίου Σταυρού από ένα αρωματικό φυτό που φύτρωνε στο μέρος εκείνο, τον γνωστό μας βασιλικό. Ύστερα από επίπονες ανασκαφές βρέθηκαν τρεις σταυροί, του Κυρίου και των δύο ληστών.

Παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του παιδιού: Η χάρτα των σχολείων Freinet

Είναι θέσεις που συνδέουν την παιδαγωγική μας με την ελληνική κρίση και την έξοδο απ’ αυτήν. Και με την 20η  Νοεμβρίου  2018, την Παγκόσμια ημέρα των δικαιωμάτων του Παιδιού, ως ευκαιρία να πάρουμε αποφάσεις για νέες στάσεις.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του παιδιού το alfavita.gr δημοσιεύει κείμενο του Μπάμπη Μπαλτά σχετικά με την πρώτη χάρτα των σχολείων Freinet.

Πενήντα χρόνια έχουν περάσει από την έκδοση της πρώτης χάρτας των σχολείων Freinet, τον Απρίλη του 1968, ένα μήνα πριν τον Μάη του ’68.

Copyright © 2024 Θεολογικές Αναζητήσεις  Rights Reserved.