Modurile de expunere exemple

Descrierea mod de expunere Care STA la baza operelor lirice, Dar poate fi intalnita si in preamarim Epice, unde se impleteste cu naratiunea si dialogul. Monologul este un mod de expunere și procédé literar prin care ipostaza Lirica/Personajul își analizează stările sufletești, concepțiile, ideile și le aduce la cunoștința cititorilor sau a spectatorilor. Este Modul de expunere Care reproduire en mod direct cuvintele personajelor. In aceste opere se urmareste sa se trezeasca sentimente si emotii in sufletcher UL cititorului. Naratiunea presupune Narator un, actiune, personaje. Putem vorbi si de un monolog Interior, cand un personaj oprestete in Gand si de un monolog Teatral, cand un personaj oprestete singur, PE Scena, in FATA spectatorilor. Prin folosirea dialogului, povestitorul ISI Lasa personajele sa se décrire singure, prin Modul Lor de a vorbi. Se poate vorbi si de un dialogue intérieur, de replici pe care un personaj le schimba cu el insusi. Naratiunea este Modul de expunere spécifique operelor Epice, cu toate ca poate aparea si in preamarim dramatice, atunci cand un personaj povesteste ce s-a intamplat in afara scenei. De asemenea, poate fi un Tip de Discurs continuu al cărui producător nu așteaptă un răspuns.

Sunt infatiser doar ACELE trasaturi Care l-au impresionat PE Observator, Oferind o viziune personala asupra realitatii. Mai poate fi intalnit si in poeziile lirice, dans ASA-numitele poezii lirice narative. In preamarim literare in care predomina, ca mod de expunere, descrierea, imaginea Reala este transfigurata prin folosirea unor procedee artistice (imagini vizuale, auditif, olfactif, tactile), a figurilor de STIL (epitete, comparatii, inversiuni, Metafore) sau a lista cu sensuri Noi, figurate, prédominance et substantivele si adjectivele. Se bazeaza PE actiune si PE verbe. Monologul este Modul prin care nu doar personajele, ci și oamenii se autodescriu, își expun capacitățile, modurile de a vorbi și de a gândi, PE scurt fiind descrierea unei personalități. Este Modul de expunere prin care sunt prezentate caracteristicile unor obiecte. Este spécifique operelor lirice, dans Care IA forma confesiunii (in Poezia intima si de IDEI) sau a descrierii (in Poezia descriptiva pastel). Este Modul de expunere prin care se relateaza, intr-o succesiune temporala, fapte si Intamplari. Naratorul este ipostaza literala a autorului réel, Care povesteste Evenimentele, décrire locurile si explica cele intamplate.

De cele mai multe ori, monologul este și un mijloc de caracterizare directă sau indirectă a personajelor. Rolul descrierii intr-un Text este de a situation Actiunea si personajele, de a exprima in mod sugestiv atmosfera in care se desfasoara intamplarile si ajuta PE Cititor sa-si imagineze cum arata locurile si oamenii. Sub categorii ALE speciilor literare, ce exprima maniera de redactare a unui Text literar. EA se bazeaza PE substantif, adjectifs si adverbe. Dialogul STA la baza operelor dramatice, Dar poate fi intalnit si in preamarim Epice, mai ales in schite, si chiar in preamarim lirice, dans ASA-numitele poezii lirice dialogate. Dincolo de Care ntuim sentimentele naratorului fata de acesta. Este Opera literara in versuri sau in proza, in care se prezinta in mod sugestiv si plastique trasaturile caracteristice ALE unui Colt DIN Natura, ALE unui obiect, ALE unei fiinte, ALE unui FENOMEN, asa cum sunt vazute Ele de autor, Care ISI exprima atitudinea fata de Acestea..