Β Ι Β Λ Ι Α
Η ενότητα ''Βιβλία'' έχει ως στόχο να εκφράσει το ενδιαφέορν μου για το χώρο του βιβλίου. Περιέχει α) συνδέσμους για το βιβλίο β) τη Δεκαδική Μέθοδο Ταξινόμησης Dewey με την οποία λειτουργούν οι μηχανές αναζήτησης των βιβλιοθηκών γ) παρουσιάσεις αξιόλογων βιβλίων ( με υποκειμενικά κριτήρια).

ΕΛΙΑ

Θεματική παρουσίαση βιβλίων με θέμα τα πουλιά εδώ

Γραμματική των πολιτισμών / Fernard Braudel · μετάφραση Άρης Αλεξάκης. -  Αθήνα : Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης, 2001.
Τίτλος πρωτοτύπου: Grammaire des civilisations
FERNAND BRAUDEL
ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ
Το κείμενο του βιβλίου αυτού δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά το 1963 και απευθυνόταν στην τελευταία τάξη του γαλλικού Λυκείου. Η παγκόσμια ιστορία δια μέσω των πολιτισμών. Η μελέτη των πολιτισμών είναι συνυφασμένη με τις άλλες επιστήμες του ανθρώπου (Γεωγραφία - Κοινωνιολογία - Οικονομική επιστήμη - Κοινωνική Ψυχολογία). Ο Ευρωπαϊκός πολιτισμός δεν ήταν ούτε ο μόνος ούτε ο 1ος  πολιτισμός, γι αυτό και στο βιβλίο προηγούνται οι Μη Ευρωπαϊκοί πολιτισμοί. Είναι ένα βιβλίο διαθεματικό και διαχρονικό.
DDC 909 - Παγκόσμια Ιστορία

Το χρονικό των επιστημονικών ανακαλύψεων : Πώς οι επιστήμες έπλασαν τη μορφή του κόσμου και πώς ο κόσμος επηρέασε τις επιστήμες από το 4.000.000 π. Χ. μέχρι σήμερα / Isaac Asimov · μετάφραση Γιώργος Μπαρουξής , Νικηφόρος Σταματάκης. - 2η έκδ. - Ηράκλειο Κρήτης : Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, 1998
DDC 500 Φυσικές Επιστήμες

Το χρονικό του κόσμου : Η ιστορία του κόσμου από τη μεγάλη έκρηξη ως τη σύγχρονη εποχή / Isaac Asimov · μετάφραση Νικηφόρος Σταματάκης. - 1η έκδ. - Ηράκλειο Κρήτης : Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, 2002
DDC 909 - Παγκόσμια Ιστορία

Schuller, Wolfgang. Ιστορία της αρχαίας Ελλάδας : Από την κρητομυκηναϊκή εποχή ως το τέλος των κλασικών χρόνων / Βόλφγκανγκ Σούλλερ · επιμέλεια Κώστας Μπουραζέλης · μετάφραση Αφροδίτη Καμάρα , Χριστίνα Κοκκινιά. - Αθήνα : Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης, 1999. - 339σ. · 26x18εκ.
DDC 938.1 - Ελλάς Ιστορία Αρχαία
*****

Εξαιρετικό *****     Πολύ καλό ****     Καλό ***     Μέτριο ****    Χωρίς σχόλια *

Dewey Decimal Classification - Dewey Δεκαδική Ταξινόμηση

Η Δεκαδική Ταξινόμηση κατά Dewey είναι η πιο διαδεδομένη μέθοδος ταξινόμησης - αρχειοθέτησης σε βιβλιοθήκες, αρχεία, on line βάσεις δεδομένων.

Για προσωπική χρήση η DDC μπορεί να βοηθήσει την ταξινόμηση των διευθύνσεων στα ''Αγαπημένα'' του Explorer.

• Οι 10 κύριες τάξεις του DDC είναι:
    000 Γενικά θέματα
    100 Φιλοσοφία και Ψυχολογία
    200 Θρησκεία
    300 Κοινωνικές επιστήμες
    400 Γλώσσα
    500 Φυσικές επιστήμες και μαθηματικά
    600 Τεχνολογία (εφαρμοσμένες επιστήμες)
    700 Τέχνες Καλές και διακοσμητικές τέχνες
    800 Λογοτεχνία και Ρητορική