ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ-No12

Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα διαχωρίζεται στην πρωτοβάθμια,δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση.Μεγαλύτερη βάση δίνεται στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση η οποία είναι ο »διάδρομος» προς την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο.Δυστυχώς στην Ελλάδα των πολλών προβλημάτων συμπεριλαμβάνεται και η παιδεία η οποία πάσχει σε μεγάλο βαθμό αφού αλλάζοντας συνεχώς τα συστήματα και τους τρόπους εισαγωγής των μαθητών στα ΑΕΙ και ΤΕΙ, οι μαθητές-και όχι μόνο-δίνουν κάθε χρόνο μάχη με όλες τις ανισσοροπίες και τις αδικίες που εμφανίζει το »άρρωστο» αυτό σύστημα των πανελληνίων.<<Άρρωστο>> διότι κάθε χρονιά παρατηρούμε ένα κύμα απογοήτευσης και αποτύχιας από τους μαθητές το οποίο οφείλεται στον χαμηλό βαθμό,ο οποίος δεν αντικατοπτρίζει την προσπάθεια και όλες τις θυσίες που έκαναν κατά τη διάρκεια της χρονιάς.Οπότε είναι πολύ εύκολο να καταλάβουμε πως το παρόν σύστημα πρέπει να αντικατασταθεί με ένα που να εξυπηρετεί μεγαλύτερο βαθμό ατόμων και να έχει ως αποτέλεσμα αυτά που πραγματικά αξίζουν οι μαθητές…Ένα εξαιρετικό παράδειγμα ειναι το εκπαιδευτικό σύστημα στη Μεγάλη Βρετανία αλλά και σε άλλες αναπτυγμένες χώρες,μέσα από το οποίο οι μαθητές ασχολούνται πραγματικά με αυτό που τους αρέσει χωρίς τέτοιες διαδικαστικές και άκρως καταπλακωτικές δοκιμασίες.Και οι συνέπειες;Ραγδαία κοινωνική αλλά και ατομική βελτίωση με αποτέλεσμα την δημιουργία μιας σωστής και αποτελεσματικής σχέσης μεταξύ παιδείας και πολιτών κάτι που αποφέρει πολλά κέρδη.Εν τέλει,συμπεραίνουμε πως για να αλλάξουμε σαν χώρα πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο παιδείας σε ένα σύστημα που θα έχει ως στόχο το συλλογικό και ατομικό συμφέρον για κάθε άνθρωπο ξεχωριστά.Ίσως τότε μπορούμε να ξεκινάμε να μιλάμε για αλλαγή.

One thought on “ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ-No12

• 19 Μαρτίου 2016 at 21:38
    Permalink

Σωστά. Το εξεταστικό πρόβλημα και κυρίως αυτό της εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι πολύ άρρωστο και θέλει αλλαγή.