Τα κάλαντα ανήκουν σε μία ευρύτερη κατηγορία τραγουδιών, τους αγερμούς. Οι αγερμοί είναι τραγούδια που τραγουδιούνται από παιδιά, τα οποία πάνε στα σπίτια και τα τραγουδούν στους ένοικους των σπιτιών, με σκοπό να "αγείρουν" τον κόσμο για ένα γεγονός (π.χ. Χριστούγεννα, πρωτοχρονιά , Φώτα κτλ).

Παρά το γεγονός ότι στις μέρες μας τα παιδιά λένε κάλαντα τα Χριστούγεννα, την Πρωτοχρονιά και τα Φώτα, παλιά λέγαν κάλαντα τόσο του Λαζάρου όσο και τη Μεγάλη Παρασκευή.

Στο μάθημα της Μουσικής στις δύο πρώτες τάξεις του Δημοτικού Σχολείου προτείνεται τα παιδιά να τραγουδήσουν κάλαντα του Λαζάρου. Θα μπορούσαν τα παιδιά σε όλες τις τάξεις του Δημοτικού Σχολείου να τραγουδούν κάλαντα του Λαζάρου ή και της Μεγάλης Παρασκευής (ειδικά αν στην τάξη δεν υπάρχουν αλλόθρησκα παιδιά). Παρακάτω υπάρχουν κάλαντα Λαζάρου και της Μεγάλης Παρασκευής από όλη των Ελλάδα (εκτός από αυτά που ήδη υπάρχουν στα σχολικά εγχειρίδια της Μουσικής των Α' και Β' τάξεων του Δημοτικού Σχολείου)...