30681180c2d2121aa4b135ad9eab01b3

Μουσικό βίντεο (music video) είναι ένα φιλμ μικρής διάρκειας, του οποίου η μουσική είναι αποκλειστικά ένα τραγούδι δημοφιλούς μουσικής. Προορίζεται και τηλεοπτική και διαδικτυακή προβολή και έχει σκοπό την προώθηση ενός ηχογραφημένου τραγουδιού. Τις τελευταίες δεκαετίες αναπόσπαστο τμήμα ενός δημοφιλούς τραγουδιού των τελευταίων 30 με 40 χρόνων είναι και το μουσικό του βίντεο. Για το λόγο αυτό απαραίτητη διαδικασία κατά την ανάλυση ενός δημοφιλούς τραγουδιού είναι και η ανάλυση του μουσικού του βίντεο.

Υπάρχουν δύο είδη μουσικών βίντεο: τα επίσημα (official) μουσικά βίντεο, τα οποία είναι έργα των συντελεστών του τραγουδιού (δημιουργών, ερμηνευτών/τριών κτλ) και τα ανεπίσημα μουσικά βίντεο, τα οποία είναι δημιουργήματα άλλων ατόμων εντελώς ξένων ως προς τους δημιουργούς ή τους ερμηνευτές/τριες των τραγουδιών. Στη μουσική εκπαίδευση περισσότερο χρήσιμα είναι τα επίσημα μουσικά βίντεο, καθώς αυτά αποτελούν την οπτική αναπαράσταση τους τραγουδιού κατά τη γνώμη των συντελεστών του.

Εδώ αξίζει να σημειωθεί ότι η διδασκαλία ενός τραγουδιού στο μάθημα της μουσικής σύμφωνα με τα ισχύοντα σχολικά εγχειρίδια δεν αποσκοπεί στο να γίνουν οι μαθητές/τριες αποδέκτες αποκλειστικά και μόνο της μελωδίας, αποσκοπεί στο να κατανοήσουν οι μαθητές/τριες την ολότητα του έργου: το μουσικό και εκτελεστικό ύφος, τα στολίδια, τα ποικίλματα, την ενορχήστρωση και τη ρυθμική αγωγή που δεν είναι δυνατόν να σημειωθούν στην παρτιτούρα. Για το λόγο αυτόν το υποστηρικτικό υλικό στη διδασκαλία ενός τραγουδιού είναι απαραίτητο. Το μουσικό βίντεο ανήκει στο υποστηρικτικό υλικό ενός δημοφιλούς τραγουδιού.

Περισσότερα σχετικά με την ένταξη των Μουσικών βίντεο στο μάθημα της μουσικής μπορείτε να βρείτε εδώ. Μία ανάλυση του μουσικού βίντεο του τραγουδιού Black Star του David Bowie, από την οποία μπορείτε να πάρετε ιδέες για το πως αναλύεται ένα μουσικό βίντεο μπορείτε να βρείτε εδώ