2/θέσιο δημοτικό σχολείο Αμυγδαλεών Γρεβενών

Για την  εργασία μας

Η εργασία μας

Οι δημιουργοί

Δημοτικά τραγούδια      Παραδοσιακές φορεσιές  Παραδοσιακοί χοροί Μουσικά όργανα Ήθη-Έθιμα Ιστορία

Η αφορμή για την απόφαση υλοποίησης της δραστηριότητας δόθηκε από τη συζήτηση στην τάξη για τη συμμετοχή του σχολείου μας  στο 2ο Διαδικτυακό Διαγωνισμό ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ.  Στην αρχή  έγινε ο σχεδιασμός των δραστηριοτήτων, το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης και η κατανομή των δράσεων κατά ομάδες και κατά άτομο.

Πρώτα  οι μαθητές με τη μέθοδο της συνέντευξης από τους ηλικιωμένους, αλλά και από την ιστοσελίδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Αμυγδαλιών, συγκέντρωσαν διάφορες πληροφορίες  σχετικά με την ιστορία του χωριού και του Δημοτικού Σχολείου, τα δημοτικά τραγούδια και τους χορούς του τόπου μας, τα ήθη και έθιμα, τα οποία  ανακοινώθηκαν στην τάξη και συζητήθηκαν.

Κατόπιν και στο «εργαστήρι πληροφορικής» του Πολιτιστικού Συλλόγου Αμυγδαλιών οι μαθητές έμαθαν να γράφουν κείμενα στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές (word και frontpage)  και έγραψαν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών του σχολείου, όλα τα κείμενα. Επίσης  αργότερα γνώρισαν πώς γίνεται μια ιστοσελίδα και άλλες πολλές πληροφορίες σχετικά με το διαδίκτυο. Τέλος με τη βοήθεια των δασκάλων τους δημιούργησαν την εργασία αυτή στην ιστοσελίδα του Σχολείου με την  οποία θα συμμετέχει στο 2ο Διαδικτυακό Διαγωνισμό ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ .