ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Σημαντικές παρεμβάσεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Εργατικά ατυχήματα ανά κλάδο - Οι κίνδυνοι των μηχανολογικών ειδικοτήτων

Σημαντική μελέτη του Ελληνικού Ινστιτούτου Υγείας και Ασφάλειας στην Εργασία (ΕΛΙΝΥΑΕ) σχετικά με το πλήθος των εργαζομένων  και τα  εργατικά ατυχήματα ανά κλάδο οικονομικής δραστηριότητας.

Σύμφωνα με τη μελέτη που δημοσιεύθηκε στο 69ο τεύχος του περιοδικού του ΕΛΙΝΥΑΕ (σελ.9),  οι κλάδοι στους οποίους απασχολούνται οι μηχανολογικές ειδικότητες, όπως οι κατασκευές, η μεταποίηση, η ύδρευση, αποχέτευση, κλιματισμός κλπ έμφανίζουν μακράν τα περισσότερα ατυχήματα.

Ενδιαφέροντα είναι όμως και τα στοιχεία που προσδιορίζουν το είδος του ατυχήματος, τα οποία όντως συναντώνται στο περιβάλλον εργασίας των μηχανολογικών ειδικοτήτων.

Το μεγαλύτερο ποσοστό (36,6%) προέρχεται από οριζόντια ή κατακόρυφη πρόσκρουση με σταθερό αντικείμενο (το θύμα κινείται), το 23,4% προέρχεται από πλήγμα από κινούμενο αντικείμενο ή σύγκρουση με κινούμενο αντικείμενο), το 12,1% από επαφή με οξύ, αιχμηρό, τραχύ, αδρό υλικό παράγοντα, το 9,8% από Παγίδευση, σύνθλιψη κλπ .

Είναι εύλογο ότι οι εκπαιδευτικοί μηχανολόγοι έχουν την υποχρέωση να επισημαίνουν συνεχώς τους κινδύνους που παρουσιάζονται στους χώρους εργασίας αλλά και στα σχολικά εργαστήρια ώστε οι μαθητές μας να είναι υποψιασμένοι για τους κινδύνους.

Επιπλέον οι εκπαιδευτικοί μπορούν να συμβουλεύονται τον Οδηγό για  την Υγεία και Ασφάλεια της Εργασίας οι ίδιοι ή ακόμη  καλύτερα να δίνουν σχετικές εργασίες στους μαθητές

Δείτε το: Τεύχος 69 του ΕΛΙΝΥΑΕ

Δείτε επίσης:

Η Υγιεινή και Ασφάλεια στην εκπαίδευση των Μηχανολόγων

Εκπαιδευτικό Υλικό για Υγιεινή και Ασφάλεια στην Εργασία

Διδάσκοντας την Υγιεινή και Ασφάλεια στο σχολείο

ΥΓΥΜΝΑΣΙΟ
Τεχνολογία
Δημιουργικές Εργασίες,

Θεματική Εβδομάδα

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ  ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο