Εξεταστέα ύλη Πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων ΕΠΑΛ 2014-2015

Δημοσιεύθηκε η υπ΄αριθ. 138300/Γ2/ΦΕΚ 2420Β/10-9-2014 απόφαση του Υπουργείου  «Καθορισμός εξεταστέας–διδακτέας ύλης των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ Τάξης  Ημερησίων & Δ΄ Τάξης Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2014-2015».

Σημαντική αλλαγή έχει επέλθει στο μάθημα Στοιχεία Ψύξης όπου έχει προστεθεί η εισαγωγή και ο ψυκτικός κύκλος (σελίδες 52-80) και η συντήρηση των πύργων ψύξης. . Πέραν των άλλων θα πρέπει να αναθεωρήσετε τον προγραμματισμό σας κατά τα προηγούμενα σχολικά έτη γιατί αυτές οι σελίδες προστέθηκαν δίχως αύξηση των διαθεσίμων ωρών.

Από ό,τι παρατηρήσαμε, η ύλη των υπόλοιπων Μηχανολογικών μαθημάτων δεν έχει αλλάξει από αυτήν των τελευταίων χρόνων. Ωστόσο, προσοχή! Θα πρέπει να συμβουλευθείτε με προσοχή το νέο ΦΕΚ καθώς έχει αλλάξει και πάλι εφέτος η μορφή παρουσίασης της ύλης (από πίνακα σε κείμενο και διαφορετική τοποθέτηση των σελίδων). Για αυτόν τον λόγο, ενδέχεται να υπάρχουν επιμέρους αλλαγές τις οποίες δεν εντοπίσαμε. Αν εντοπίσετε άλλες αλλαγές ή έχετε επιφυλάξεις,  παρακαλούμε μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Μπορείτε να Κατεβάσετε την απόφαση από εδώ

Τα μηχανολογικά μαθήματα ξεκινούν από τη σελίδα  30238 (των Οχημάτων από 30245)
Τα μαθήματα των Ναυτικών τομέων ξεκινούν από τη σελίδα 30274

Σε κάθε περίπτωση, η πλέον έγκυρη πηγή για την ύλη είναι το ΦΕΚ 2420Β/10-9-2014  το οποίο θα κατεβάσετε από την ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου www.et.gr

Δείτε επίσης:

Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα - Πως εξετάζονται (26-2-2009)

Οδηγίες για τη Γ΄ τάξη Μηχανολόγων και Οχημάτων (Και  παλαιότερα θέματα εξετάσεων)

Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα  Πώς να διδάσκουμε απευθυνόμενοι σε όλους τους μαθητές;
Περιλαμβάνει συμβουλές για τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ

Καλές πρακτικές για τις Πανελλήνιες εξετάσεις των ΕΠΑΛ