Εισαγωγή αποφοίτων ΕΠΑΛ στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση

Η παρούσα σελίδα αναφέρει το καθεστώς για το Σχολικό έτος 2015-16
Για το σχολικό έτος 2016-17
δείτε το άρθρο: Τρόπος εξέτασης πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων και σχολές πρόσβασης 23-2-17

Κατεβάστε όλη την εγκύκλιο Αριθμ. Φ 151/17557/Α5/ΦΕΚ 290/12-2-2016, "Πρόσβαση κατόχων απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ) στα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ), στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπ/σης (ΑΣΠΑΙΤΕ), στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπ/σης (ΑΣΤΕ), στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ), στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών και Σχολές Αστυφυλάκων" από τη ΔΔΕ Φθιώτιδας http://didefth.gr/new/16124/panelladikes-exetasis-ke-ipopsifii-ton-epal

Μεταξύ άλλων, η εγκύκλιος καθορίζει τον τρόπο εξέτασης των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων, τις σχολές στις οποίες έχουν πρόσβαση οι απόφοιτοι κάθε τομέα και άλλες λεπτομέρειες.

Ειδικότερα για τα εξεταζόμενα μαθήματα των Μηχανολόγων αναφέρει:

III. Για τους παρακάτω τομείς η εξέταση του πανελλαδικώς εξεταζόμενου μαθήματος ειδικότητας γίνεται ως εξής:

Α) Τομέας Μηχανολογίας για το πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα: Στοιχεία Μηχανών

Β) Τομέας Μηχανικών για το πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα: Στοιχεία Μηχανών

Δίνονται για εξέταση τέσσερα (4) θέματα κλιμακούμενης δυσκολίας, μεταξύ των οποίων και ασκήσεις. Κάθε θέμα μπορεί να περιέχει έως δύο ερωτήματα. Η βαθμολογία για το καθένα από τα ανωτέρω μαθήματα κατανέμεται ισότιμα στα τέσσερα θέματα. Η βαθμολογία κάθε θέματος κατανέμεται στα επιμέρους ερωτήματα από την Κεντρική Επιτροπή και γνωστοποιείται στους υποψηφίους με τη διανομή των θεμάτων.

IV. Για τον Τομέα Μηχανολογίας η εξέταση των πανελλαδικώς   εξεταζομένων  μαθημάτων ειδικότητας γίνεται ως εξής:

•  Στοιχεία Ψύξης και Κλιματισμού

• Στοιχεία Σχεδιασμού Κεντρικών Θερμάνσεων

• ΜΕΚ ΙΙ

• Κινητήρες Αεροσκαφών II

Δίνονται για εξέταση τέσσερα (4) θεωρητικά θέματα κλιμακούμενης δυσκολίας. Στα θέματα αυτά δεν περιλαμβάνονται ασκήσεις. Κάθε θέμα μπορεί να περιέχει έως δύο ερωτήματα.

Η βαθμολογία για καθένα από τα ανωτέρω μαθήματα κατανέμεται ισότιμα στα τέσσερα θέματα. Ειδικότερα, η βαθμολογία κάθε θέματος κατανέμεται στα επιμέρους ερωτήματα από την Κεντρική Επιτροπή και γνωστοποιείται στους υποψηφίους με τη διανομή των θεμάτων.

Σχετικά θέμaτα:

Πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα Μηχανολόγων  6-2-2016

Παρουσίαση συν. Ι. Κώττη με πρακτικές οδηγίες προετοιμασίας των μαθητών (κατεβάστε)

Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα - Πως να κάνουμε μάθημα για όλους τους μαθητές

Καλές πρακτικές για τις Πανελλήνιες εξετάσεις των ΕΠΑΛ