ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

«Καθηγητής – Σύμβουλος»
Ρόλος – σημασία – προοπτικές στη σχολική κοινότητα

Κατεβάστε πρόσκληση και πρόγραμμα ημερίδας

Μια εκδήλωση - συζήτηση στο  ΕΠΑΛ Δάφνης  την Τρίτη 2 Μαΐου 2017 και ώρα 06:30 μ.μ.  με θέμα:

«Καθηγητής – Σύμβουλος» Ρόλος – σημασία – προοπτικές στη σχολική κοινότητα
Αμφιθέατρο ΕΠΑΛ Δαφνης, οδός Γράμμου 1, Δάφνη Δείτε στον Χάρτη

Σκοπός της εκδήλωσης είναι η παρουσίαση της εμπειρίας του σχολείου για το Σύμβουλο - καθηγητή μέσα από τους συντελεστές της δράσης. Τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς και τα στελέχη, τους μαθητές και τους γονείς τους.

Η δράση του «Καθηγητή Συμβούλου» εντάσσεται στο πλαίσιο των καινοτόμων προγραμμάτων, όπου οι εκπαιδευτικοί σε συναντήσεις γνωριμίας με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Τάξης (σε προκαθορισμένο χώρο και χρόνο), συζητούν για θέματα της σχολικής ζωής στα όρια του παιδαγωγικού τους ρόλου.

Βασικός σκοπός της δράσης είναι η συστηματική υποστήριξη των μαθητών στη σχολική ζωή και η δημιουργία θετικού κλίματος στη σχολική κοινότητα.

Στόχοι της δράσης:

• Να υποδεχθεί και να στηρίξει τους νεοεισερχόμενους μαθητές, ώστε η προσαρμογή τους στο σχολικό περιβάλλον να είναι ομαλή και ευχάριστη.

•  Να βελτιωθούν οι σχέσεις εκπαιδευτικών – μαθητών, να αποφευχθούν οι συγκρούσεις, να οικοδομηθούν σχέσεις εμπιστοσύνης και να βελτιωθεί το σχολικό κλίμα.

•  Να αποτελέσει γέφυρα επικοινωνίας και συνεργασίας ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς.

•  Να εντοπίσει τα ποικίλα προβλήματα που αναστέλλουν τη γνωστική πρόοδο των μαθητών.

• Να συμβάλει στην αυτοβελτίωση του ίδιου του εκπαιδευτικού και στην αναβάθμιση του έργου που προσφέρει.

• Να παρέμβει δραστικά παραπέμποντας μαθητές και γονείς σε δομές όπως το ΚΕΔΔΥ και το ΚΕΣΥΠ, σε περιπτώσεις που αντιμετωπίζουν προβλήματα (π.χ. μη διαγνωσμένες μαθησιακές δυσκολίες, παραβατική συμπεριφορά, κλπ).

• Να δικτυώσει τη σχολική μονάδα με άλλες σχολικές μονάδες που υλοποιούν τη δράση και να προωθήσει την επικοινωνία και την ανταλλαγή εμπειριών ανάμεσα τους

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

Συντονιστής : Αθηνά Γάκη Υπ/ντρια 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης

18:00 Προσέλευση-Εγγραφή – Παραλαβή έντυπου υλικού

18:30 Έναρξη εργασιών ημερίδας Παπιγκιώτης Λεωνίδας, Δ/ντης 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης Χαιρετισμοί

18:40 Ο κοινωνικός ρόλος του ΕΠΑ.Λ. Κονταξής Αθανάσιος, Σχ. Σύμβουλος ΠΕ12

18:50 Ο θεσμός του Σύμβουλου Καθηγητή στο ΕΠΑΛ Λαμπίδη Άννα, Ψυχολόγος.

19:00 Η υλοποίηση της δράσης στο 1ο ΕΠΑΛ Δάφνης Βλασσοπούλου Γεωργία, Συντονίστρια του θεσμού στο 1ο ΕΠΑΛ Δάφνης

19:15 Η συμμετοχή μου στη δράση Καλύβας Νικόλαος, Εκπαιδευτικός 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης

19:30 Συνεντεύξεις μαθητών – Γονέων Παπαιωάννου Σοφία, Εκπαιδευτικός 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης Βλασσοπούλου Γεωργία, Συντονίστρια του θεσμού στο 1ο ΕΠΑΛ Δάφνης

19:45 Αξιολόγηση της δράσης από τους μαθητές-καθηγητές Καπετανάκη Δάφνη, Φρονομίδου Ξένια, Θεοδωρόπουλος Γεώργιος, Τσιατούχας Άρης, Εκπαιδευτικοί 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης

20:00 Η σημασία της Δράσης και οι προοπτικές στη σχολική κοινότητα Χρονοπούλου Αναστασία, Εκπαιδευτικός 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης

20:15  Ερωτήσεις – συζήτηση Απαντούν οι εκπαιδευτικοί του 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης: Δάμη Θεοδώρα, Κουλούρη Θεοδώρα, Οικονόμου Ελευθερία, Σκουρία Ασπασία

Κλείσιμο Εκδήλωσης - Καφές

Κατεβάστε πρόσκληση και πρόγραμμα ημερίδας

Σχετικά θέματα

Οδηγός ολιστικής υποστήριξης μαθητών με μαθησιακά και κοινωνικά προβλήματα

Επαγγελματικός και Κοινωνικός ρόλος ΕΠΑΛ - Γιατί και πως να ενισχυθούν

ΥΓΥΜΝΑΣΙΟ
Τεχνολογία
Δημιουργικές Εργασίες,

Θεματική Εβδομάδα

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ  ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε προηγούμενα τεύχη newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο