Εργασία

Σημαντικές παρεμβάσεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Μαθητοκεντρική προσέγγιση μάθησηςΠρακτικός οδηγός ολιστικής υποστήριξης μαθητών με μαθησιακά και κοινωνικά προβλήματα

Τα φαινόμενα της αδιαφορίας, της σχολικής διαρροής ή ακόμη και της παραβατικής συμπεριφοράς των μαθητών εμφανίζονται σε όλα τα σχολεία της Ευρώπης και έχουν κοινωνικά αίτια. Για αυτό, δημιουργήθηκε ένας πρακτικός οδηγός με πλήθος καλών πρακτικών που αποτελεί χρήσιμο εργαλείο για όλα τα σχολεία και βεβαίως για τα ΕΠΑΛ που επιλέγονται από μεγάλο αριθμό μαθητών με μαθησιακά και κοινωνικά προβλήματα.

Βασική κατεύθυνση είναι "η βελτίωση της συνεργασίας εντός, μεταξύ και πέραν των σχολείων, ούτως ώστε να παρέχεται σε όλα τα παιδιά και όλους τους νέους η δυνατότητα να ολοκληρώνουν επιτυχώς τις σχολικές σπουδές τους. Οι διευθυντές των σχολείων, οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς και άλλα άτομα που συμμετέχουν σε διάφορες πτυχές της σχολικής ζωής μπορούν να βρουν χρήσιμες πληροφορίες, παραδείγματα παρεμβάσεων και πηγές εκπαιδευτικού υλικού ώστε να αντλήσουν έμπνευση στο πλαίσιο των προσπαθειών τους για την παροχή αποτελεσματικής και ποιοτικής προσχολικής και σχολικής εκπαίδευσης".

Ο Οδηγός βρίσκεται στη διεύθυνση: http://www.schooleducationgateway.eu/el/pub/resources/toolkitsforschools/general.htm

Το υλικό του Οδηγού απαρτίζεται από πέντε αλληλένδετα μεταξύ τους θεματικά πεδία:

1. Διοίκηση των σχολείων

2. Υποστήριξη των εκπαιδευτικών μέσα από συνεργασίες μεταξύ τους

3. Υποστήριξη των μαθητών με καθοδήγηση και συμβουλευτική, με συμμετοχή τους στη σχολική ζωή, με δημιουργία ασφαλούς περιβάλλοντος κλπ

4. Συμμετοχή των γονέων με συμπράξεις τους με το σχολείο

5. Συμμετοχή των ενδιαφερόμενων φορέων

Σχετικά θέματα:

Παιδαγωγική ενθάρρυνση των μαθητών σε συνθήκες κρίσης

Οδηγός Υπηρεσιών Συμβουλευτικής, Ψυχολογικής και Κοινωνικής Υποστήριξης

Εργασίες και Δραστηριότητες μαθητών ως  «Εναλλακτικοί τρόποι προσέγγισης και αξιολόγησης της γνώσης»

Πως να κάνω μάθημα όταν το επίπεδο μαθητών είναι τόσο χαμηλό;

Συμβούλιο τμήματος και διαχείριση τάξης

Επαγγελματικός και Κοινωνικός ρόλος ΕΠΑΛ - Γιατί και πως να ενισχυθούν

Δείτε περισσότερα Παιδαγωγικά θέματα

Τρόποι Επικοινωνίας
με Σχολικό  Σύμβουλο Αθανάσιο Κονταξή

ΥΓΥΜΝΑΣΙΟ
Τεχνολογία
Δημιουργικές Εργασίες,

Θεματική Εβδομάδα

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ  ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε προηγούμενα τεύχη newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο