ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ? ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014 (με την έγκριση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Β/θμιας και Α/θμιας εκπαίδευσης Αττικής)

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Κατ΄ αρχάς θα ήθελα να σας ευχηθώ και πάλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ στο εξαιρετικά απαιτητικό έργο σας.

Με την παρούσα επιστολή σας ενημερώνω για τις επιμορφωτικές μας συναντήσεις μέχρι τον Δεκέμβριο. Όλα τα σημαντικά ΝΕΑ που μας αφορούν αναρτώνται στον ιστότοπό μας http://attik.pde.sch.gr/sym06-gath.

Όπως θα δείτε έχω προγραμματίσει, σε συνεργασία με το Αγγλικό Τμήμα του Ε.Κ.Π.Α., συνάντηση για ενημέρωση και πιθανή συμμετοχή καθηγητών / τριών Αγγλικής των Δημοτικών σχολείων στο Πρόγραμμα Κοινότητες Πρακτικής και συνάντηση με τους καθηγητές των Ε.Π.Α.Λ. για να συζητήσουμε τις αλλαγές όσον αφορά το μάθημα των Αγγλικών στα σχολεία αυτά.

Οι ομάδες ΕΙΔΙΚΏΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΌΝΤΩΝ (SIGs) παραμένουν σε δράση και συνεχίζουν τους πειραματισμούς τους αφού, όπως θα δείτε παρακάτω έχω συμπεριλάβει συναντήσεις μερικών ομάδων (οι υπόλοιπες θα προγραμματιστούν το επόμενο τρίμηνο) σε σχολεία ειδικά επιλεγμένα διότι υπηρετούν σε αυτά εξαιρετικοί συνάδελφοι που πειραματίζονται με τα διάφορα επιμέρους θέματα και με τις οποίες μπορείτε και σεις να επικοινωνείτε και να επισκεφτείτε κατόπιν συνεννόησης. Συγκεκριμένα, η κ. ΠΑΠΑΛΑΖΑΡΟΥ ΧΡΥΣΑ (1ο Δημ. Χαϊδαρίου) για την χρήση της ΤΕΧΝΗΣ στο μάθημα των Αγγλικών, η κ. ΚΑΛΦΟΓΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ (Πρότυπο - Πειραματικό Γυμνάσιο Αγ. Αναργύρων) για την διδασκαλία της ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΉΣ, η κ. ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ (1ο ΓΕΛ Καματερού) για το ΜΑΘΗΣΙΑΚΟ ΚΛΙΜΑ, η κ. ΚΟΥΛΟΧΕΡΗ ΒΑΝΗ (Νεστόρειο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου) για την διδασκαλία σε ΜΙΚΡΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ, η κ. ΜΕΜΜΟΥ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ (3ο ΓΕΛ Αγ. Αναργύρων), η κ. ΓΡΙΒΑΚΟΥ ΕΛΠΙΝΙΚΗ (6οΓΥΜΝΑΣΙΟ Πετρούπολης) για ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΥΛΙΚΟΥ στα ΓΕΛ, ΕΠΑΛ και ΓΥΜΝΑΣΙΑ αντίστοιχα, η κ. ΓΚΟΥΒΑΤΣΟΥ ΓΛΥΚΕΡΙΑ (11Ο ΓΕΛ Περιστερίου) για την ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ) και η κ. ΛΙΝΑ ΓΙΟΥΛΗ (9ο Δημοτικό Σχολείο Χαϊδαρίου) για την ΧΡΗΣΗ της ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ στο μάθημα των Αγγλικών.

Σημ. Οι περισσότερες συναντήσεις μας είναι προγραμματισμένες και πάλι την Δευτέρα λόγω του σχετικού προγραμματισμού της Διεύθυνσης. Βέβαια, όπως και πέρυσι, αυτό περιορίζει αρκετά την δυνατότητά μου να σας καλώ και άλλες μέρες και μειώνει τον συνήθη αριθμό των επιμορφωτικών μας συναντήσεων.

Επιμορφωτικές συναντήσεις Σεπτεμβρίου ? Δεκεμβρίου 2014 (12:00 -14:00)

Σημ. δεν χρειάζεται να δηλώσετε την συμμετοχή σας

1. Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014 Τέχνη και διδασκαλία της Αγγλικής στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Χαϊδαρίου (Ηρώων Πολυτεχνείου 81, Δάσος Χαϊδαρίου, τηλ. 210 5815138). Διδάσκουσα καθηγήτρια κ. Παπαλαζάρου Χρύσα

2. Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014 Διδασκαλία Γραμματικής στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αγ. Αναργύρων (Αγ. Αναργύρων & Ν.Πλαστήρα, 2102691920). Διδάσκουσα καθηγήτρια κ. Κάλφογλου Χριστίνα

3. Τετάρτη 15 Οκτωβρίου 2014 Κοινότητες Πρακτικής: Μία πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση για επαγγελματική ανάπτυξη (σε συνεργασία με την υπ. Διδάκτορα του Αγγλικού Τμήματος του Ε.Κ.Π.Α. κ.Κουρκουλή Κατερίνα)

4. Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014 Διδασκαλία Αγγλικής σε μαθητές του Δημοτικού στο Νεστόρειο Δημ. Σχολείο Ιλίου (Θηβών 422, 210 5737370). Η ομάδα θα εστιάσει μετά από πρόταση της συντονίστριας της ομάδας κ. Κουλοχέρη Β. στα Αγγλικά στο Ολοήμερο Δημ Σχολείο. Διδάσκουσα καθηγήτρια κ. Κουλοχέρη Βάνη.

5. Τετάρτη 22 Οκτωβρίου Το μάθημα τω Αγγλικών στα Ε.Π.Α.Λ. στην αίθουσα του 3ου Π.Ε.Κ. Αθήνας (Μιχαλακοπούλου και Αγ. Τριάδος, Περιστέρι, τηλ. 2105772666).

6. Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2014 Η χρήση των διαδραστικών πινάκων στο μάθημα των Αγγλικών στο 2ο ΓΕΛ Καματερού (ΔΩΔ/ΝΗΣΟΥ & ΠΕΡΓΑΜΟΥ, τηλ. 2102387550). Διδάσκουσα καθηγήτρια κ. Τρεχαντίνη Αθανασία

7. Τετάρτη 19 Νοεμβρίου 2014 Διδάσκοντας τους μαθητές πώς να μαθαίνουν στο 1ο ΓΕΛ Καματερού (ΣΥΡΟΥ & ΠΑΠΑΓΟΥ, τηλ. 210 2612111). Διδάσκουσα καθηγήτρια κ. Παπαγιαννοπούλου Γεωργία

8. Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2014 Συνδιαμόρφωση υλικού στο 6ο Γυμνάσιο Πετρούπολης (Ολυμπίας & Βορείου Ηπείρου, τηλ. 210 5058174). Διδάσκουσα καθηγήτρια κ. Γριβάκου Ελπινίκη

9. Δευτέρα 1 Δεκεμβρίου 2014 Χρήση της τεχνολογίας στο μάθημα των Αγγλικών- flipped classroom ? mobile phones στην αίθουσα του 3ου Π.Ε.Κ. Αθήνας (Μιχαλακοπούλου και Αγ. Τριάδος, Περιστέρι, τηλ. 2105772666).

10. Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014 για την Β/θμια Αξιολόγηση εκπαιδευτικών: τα βασικά στην αίθουσα του 3ου Π.Ε.Κ. Αθήνας (Μιχαλακοπούλου και Αγ. Τριάδος, Περιστέρι, τηλ. 2105772666).

Επίσης, ευχαριστώ θερμά τους / τις Διευθυντές / τριες των σχολείων που φιλοξενούν τις ανωτέρω συναντήσεις.

Ευχαριστώ πολύ

Δρ Ελένη Μανωλοπούλου-Σέργη Σχολική Σύμβουλος