Το Google Code In είναι μια πρωτοβουλία της Google για να βοηθήσει τους μαθητές να προσφέρουν στο ελεύθερο λογισμικό.

Οι ελληνικές κοινότητες των GNOME, OpenSUSE και Haiku-OS έλαβαν μέρος στο Google Code In 2011/2012 και έθεσαν 38 εργασίες για να αναλάβουν οι μαθητές.

Το Google Code In ολοκληρώθηκε πριν μια βδομάδα και αυτά είναι τα αποτελέσματα:

ΣΥΝΟΛΙΚΑ (OpenSUSE: 19 + GNOME: 16 + Haiku-OS: 3 = 38 εργασίες)

• Vagelis:        3
  • Chris:         13
  • Panos:         5
  • Zacharias:    4
  • Giannis:       9
  • Panos_lead: 3
  • GeorgeA:     1

Για κάθε τριάδα εργασιών, οι μαθητές λαμβάνουν $100, με μέγιστο τις 5 τριάδες ανά μαθητή.Οπότε, από το παραπάνω έργο, το συνολικό ποσό είναι $1100.Ο Giannis εργάστηκε και σε άλλα έργα και ολοκλήρωσε επιπλέον 22 εργασίες (σύνολο 31),που ίσως αποτελεί ρεκόρ.

Ο κάθε μαθητής και ο κάθε μέντορας θα λάβει από ένα αναμνηστικό μπλουζάκι από την Google.Σε λίγες εβδομάδες θα υπάρξει μια διαδικασία για τη βράβευση μαθητών που διακρίθηκαν για το έργο τους.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές για το έργο τους,

Οι μέντορες:

Πηγή: ο ελληνικός  ιστότοπος του γραφικού περιβάλλοντος ελεύθερου λογισμικού  Gnome