ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ  ΣΗΜΕΙΩΜΑ
ΤΟΥ ΖΑΧΑΡΙΑ  ΣΤΥΛΙΑΝΟΥΔΑΚΗ
ΑΙΡΕΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ  ΤΟΥ ΠΥΣΔΕ Γ΄ΑΘΗΝΑΣ
τηλ.6944967951
Καλοκαίρι ταλαιπωρίας προβλέπεται να είναι το φετινό  για χιλιάδες καθηγητές. Μετά τους καθηγητές των ΕΠΑΛ και ΓΕΛ  όλης της χώρας, που  θα παραμείνουν  στα σχολεία  τους μέχρι  τις 4 Ιουλίου, σειρά  έχουν όσοι δεν έχουν οργανική θέση (διάθεση  ΠΥΣΔΕ),  όσοι θα  πάρουν  μετάθεση  και όσοι θα  χαρακτηριστούν  υπεράριθμοι. Σύμφωνα  με όλες  τις ενδείξεις, οι  μεταθέσεις θα  ανακοινωθούν περίπου  στις 20 Ιουλίου. (πέρισυ 23  Μαϊου).  Αυτό σημαίνει ότι οι αιτήσεις για οργανικά  κενά (των υπεραρίθμων στην  αρχή  και των υπολοίπων  στη συνέχεια) θα γίνουν πιθανότατα από 20  έως 31 Ιουλίου. οι δε αιτήσεις για λειτουργικά κενά και  συμπλήρωση ωραρίου άγνωστο πότε. Διακοπές παρέα  με το internet και το τηλέφωνο, λοιπόν, για  να μη χαθούν οι ημερομηνίες...
Επίσης σας ενημερώνουμε  ότι στη συνεδρίασή του την Παρασκευή 27/6 το ΠΥΣΔΕ Γ΄ Αθήνας κατέληξε στην παρακάτω εκτίμηση κενών  και πλεονασμάτων με βάση  τα στοιχεία  που  έστειλαν τα  σχολεία και ενόψει  των  μεταθέσεων. Βέβαια, όπως έχει δείξει η πείρα των προηγούμενων χρόνων, το μεν υπουργείο ελάχιστα υπολογίζει τις προτάσεις αυτές, οι δε υπολογισμοί του ΠΥΣΔΕ επίσης ελαχιστοποιούν τα κενά που τελικά εμφανίζονται στα σχολεία

Σχετικός πίνακας κενών και πλεονασμάτων του ΠΥΣΔΕ Γ' Αθήνας [ΙΟΥΝΙΟΣ 2014].