Αρχείο μηνός Απρίλιος 2015

Ο πύργος της Μυρσίνης

Ο Πύργος Της Μυρσίνης: Μία περιήγηση στην αρχαία Μεσημβρία – Ζώνη

Το πρόγραμμα αφορά μαθητές Δ΄ Δημοτικού. Στόχος είναι να αντιληφθούν τη μεγάλη σημασία της γνώσης, αγάπης και φροντίδας των αρχαιοτήτων, να γνωρίσουν την ιστορία του τόπου τους και να έρθουν σε επαφή με αρχαιότητες της περιοχής τους και συγκεκριμένα της Μεσημβρίας – Ζώνης.
Πρόκειται για την ιστορία της Μυρσίνας, ενός μικρού κοριτσιού που επισκέπτεται τον αρχαιολογικό χώρο της Μεσημβρίας – Ζώνης. Σε μια περιήγησή της ανάμεσα στα αρχαία ερείπια αποκοιμιέται και ονειρεύεται ένα φανταστικό ταξίδι στο χρόνο, μέσα από το οποίο γνωρίζει τη συνονόματή της Μυρσίνη και τον κοινωνικό κύκλο που την περιστοιχίζει τον 4ο αιώνα π.Χ. Το έντυπο για το μαθητή αποδίδεται σε διαλογική μορφή και δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές της Δ΄Δημοτικού να υποδυθούν τους ρόλους της ιστορίας και να γνωρίσουν μέσω αυτής την ιστορία, την κοινωνία, τη θρησκεία, το εμπόριο και τον πολιτισμό της αρχαίας πόλης. Σκοπός του προγράμματος είναι να δώσει ελευθερία δράσης, σκέψης και δημιουργίας στους μαθητές, καθώς τους παρέχει τη δυνατότητα να πρωτοτυπήσουν γράφοντας οι ίδιοι το τέλος της ιστορίας και αποδίδοντας με το δικό τους προσωπικό τρόπο τα συναισθήματά τους από την επαφή τους με τους προγόνους τους. Η διάρκεια του προγράμματος είναι τρεις ώρες. Για την καλύτερη λειτουργία του προγράμματος χρησιμοποιούνται αντίγραφα αγγείων, νομισμάτων, ειδωλίων, αγνύθες, αγραλειός, χιτώνες, κορδέλες, πίνακες με αναπαραστάσεις.
Διαβάστε το βιβλίο και απαντήστε στις ερωτήσεις.