Αρχείο μηνός Μάρτιος 2015

Επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο Κομοτηνής

Σήμερα  2015-03-17 επισκεφτήκαμε το αρχαιολογικό μουσείο Κομοτηνής και συμμετείχαμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του μουσείου » Θαμμένα στο χώμα…μυστικά»

Η επιθετικότητα του παιδιού στο σχολείο και στην οικογένεια

Μιχαήλ Βερνάδος, Σχολικός Σύμβουλος Ειδικής Αγωγής Περιφέρειας Κρήτης.

– Η επιθετικότητα και η βία ως εκδηλώσεις της ανθρώπινης συμπεριφοράς διαχρονικά, αποτελούν πολύ συχνό και πολυσήμαντο κοινωνικό φαινόμενο.

– Η επιθετικότητα και η αντιδραστική συμπεριφορά αποτελούν το 1/3 των προβλημάτων συμπεριφοράς που αντιμετωπίζουν σήμερα οι ψυχολόγοι και οι παιδαγωγοί. Η επιθετικότητα αναφέρεται πάντα σε συμπεριφορές που έχουν ως στόχο να βλάψουν τον άλλο. Αν δεν υπάρχει αυτή η πρόθεση, όση ζημιά κι αν προκαλεί μια συμπεριφορά, δεν μπορούμε να τη χαρακτηρίσουμε ως επιθετική.

– Ως επιστημονικοί όροι στις διάφορες γλώσσες έχουν πολύ διαφορετική σημασία.

– Οι περισσότεροι σήμερα επιστήμονες (κοινωνιολόγοι, ψυχολόγοι, παιδαγωγοί) αποδέχονται ότι η επιθετικότητα αποτελεί ένα πολύ ευρύ φάσμα επιθετικών τρόπων συμπεριφοράς καταστρεπτικού χαρακτήρα, που εκδηλώνονται με λόγια ή με πράξεις ή ακόμη και με τη σιωπή και κατευθύνονται συνειδητά ή ασυνείδητα εναντίον διαφόρων αντικειμένων δηλ. ανθρώπων, ζώων, πραγμάτων ή ακόμη και εναντίον του ίδιου του ατόμου. Έχουν δε σημείο αναφοράς τους τον κοινωνικό χώρο, αποτελούν επομένως, κοινωνιολογικά, κοινωνικές πράξεις.

– Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά που χαρακτηρίζονται από επιθετικότητα είναι συνήθως ανυπάκουα, αρνητικά, δείχνουν απάθεια και παρουσιάζουν αντιδραστική και προκλητική συμπεριφορά προς τα μέλη της οικογένειας τους, το διδακτικό προσωπικό του σχολείου και γενικά προς τα άτομα που κατέχουν εξουσία.

Συνέχεια ανάγνωσης Η επιθετικότητα του παιδιού στο σχολείο και στην οικογένεια

Πώς επιδρά στα παιδιά η συμπεριφορά των γονιών τους

Κάθε ζευγάρι με τον ερχομό του πρώτου παιδιού, αποκτά μια νέα υπέροχη ιδιότητα, γίνονται γονείς. Μια ιδιότητα που προσφέρει πολλές ευτυχισμένες στιγμές μα παράλληλα συνοδεύεται και από μια μεγάλη ευθύνη. Οι γονείς οφείλουν να επιλέξουν πώς θα αναθρέψουν το παιδί τους, πώς θα του συμπεριφέρονται και με ποιες αρχές θα το μεγαλώσουν. Η απόφαση τους αυτή είναι εξαιρετικά σημαντική γιατί ο τρόπος με τον οποίο θα επιλέξουν να συμπεριφερθούν στο παιδί τους θα έχει μεγάλη επίδραση στην προσωπικότητά του. Σίγουρα δεν είναι κάτι εύκολο αλλά θα πρέπει οι γονείς να έχουν πάντα κατά νου ότι οι επιλογές τους επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό το χαρακτήρα και την προσωπικότητα του παιδιού τους.

Είναι βέβαια σαφές ότι οι νέοι γονείς θα κάνουν αρκετά λάθη μέχρι να κατανοήσουν τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να αντιμετωπίζουν το παιδί τους. Πολύ περισσότερο μάλιστα εφόσον δεν υπάρχει κάποια «εκπαίδευση» για το πώς μπορεί ένας γονιός να μεγαλώσει το παιδί του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η καλύτερη συμβουλή πάντως προς αυτήν την κατεύθυνση είναι να κάνετε κάθε τι με αγάπη, να ακολουθείτε το ένστικτό σας και να θυμάστε πάντοτε να εκφράζετε την αγάπη σας στο παιδί σας.

Για να σας βοηθήσουμε να διαπιστώσετε ποια είναι η ιδανική πορεία που μπορείτε να ακολουθείτε ως γονείς, έχουμε καταγράψει τέσσερις τυπικούς τρόπους συμπεριφοράς. Για κάθε έναν από αυτούς έχουμε δώσει σχηματικά και την πιθανή επίδραση που μπορεί να έχει στη διαμόρφωση της προσωπικότητας του παιδιού. Τα παραδείγματα που δίνουμε έχουν περιγραφεί με γενικό τρόπο, απλά και μόνο για να γίνει κατανοητό πόσο επιδρά η συμπεριφορά των γονιών στα παιδιά. Επιπλέον, δεν αποτελούν με κανένα τρόπο οδηγό συμπεριφοράς, δεν πρέπει να ξεχνάμε άλλωστε ότι κάθε παιδί είναι μοναδικό και άρα θέλει και χρειάζεται το δικό του ξεχωριστό τρόπο προσέγγισης.

Ο ιδανικός τρόπος συμπεριφοράς

Κυριαρχικοί γονείς: Με τον όρο «κυριαρχικοί» εννοούνται οι γονείς που διατηρούν πάντοτε τον έλεγχο σε ότι αφορά την ανατροφή του παιδιού τους. Οι κυριαρχικοί γονείς ζητούν από το παιδί τους να συμπεριφέρεται σύμφωνα με την ηλικία του αλλά και με την προσωπικότητά του. Γνωρίζουν πώς να θέτουν περιορισμούς και μέχρι ποιου σημείου να αφήνουν ελεύθερα τα παιδιά τους. Κάθε απόφαση που παίρνουν την εξηγούν στο παιδί τους και δεν του επιβάλλουν τίποτα απλά και μόνο γιατί είναι οι γονείς. Δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον για τα συναισθήματα του παιδιού τους, είναι ιδιαίτερα στοργικοί και αξιοποιούν κάθε ευκαιρία για να συζητούν μαζί του. Θέλουν να γνωρίζουν τις απόψεις του παιδιού τους και τις αντιμετωπίζουν με σεβασμό.

Οι κυριαρχικοί γονείς έχουν παιδιά με αυτοπεποίθηση που γίνονται ανεξάρτητα και με πλήρη γνώση των δυνατοτήτων τους. Γνωρίζουν τι αξίζουν και δε διστάζουν να το διεκδικήσουν, γεγονός που τα οδηγεί στο να έχουν επιτυχία στους περισσότερους τομείς. Είναι παιδιά ευτυχισμένα με αρμονικές σχέσεις τόσο με τους γονείς τους όσο και με τους συμμαθητές τους. Δε διστάζουν να στραφούν στους γονείς τους για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζουν και να ζητήσουν τη γνώμη και τη βοήθειά τους. Θέτουν υψηλούς στόχους και διαθέτουν την απαιτούμενη υπομονή για να τους επιτύχουν.

How-To-Be-An-Amazing-Parent

Συνέχεια ανάγνωσης Πώς επιδρά στα παιδιά η συμπεριφορά των γονιών τους

Η ΜΥΡΣΙΝΗ ΚΑΙ Η ΡΟΔΙΑ Η ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ

Το όμορφο χωριό, στολιδάκι κάτω από το χαμόγελο του Ήλιου, έδινε ζωή στους πιο ευτυχισμένους ανθρώπους, μέχρι που ένας ανυπέρβλητος εχθρός ξεχύθηκε κατακόκκινος από θυμό και ζήλια και κατέστρεψε όλη αυτή την ομορφιά. Τι κατέστρεψε τελικά; Η Μυρσίνη, η ροδιά και το καναρινάκι τι απέγιναν; Το χωριό γιατί ξαναβαπτίστηκε; Τελικά, πάντα υπάρχει ελπίδα; Ναι!

Ο δικός μου ήρωας

Μια συλλογή γεμάτη παραμύθια των μαθητών που συμμετείχαν στον αποκριάτικο θεσμό της «Αλφαβητοπαρέλασης» 2014 με κεντρικό θέμα «Ο δικός μου ήρωας». Μια ευκαιρία να κρατηθούν ζωντανές όμορφες παιδικές μνήμες που γίνονται ακόμη ομορφότερες χάρη στην εξαιρετική εικονογράφηση που έκαναν για κάθε ένα από τα παραμύθια τα μέλη του εικαστικού συλλόγου Artattack.