Ημερολόγιο συμβάντων |
ΣΤ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ
ΤΗΣ
ΡΩΣΙΑΣ
Πρωτεύον Μέλος της Ιεράς Συνόδου:
Ο Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας Σεραφείμ.
α) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Μητροπολίτες
-
Ο Μόσχας και Κολόμνας Φιλάρετος. 05-08-1817.
Έδρα Μόσχα.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Ευγένιος. 14-07-1818.
Έδρα Γιαροσλάβ.
-
Ο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Παρθένιος. 21-08-1821.
Έδρα Βλαδίμη.
-
Ο Τβερ και Κάσιν Γρηγόριος. 07-05-1822.
Έδρα Τβερ.
-
Ο Ριαζάν και Ζαράισκ Γαβριήλ. 20-05-1828. Έδρα Ριαζάν.
Επίσκοποι
-
Ο Τούλας και Μπελιώβου Δαμασκηνός. 14-12-1819. Έδρα Τούλα.
-
Ο Σμολένσκ και Δορογκομπούη Τιμόθεος. 07-10-1828.
Έδρα Σμολένσκ.
-
Ο Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Ιωάννης. 17-08-1830.
Έδρα Νιζνίι Νόβγκοροντ.
-
Ο Καλούγας και Μπορώβου Νικόλαος. 08-06-1831.
Έδρα Καλούγα.
-
Ο Κοστρομά και Γκάλιτς Βλαδίμηρος. 20-01-1835.
Έδρα Κοστρομά.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Δημητρώβου Βιτάλιος. 27-06-1837.
Βικάριος της Ι.Ε. Μόσχας.
β) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ολονέτς και Πετροζαβόδσκ Ιγνάτιος. 26-02-1828. Έδρα Πετροζαβόδσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Στέφανος. 14-09-1813.
Έδρα Βόλογδα.
-
Ο Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Γεώργιος. 24-08-1824.
Έδρα Αρχάγγελος.
-
Ο Βιάτκας και Σλομποδά Νεόφυτος. 15-11-1836.
Έδρα Βιάτκα.
γ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία
και τη Βαλτική.
Μητροπολίτες
-
Ο Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας Σεραφείμ.
25-12-1799.
Έδρα Αγία Πετρούπολη.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Πσκώβου και Λιβονίας Ναθαναήλ. 08-09-1830. Έδρα Πσκωβ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Ρεβάλης Βενέδικτος. 11-06-1833.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
-
Ο Ρίγας Ειρήναρχος. 03-05-1836.
Βικάριος της Ι.Ε. Πσκώβου.
-
Ο Παλαιάς Ρωσίας Θεόδοτος. 11-07-1837.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
δ) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Βορόνεζ και Ζαντόνσκ Αντώνιος. 31-01-1826.
Έδρα Βορόνεζ.
-
Ο Ορέλ και Σέβσκ Ιννοκέντιος. 23-05-1827. (Εκλογή 28-01-1840, από
Βολυνίας. + 25-04-1840).
Έδρα Ορέλ.
Επίσκοποι
-
Ο Πένζας και Σαράνσκ Αμβρόσιος. 17-06-1823.
Έδρα Πένζα.
-
Ο Κούρσκ και Μπελγορόδου Ηλιόδωρος. 13-03-1832.
Έδρα Κούρσκ.
-
Ο Ταμπώβου και Σάτσκ Αρσένιος. 24-04-1832.
Έδρα Ταμπώβ.
-
Ο Ορέλ και Σέβσκ Ευλάμπιος. 11-02-1834. (Εκλογή 22-06-1840, από
Αικατερινβούργου).
Έδρα Ορέλ.
ε) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα και τον
Βόρειο Καύκασο.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Σιμπίρσκ και Συζράν Ανατόλιος. 31-03-1812.
Έδρα Σιμπίρσκ.
-
Ο Καζάν και Σβιάζσκ Βλαδίμηρος. 11-05-1819.
Έδρα Καζάν.
-
Ο Νοβοτσερκάσκ και Γεωργιέβου Αθανάσιος. 10-03-1821. Έδρα
Νοβοτσερκάσκ.
-
Ο Αστραχανίου και Ενοταέβου Βιτάλιος. 28-02-1826.
Έδρα Άστραχαν.
Επίσκοποι
-
Ο Σαρατώβου και Τσαρίτσιν Ιάκωβος. 27-03-1832.
Έδρα Σαράτωβ.
στ) Αρχιερείς στα Ουράλια.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Πέρμης και Βερχοτούρας Αρκάδιος. 03-02-1829.
Έδρα Πέρμη.
Επίσκοποι
-
Ο Ορενβούργου και Ουφάς Ιωαννίκιος.
03-04-1832.
Έδρα Ουφά.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Αικατερινβούργου Ανατόλιος. 04-08-1840.
Βικάριος της Ι.Ε. Πέρμης.
ζ) Αρχιερείς στη Δυτική Σιβηρία
και την Κεντρική Ασία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Τομπόλσκ και Σιβηρίας Αθανάσιος. 29-07-1823.
Έδρα Τομπόλσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Τόμσκ και Ιενεσέης Αγαπητός. 12-08-1834. Έδρα Τόμσκ.
η) Αρχιερείς στην Ανατολική Σιβηρία και στην
Άπω Ανατολή.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ιρκούτσκ, Νερτσίνσκ και Γιακουτίας Νείλος. 08-12-1835. (Προαγωγή
13-04-1840).
Έδρα Ιρκούτσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Καμτσάτκας, Κουρίλων και Αλεουτίων Ιννοκέντιος. 15-12-1840.
Έδρα Νέος Αρχάγγελος (Σίτκα) Αλάσκας.
Σημείωση: Η Ι.Ε. Καμτσάτκας, Κουρίλων και Αλεουτίων ιδρύθηκε
την 01-12-1840 με απόσπαση από την Ι.Ε. Ιρκούτσκ.
θ) Αρχιερείς στην Ουκρανία και τη Βεσσαραβία.
Μητροπολίτες
-
Ο Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος. 01-06-1819.
Έδρα Κίεβο.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Κισινιώβου και Χοτίνσκ Δημήτριος. 16-07-1811.
Έδρα Κισινιώβ.
-
Ο Χερσώνος και Ταυρίδος Γαβριήλ. 18-09-1821.
Έδρα Οδησσός.
-
Ο Κάμενετς Ποδόλσκ και Βρατσλάβας Κύριλλος. 26-10-1824.
Έδρα Κάμενετς Ποδόλσκ.
-
Ο Βολυνίας και Ζιτόμιρ Νικάνωρ.
28-03-1826. (Εκλογή 28-01-1840, από Μίνσκ). Έδρα Ζιτόμιρ.
Σημείωση: Την 01-10-1840 η έδρα της Ι.Ε. Βολυνίας
μεταφέρθηκε από την Ιερά Μονή Ποτσαέβου στο Ζιτόμιρ.
-
Ο Χαρκόβου και Αχτύρκας Μελέτιος. 21-11-1826. (+ 29-02-1840).
Έδρα Χάρκοβο.
-
Ο Τσερνιγόβου και Νιέζιν Παύλος. 26-05-1830.
Έδρα Τσερνιγώβ.
-
Ο Χαρκόβου και Αχτύρκας Σμάραγδος. 20-09-1831. (Εκλογή 06-04-1840, από
Μογιλιέβου). Έδρα Χάρκοβο.
Επίσκοποι
-
Ο Αικατερινοσλάβ και Ταϊγανίου Ιννοκέντιος. 19-05-1832.
Έδρα Αικατερινοσλάβ (Δνεπροπετρώβ).
-
Ο Πολτάβας και Περεγιασλάβας Γεδεών. 29-07-1834.
Έδρα Πολτάβα.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Βιννίτσης Ευγένιος. 31-05-1836.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάμενετς Ποδόλσκ.
-
Ο Τσιγκιρίν Ιννοκέντιος, 03-10-1836.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
-
Ο Οστρόγκ (χηρεύει).
Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.
Σημείωση: Το Βικαριάτο του Οστρόγκ ιδρύθηκε την
01-10-1840.
ι) Αρχιερείς στην Πολωνία και τη Λευκορωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Λιθουανίας και Βίλνας Ιωσήφ. 04-08-1829.
Έδρα Ζιροβίτσι.
Σημείωση: Στις 17-04-1840 η Ι.Ε. Λιθουανίας μετωνομάστηκε σε
"Λιθουανίας και Βίλνας".
-
Ο Βαρσοβίας και Νέου Γεωργιέβου Αντώνιος.
08-07-1834. (Προαγωγή 05-10-1840).
Έδρα Βαρσοβία.
Σημείωση: Στις 05-10-1840 το Βικαριάτο της Βαρσοβίας
προήχθη σε αυτοτελή Επισκοπή με τον τίτλο "Βαρσοβίας και Νέου
Γεωργιέβου".
Επίσκοποι
-
Ο Μίνσκ και
Μπομπρούϊσκ Αντώνιος. 02-02-1834. (Εκλογή 28-01-1840, από Μπρέστ).
Έδρα Μίνσκ.
-
Ο Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ Βασίλειος.
09-02-1834. (Εκλογή 07-07-1840, από Ορσά). Έδρα Πόλοτσκ.
Σημείωση: Στις 17-04-1840 η Ι.Ε. Πόλοτσκ και Βίλνας
μετωνομάστηκε σε "Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ".
-
Ο Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Ισίδωρος, 11-11-1834. (Εκλογή
06-04-1840, από Πόλοτσκ).
Έδρα Μογιλιέβ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Μπρέστ Μιχαήλ. 08-09-1839. (Εκλογή 28-01-1840, από Πίνσκ).
Βικάριος της Ι.Ε. Λιθουανίας.
Σημείωση: Στις 22-01-1840 η αυτοτελής Επισκοπή Μπρέστ
υποβιβάστηκε σε Βικαριάτο.
ια) Εξαρχία Γεωργίας.
Αρχιεπίσκοπος Έξαρχος
-
Ο Ιβηρίας (Καρταλίνης) και Καχέτης Ευγένιος, Έξαρχος
Γεωργίας.
11-06-1829.
Έδρα Τιφλίδα.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ιμερέτης και Γκούριας Σωφρόνιος. 1793.
Έδρα Κουταΐση.
Επίσκοποι
-
Ο Αχταλείας Αζαρίας. περ. 1830.
Έδρα Αχταλά.
-
Ο Μινγκρέλης Γεώργιος. 19-05-1835.
Έδρα Μαρτβίλη.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Γκόρης (χηρεύει).
Βικάριος της Ι.Ε. Ιβηρίας.
ιβ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.
-
Ο π. Μινγκρέλης Δαυΐδ. 24-04-1805.
-
Ο π. Ορενβούργου και Ουφάς Αυγουστίνος. 10-06-1806.
-
Ο π. Ιβηρίας και Καχέτης Ιωνάς. 24-03-1812.
-
Ο π. Πσκώβου και Λιβονίας Μεθόδιος. 21-09-1813.
-
Ο π. Γιαροσλάβου και Ροστόβου Αβραάμ. 21-07-1818.
-
Ο π. Σμολένσκ και Δορογκομπούη Ιωσήφ. 09-11-1819.
-
Ο π. Πέρμης και Αικατερινβούργου Διονύσιος. 15-07-1823.
-
Ο π. Ιρκούτσκ, Νερτσίνσκ και Γιακουτίας Ειρηναίος. 31-01-1826.
-
Ο π. Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Ααρών. 14-02-1826.
-
Ο π. Ορενβούργου και Ουφάς Μιχαήλ. 27-09-1831.
-
Ο π. Αικατερινοσλάβ και Ταϊγανίου Αναστάσιος. 13-05-1834.
|