Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γερμανίας κυρός Ιάκωβος. (1920-1971).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Τζαναβάρης/Παπαϊωάννου γεννήθηκε στις 4 Μαρτίου 1920 στα Άντια Καρύστου Ευβοίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Χάλκης το 1942. Στις 29 Ιουνίου 1941 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Μάξιμο. Υπηρέτησε ως Διάκονος στη Μητρόπολη Χαλκηδόνος. Το 1946 προσελήφθη ως Κωδικογράφος της Ιεράς Συνόδου και στις 21 Οκτωβρίου 1947 προήχθη σε Υπογραμματέα. Στις 14 Δεκεμβρίου 1950 προήχθη σε Αρχιγραμματέα. Η χειροτονία του σε Πρεσβύτερο τελέσθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στις 25 Δεκεμβρίου 1950 από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Αθηναγόρα. Την ίδια ημέρα έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Αυγούστου 1954 εξελέγη Μητροπολίτης Φιλαδελφείας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 8 Αυγούστου 1954 στον Πατριαρχικό Ναό. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Αθηναγόρας, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Πριγκηποννήσων Δωρόθεο, Θεοδωρουπόλεως Λεόντιο, Ειρηνουπόλεως Κωνσταντίνο, Κυδωνιών Αγαθάγγελο, Ικονίου Ιάκωβο και Ροδοπόλεως Ιερώνυμο. Το 1964 απελάθηκε από την Κωνσταντινούπολη ως ανεπιθύμητος για τις τουρκικές αρχές και μετέβη στη Βοστώνη. Στις 12 Αυγούστου 1969 εξελέγη Μητροπολίτης Γερμανίας. Εκοιμήθη στο Βύρτζμπουργκ της Δυτικής Γερμανίας στις 3 Δεκεμβρίου 1971, συνεπεία αυτοκινητιστικού δυστυχήματος. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στη Βόννη στις 7 Δεκεμβρίου 1971, προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Γαλλίας Μελετίου. Ενταφιάστηκε στην Κάρυστο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 04 Σεπτεμβρίου 2019.