Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1973

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες.

β) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

γ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

Θ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Ιουστινιανής και πάσης Κύπρου κ. Μακάριος ο Γ΄. 13-06-1948.

Έδρα Λευκωσία.

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Κυρηνείας Κυπριανός, Πρόεδρος Σολέας. 18-04-1948. (Καθαιρέθηκε 14-07-1973).
    Έδρα Κυρήνεια.

  2. Ο Πάφου Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Αρσινόης και Ρωμαίων. 05-09-1948. (Καθαιρέθηκε 14-07-1973).
    Έδρα Πάφος.

  3. Ο Κιτίου Άνθιμος, Πρόεδρος Αμαθούντος, Νέας Πόλεως Λεμεσού και Κουρίου. 04-02-1951. (Καθαιρέθηκε 14-07-1973).
    Έδρα Λάρνακα.

  4. Ο Πάφου Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Αρσινόης και Ρωμαίων. 14-04-1968. (Εκλογή 28-07-1973, από Κωνσταντίας).
    Έδρα Πάφος.

  5. Ο Μόρφου Χρύσανθος, Πρόεδρος Σολέας. 05-08-1973. (Εκλογή 17-11-1973, από Λήδρας).
    Έδρα Μόρφου.
    Σημείωση: Η Μητρόπολη Μόρφου ιδρύθηκε στις 13-08-1973.

  6. Ο Κιτίου Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λάρνακος και Λευκάρων. 26-10-1973.
    Έδρα Λάρνακα.

  7. Ο Λεμεσού, Πρόεδρος Αμαθούντος και Κουρίου (χηρεύει).
    Έδρα Λεμεσός.
    Σημείωση: Η Μητρόπολη Λεμεσού ιδρύθηκε στις 13-08-1973, με απόσπαση από την Μητρόπολη Κιτίου.

β) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Λήδρας Χρύσανθος. 05-08-1973. (εις Μόρφου).
    Χωρεπίσκοπος του Αρχιεπισκόπου Κύπρου.

  2. Ο Σαλαμίνος Βαρνάβας. 12-08-1973.
    Χωρεπίσκοπος του Αρχιεπισκόπου Κύπρου.

γ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Πάφου Φώτιος. 10-11-1951.

  2. Ο Αμαθούντος Καλλίνικος. 19-08-1962.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.