Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1982

ΕΤΟΣ 1982

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Σλαυονίας κυρός Αιμιλιανός. (+ 18-01-1982).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο Αιμιλιανός Μαρίνοβιτς γεννήθηκε στη Σλαυονία στις 20 Ιουλίου 1902. Στις 17 Ιουλίου 1949 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαρκίας. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1951 εξελέγη Επίσκοπος Σλαυονίας. Εκοιμήθη στις 18 Ιανουαρίου 1982.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λεύκης κυρός Παρθένιος. (+ 12-02-1982).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Στόγιαν Σταμάτωφ γεννήθηκε στην Προβάτιγια στις 7 Μαρτίου 1907. Στις 8 Ιουνίου 1929 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Ιουνίου 1929 και Πρεσβύτερος στις 20 Ιουλίου 1933 από τον Μητροπολίτη Σόφιας Στέφανο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1933. Το 1934 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Νευροκοπίου. Στις 7 Ιανουαρίου 1939 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Δεκεμβρίου 1944 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας. Στις 8 Απριλίου 1945 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Λεύκης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σόφιας. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αμερικής από τις 15 Ιανουαρίου 1965 μέχρι την 1 Οκτωβρίου 1966. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 12 Φεβρουαρίου (ή 2 Μαρτίου) 1982.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ηλείας κυρός Γερμανός. (+ 14-02-1982).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λεύκης κυρός Μάρκος. (+ 11-03-1982).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πενταπόλεως κυρός Ευστάθιος. (+ 01-04-1982).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Ευστάθιος Ευσταθίου γεννήθηκε στην Κω στις 20 Απριλίου 1910. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Μαΐου 1931 από τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Μελέτιο και Πρεσβύτερος την 1 Νοεμβρίου 1936 από τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Νικόλαο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1951. Στις 25 Ιανουαρίου 1959 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Άκκρας (Δυτικής Αφρικής). Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Πηλουσίου Παρθένιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λεοντοπόλεως Κωνσταντίνο, Νουβίας Συνέσιο, Καρθαγένης Παρθένιο και τον Επίσκοπο Μαρεώτιδος Βαρνάβα. Το 1976 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Πενταπόλεως. Εκοιμήθη την 1 Απριλίου 1982.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ κυρός Ιωάσαφ. (+ 02-04-1982).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Σεμένοβιτς Οφσιάκικωφ γεννήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1904 στο Μπελγορόδ. Στις 5 Ιανουαρίου 1937 εκάρη μοναχός. Στις 14 Ιανουαρίου 1943 χειροτονήθηκε Διάκονος και την επομένη ημέρα Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού του Χαρκόβου. Από το 1953 μέχρι το 1955 υπηρέτησε στην Επισκοπή Πολτάβας και από το 1955 μέχρι το 1966 στην Επισκοπή Τασκένδης. Το Πάσχα του 1964 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Οκτωβρίου 1966 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα, Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο, τους Αρχιεπισκόπους Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Τασκένδης και Μέσης Ασίας Γαβριήλ και τους Επισκόπους Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής Νικόδημο, Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και Ζαράισκ Ιουβενάλιο. Στις 31 Μαΐου 1973 εξελέγη Επίσκοπος Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 2 Απριλίου 1984, Σάββατο του Ακαθίστου Ύμνου, λίγο μετά αφότου ανέγνωσε την Α΄ στάση των Χαιρετισμών.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Σικάγου και Μιννεαπόλεως κυρός Ιωάννης. (+ 11-04-1982).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο Ιωάννης Γκάρκλαβς γεννήθηκε στην Ουμούργκα της Λεττονίας στις 25 Αυγούστου 1898. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1936. Στις 28 Φεβρουαρίου 1943 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ρίγας και Λατβίας. Το 1944 μετά την είσοδο των Σοβιετικών στην Λεττονία αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την χώρα. Κατέφυγε στην Τσεχοσλοβακία και στην συνέχεια στην Δυτική Γερμανία. Το 1949 μετέβη στις Η.Π.Α. όπου τον Οκτώβριο του 1949 εξελέγη Επίσκοπος Ντητρόιτ και Κλήβελανδ. Το 1957 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σικάγου και Μιννεαπόλεως. Τον Σεπτέμβριο του 1978 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 11 Απριλίου 1982.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Άλμα Άτα και Καζαχστάν κυρός Σεραφείμ. (+ 14-04-1982).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανδρέας Βλαδιμήροβιτς Γκατσκόφσκη γεννήθηκε στις 12 Απριλίου 1925 στην περιοχή της Βιννίτσης. Στις 24 Ιουλίου 1948 εκάρη μοναχός και στις 28 Αυγούστου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Κισινιώβου και Μολδαβίας Νεκτάριο. Στις 27 Σεπτεμβρίου 1956 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Παλαιάς Ρωσίας Σέργιο. Το 1961 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Λουγκάνσκ και στην Επισκοπή Χερσώνος. Στις 19 Αυγούστου 1972 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Δεκεμβρίου 1975 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Άλμα Άτα και Καζαχστάν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από το Μητροπολίτη Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο και τους Επισκόπους Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ Θεοδόσιο και Βιννίτσης και Βρατσλάβας Αγαθάγγελο. Εκοιμήθη στις 14 Απριλίου 1982, Μεγάλη Τετάρτη. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη το Μέγα Σάββατο 17 Απριλίου 1982, προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Τασκένδης και Μέσης Ασίας Βαρθολομαίου.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Τρεμπισώβου κυρός Μεθόδιος. (+ 06-05-1982).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νειλουπόλεως κυρός Χριστοφόρος. (+ 04-06-1982).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Ρουβήμ Σπάρτας γεννήθηκε το 1899. Στις 17 Δεκεμβρίου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νειλουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ειρηνουπόλεως για την περιοχή της Ουγκάντας. Εκοιμήθη στις 4 Ιουνίου 1982.

 

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Καζάν και Μαρίισκ κυρός Σέργιος. (+ 16-06-1982).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Παύλος Αλεξάνδροβιτς Γκολούμπτσωφ γεννήθηκε στις 16/29 Απριλίου 1906 στο Σεργίεβο Ποσάντ του Νομού Μόσχας. Στις 2 Απριλίου 1950 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 7 Απριλίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄ και στις 28 Μαΐου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1951. Στις 30 Οκτωβρίου 1955 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Παλαιάς Ρωσίας, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Πράγας Ελευθέριο, Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Βαρθολομαίο και τους Επισκόπους Βολυνίας και Ροβνό Παλλάδιο και π. Πρέσοβ Αλέξιο. Στις 22 Νοεμβρίου 1956 η Επισκοπή Νοβγορόδου χωρίστηκε από την Επισκοπή Λένινγκραδ και έγινε ανεξάρτητη. Τοποτηρητής της νέας Επισκοπής ορίστηκε ο Επίσκοπος Παλαιάς Ρωσίας Σέργιος. Στις 23 Αυγούστου 1959 εξελέγη Επίσκοπος Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1963 προήχθη στον βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Στις 7 Οκτωβρίου 1967 μετά την κατάργηση της Επισκοπής Νοβγορόδου εξελέγη Επίσκοπος Καζάν και Μαρίισκ. Παραιτήθηκε όμως από την ενεργό υπηρεσία στις 23 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Εκοιμήθη στις 16 Ιουνίου 1982.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσηλκάνης κυρός Γεώργιος. (+ 22-06-1982).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Γκονγκάτζε γεννήθηκε στις 7 Ιουλίου 1894. Στις 13 Ιανουαρίου 1974 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μαγκλίσης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Γεωργίας Δαυΐδ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τετριτσκαρόης Ζηνόβιο, Σουχούμης και Αβχαζίας Ηλία και Κουταΐδος Γαενάτης Ρωμανό. Στις 4 Ιανουαρίου 1978 προήχθη σε Μητροπολίτη. Το 1980 εξελέγη Μητροπολίτης Τσηλκάνης. Εκοιμήθη στις 22 Ιουνίου 1982.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Βρότσλαβ και Στέτσιν κυρός Αλέξιος. (+ 24-09-1982).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Γάροστσκουκ γεννήθηκε στη Μποροσόβτσυνα στις 16 Μαρτίου 1925. Στις 22 Ιανουαρίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λιούμπλιν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βρότσλαβ. Στις 23 Ιουνίου 1971 εξελέγη Επίσκοπος Βρότσλαβ και Στέτσιν. Στις 18 Απριλίου 1982 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 24 Σεπτεμβρίου 1982.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Γάζης κυρός Στέφανος. (+ 19-11-1982).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Μπαλάσκας γεννήθηκε στη Μάδυτο της Ανατολικής Θράκης το 1908. Στις 17 Απριλίου 1928 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Οκτώβριο του 1928 από τον Αρχιεπίσκοπο Διοκαισαρείας Αρίσταρχο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1936. Στις 20 Οκτωβρίου 1955 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Γάζης. Εκοιμήθη στις 19 Νοεμβρίου 1982.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αρκαδίας κυρός Επιφάνιος. (+ 26-12-1982).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Επιφάνιος Ζαγιέντ γεννήθηκε στις 4 Αυγούστου 1890. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 14 Δεκεμβρίου 1926 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό της Δαμασκού Μητροπολίτης Εμμέσης. Το 1935 συγκρούστηκε με τον Πατριάρχη Αντιοχείας Αλέξανδρο και κηρύχθηκε έκπτωτος. Το 1940 εξελέγη Μητροπολίτης Αρκαδίας. Εκοιμήθη στις 26 Δεκεμβρίου 1982.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.