Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κισινιώβου και Μολδαβίας κυρός Ιωνάθαν. (1912-1990).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Μιχαήλοβιτς Κοπόλοβιτς γεννήθηκε στις 8 Ιουνίου 1912 στο χωριό Ολέσνικ της Αυστροουγγαρίας (της σημερινής Επαρχίας Βινογραδόβου του Νομού Υπερκαρπαθίας της Ουκρανίας). Το 1932 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Σρέμσκι Κάρλοβτσι. Στις 21 Νοεμβρίου 1933 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 19 Απριλίου 1936 Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Μουκατσέβου και Πρέσοβ Δαμασκηνό. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μουκατσέβου (στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Σερβίας). Το 1955 μετέβη στην Τσεχοσλοβακία όπου υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος στην Επισκοπή Πρέσοβ. Το 1961 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πρέσοβ. Το 1964 χήρεψε και μετέβη στη Μόσχα. Στις 12 Νοεμβρίου 1965 εκάρη μοναχός και στις 14 Νοεμβρίου 1965 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Νοεμβρίου 1965 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τεγκέλ, Βικάριος της Επισκοπής Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα, Κιέβου και Γαλικίας Ιωάσαφ, Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο, τους Αρχιεπισκόπους Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης Κυπριανό, Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Αντώνιο και τους Επισκόπους Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λεόντιο, Δημητρώβου Φιλάρετο και Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Από τις 23 Ιουνίου 1966 μέχρι τις 7 Οκτωβρίου 1967 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης και από τις 7 Ιουλίου 1966 μέχρι τις 7 Οκτωβρίου 1967 της Επισκοπής Βιέννης και Αυστρίας. Στις 7 Οκτωβρίου 1967 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νέας Υόρκης και Αλεουτίων, Πατριαρχικός Έξαρχος Βορείου και Νοτίου Αμερικής. Στις 10 Απριλίου 1970 μετά την ανακήρυξη της Μετροπόλια σε Αυτοκέφαλη Εκκλησία τέθηκε σε διαθεσιμότητα. Στις 8 Ιουνίου 1970 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ και στις 11 Οκτωβρίου 1972 Αρχιεπίσκοπος Κισινιώβου και Μολδαβίας. Στις 12 Μαΐου 1987 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Μουκάτσεβο στις 21 Μαΐου 1990.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.