Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ κυρός Σάββας. (1926-1992).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Παύλοβιτς Μπάμπινετς γεννήθηκε στις 27 Μαρτίου 1926 στο χωριό Ποντβινογκράντωφ της Επαρχίας Βινογραδόβου του Νομού Υπερκαρπαθίας της Ουκρανίας (στην Τσεχοσλοβακία τότε). Στις 17 Νοεμβρίου 1947 εκάρη μοναχός. Στις 29 Νοεμβρίου 1948 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Λβώβου και Τερνοπόλεως και τοποτηρητή της Επισκοπής Μουκατσέβου Μακάριο. Στις 16 Ιουλίου 1950 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Ιλαρίωνα. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μουκατσέβου. Το 1957 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1961 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 23 Μαρτίου 1969 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Μαρτίου 1969 χειροτονήθηκε στο Κίεβο τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, τους Αρχιεπισκόπους Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Γρηγόριο, Βολυνίας και Ροβνό Δαμιανό και τον Επίσκοπο Τσερνιγόβου και Νιέζιν Βλαδίμηρο. Στις 2 Φεβρουαρίου 1972 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης και την 1 Μαρτίου 1977 Επίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ. Στις 26 Ιουνίου 1985 εξελέγη Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Στις 5 Απριλίου 1990 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 25 Φεβρουαρίου 1992.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 17 Μαΐου 2022.