Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1999

ΕΤΟΣ 1999

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπακού και Κασπίας κύριος Αλέξανδρος. 14-01-1999.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Γενναδίεβιτς Ιστσέιν γεννήθηκε στο Γιαροσλάβ στις 13 Ιουνίου 1952. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1975 από τον Επίσκοπο Σταυρουπόλεως και Μπακού Αντώνιο. Το 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στο Αζερμπαϊτζάν από το 1995 μέχρι το 1999. Στις 14 Ιανουαρίου 1999 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπακού και Κασπίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, π. Μπακού Βαλεντίνο, Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους Μπρονίτσης Τύχωνα, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Από τις 22 Μαρτίου 2011 άρχισε να τιτλοφορείται "Μπακού και Αζερμπαϊτζάν". Στις 18 Ιουλίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ούγκλιτς κύριος Ιωσήφ. 31-01-1999.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Ανατόλιεβιτς Μπαλαμπάνωφ γεννήθηκε στις 31 Ιανουαρίου 1954 στην Κασίρα του Νομού Μόσχας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1980. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Μαρτίου 1979 και Πρεσβύτερος στις 23 Απριλίου 1981. Στις 7 Νοεμβρίου 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος Σερπουχώβου στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 31 Ιανουαρίου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ούγκλιτς, Βικάριος της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Στις 7 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Μπιρομπιτζάν και Κουλντούρσκη. Στις 3 Φεβρουαρίου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Μαΐου 2015 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κουργάν και Μπελοζέρσκογε. Στις 24 Μαΐου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λεμεσού κύριος Αθανάσιος. 14-02-1999.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Αθανάσιος Νικολάου γεννήθηκε στην Λεμεσό στις 8 Φεβρουαρίου 1959. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1980. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Απριλίου 1976 από τον Μητροπολίτη Πάφου Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος στις 29 Μαΐου 1982 από τον Μητροπολίτη Ιερισσού Νικόδημο. Το 1980 μετέβη στο Άγιον Όρος. Εγκαταβίωσε στην Νέα Σκήτη και στην Μονή Βατοπαιδίου. Διετέλεσε Πρωτεπιστάτης κατά το έτος 1991-1992. Από το 1993 μέχρι το 1999 διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μαχαιρά Κύπρου. Στις 14 Φεβρουαρίου 1999 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Λεμεσού.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ουγγαρίας κύριος Σωφρόνιος. 21-02-1999.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Ράντου-Στέφανος Ντρίνετς γεννήθηκε στο Αράντ της Ρουμανίας στις 3 Νοεμβρίου 1967. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Αράντ το 1997. Στις 11 Αυγούστου 1995 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Αυγούστου 1995 και Πρεσβύτερος στις 13 Αυγούστου 1995 από τον Μητροπολίτη Γερμανίας Σεραφείμ. Στις 21 Φεβρουαρίου 1999 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ουγγαρίας με έδρα την Γκιούλα. Στις 13 Φεβρουαρίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Οραδίας, Μπιχόρ και Σαλαζεάνου. Από τις 24 Οκτωβρίου 2007 άρχισε να τιλοφορείται "Οραδίας και Μπιχόρ".

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ντητρόιτ κύριος Νικόλαος. 03-04-1999.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Μιλεσέβου κύριος Φιλάρετος. 23-05-1999.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Γέλενκο Μίτσεβιτς γεννήθηκε στο Μπόρτσι Κόνιτς στις 8 Αυγούστου 1947. Την 1 Μαΐου 1969 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Σεπτεμβρίου 1969 και Πρεσβύτερος στις 4 Δεκεμβρίου 1969. Στις 9 Δεκεμβρίου 1997 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Μαΐου 1999 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μιλεσέβου. Στις 23 Μαΐου 2015 κηρύχθηκε έκπτωτος του θρόνου.

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Δαλματίας κύριος Φώτιος. 30-05-1999.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Ράντε Σλαντόγεβιτς γεννήθηκε στο Ντουγιάκοβτση την 1 Φεβρουαρίου 1961. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1988. Στις 8 Νοεμβρίου 1990 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι του Κόβιλ κοντά στο Νόβι Σαντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1990 από τον Επίσκοπο Μπάτσκας Ειρηναίο και Πρεσβύτερος στις 27 Ιανουαρίου 1991. Στις 30 Μαΐου 1999 χειροτονήθηκε στο Νόβι Σαντ Επίσκοπος Δαλματίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χβόσνου κύριος Αθανάσιος. 31-05-1999.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Σβέτκο Ράκιτα γεννήθηκε στο Μπάμπιν Ντο της Βοσνίας στις 7 Νοεμβρίου 1957. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης το 1983. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1977. Στις 31 Μαΐου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χβόσνου. Την 1 Ιουνίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος Μπίχατς και Πέτροβατς.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπουντιμλιάνσκο κύριος Ιωαννίκιος. 03-06-1999.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο Ιωαννίκιος Μίτσοβιτς γεννήθηκε στο Βελίμλιε Μπανιάνι του Μαυροβουνίου στις 20 Απριλίου 1959. Σπούδασε Φιλολογία και Θεολογία στο Βελιγράδι. Στις 30 Οκτωβρίου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Φεβρουαρίου 1991 και Πρεσβύτερος λίγες ημέρες αργότερα. Στις 3 Ιουνίου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπουντιμλιάνσκο, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μαυροβουνίου. Στις 31 Μαΐου 2002 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βουδίμλιε και Νίκσιτς.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Εγαρίου κύριος Πορφύριος. 13-06-1999.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Πραβοσλάβ Πέριτς γεννήθηκε στο Μπέτσεη (Βecej) της Βοϊβόντινας Γιουγκοσλάβίας στις 22 Ιουλίου 1961. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1986. Στις 21 Απριλίου 1985 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Ιουνίου 1986 και Πρεσβύτερος στις 21 Νοεμβρίου 1990. Από το 1986 μέχρι το 1990 παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Αθήνα. Στις 13 Ιουνίου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Εγαρίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μπάτσκας. Στις 24 Μαΐου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ανδίδων κύριος Χριστοφόρος. 26-06-1999.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χούμ κύριος Γρηγόριος. 05-07-1999.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Μλάντεν Ντούριτς γεννήθηκε στο Βάρες της Βοσνίας στις 17 Δεκεμβρίου 1967. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1995. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Ιουλίου 1992 και Πρεσβύτερος στις 19 Αυγούστου 1992. Από το 1996 μέχρι το 1997 παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Στις 5 Ιουλίου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χουμ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ζαχουμίου. Στις 18 Οκτωβρίου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης. Στις 10 Μαΐου 2018 εξελέγη Επίσκοπος Φρανκφούρτης και πάσης Γερμανίας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βίντνογε κύριος Τύχων. 10-08-1999.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βλαδιμήροβιτς Νεντοσέκιν γεννήθηκε στις 14 Φεβρουαρίου 1956 στο Γιαροσλάβ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1986. Τον Ιανουάριο του 1990 εκάρη μοναχός και στις 7 Ιανουαρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 21 Οκτωβρίου 1990 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 18 Ιουνίου 1992 τοποθετήθηκε Αρχιερατικός Επίτροπος Βίντνογε της Επισκοπής Μόσχας (Κρουτίτσης και Κολόμνας). Στις 10 Ιανουαρίου 1997 με απόφαση του Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβεναλίου τοποθετήθηκε Επόπτης Ιερών Μονών της Επισκοπής Μόσχας. Στις 25 Ιουλίου 1999 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Αυγούστου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βίντνογε, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Μοζάισκ Γρηγόριο, Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους πρώην Σερπουχώβου Ηλιανό, Μπρονίτσης Τύχωνα, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Κρασνογκόρσκ Σάββα και Ούγκλιτς Ιωσήφ.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιοκοχάμας κύριος Πέτρος. 09-10-1999.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 10 Μαΐου 2000. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας κύριος Παύλος. 10-10-1999.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Εκοιμήθη την 1 Ιουλίου 2017. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κύριος Θεόκλητος. 16-10-1999.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κάρρα κύριος Γαττάς. 26-10-1999.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Γαττάς Χαζίμ γεννήθηκε στην πόλη Μουχράντα του Κυβερνείου της Χάμα της Συρίας το 1963. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Ινστιτούτο του Μπαλαμάντ το 1987. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1989 και Πρεσβύτερος το 1990. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Επιφανείας. Στις 26 Οκτωβρίου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κάρρα. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος Δαμασκού (1999-2010) και Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Παναγίας Μπελεμεντίου (2010-2014). Στις 8 Οκτωβρίου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Βαγδάτης και Κουβέιτ.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κυότο κύριος Δανιήλ. 14-11-1999.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ίκουο Νασίρο γεννήθηκε στο Τογιοχάσι της Ιαπωνίας στις 5 Σεπτεμβρίου 1938. Το 1956 ασπάστηκε την Ορθοδοξία. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης το 1968. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1969 και Πρεσβύτερος την 1 Ιανουαρίου 1971. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Ναγκόγια (1971-1973) και στο Τογιοχάσι (1973-1999). Στις 22 Αυγούστου 1999 εκάρη μοναχός στην Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 14 Νοεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κυότο. Στις 6 Μαΐου 2000 εξελέγη Μητροπολίτης Τόκιο και πάσης Ιαπωνίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπαρλαδεάνου κύριος Κορνήλιος. 21-11-1999.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Κορνήλιος Ονίλα γεννήθηκε στο Κόρνι-Αλμπέστι του Βασλουϊάνου στις 25 Ιουλίου 1966. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1992.  Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1997 και Πρεσβύτερος στις 23 Νοεμβρίου 1997. Την 1 Ιουνίου 1999 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Επισκοπής Χουσίων. Στις 21 Νοεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπαρλαδεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Χουσίων. Στις 18 Ιουνίου 2009 εξελέγη Επίσκοπος Χουσίων. Στις 18 Αυγούστου 2017 παραιτήθηκε.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βαβυλώνος κύριος Θεοφύλακτος. 26-11-1999.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Τζουμέρκας γεννήθηκε στην Εξοχή Πιερίας το 1945. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Βατοπεδίου Αγίου Όρους της οποίας διετέλεσε Αρχιγραμματέας και Βιβλιοφύλακας. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1966 και Πρεσβύτερος το 1969. Υπηρέτησε στις Μητροπόλεις Βερροίας, Λαρίσης και Ρόδου. Το 1991 μετέβη στην Αφρική όπου υπηρέτησε ως Εφημέριος της Μητροπόλεως Καρθαγένης στην Τρίπολη της Λιβύης. Στις 26 Νοεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βαβυλώνος και τοποθετήθηκε Προϊστάμενος της Ιεράς Πατριαρχικής Μονής Αγίου Γεωργίου Παλαιού Καΐρου. Στις 27 Οκτωβρίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης της ανασυσταθείσης Μητροπόλεως Τριπόλεως.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καλής Ελπίδος κύριος Σέργιος. 27-11-1999.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Σέργιος Κυκκώτης γεννήθηκε στα Καμινάρια Μυριανθούσης Κύπρου το 1967. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1992. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1986 και Πρεσβύτερος το 1996. Από το 1997 μέχρι το 1999 υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Νότιο Αφρική. Στις 27 Νοεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Καλής Ελπίδος.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κυρήνης κύριος Αθανάσιος. 28-11-1999.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Αθανάσιος Κυκκώτης γεννήθηκε στην Μόρφου της Κύπρου το 1958. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1976 και Πρεσβύτερος στις 18 Μαρτίου 1984. Το 1997 τοποθετήθηκε Έξαρχος του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας στην Μόσχα. Στις 28 Νοεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κυρήνης. Στις 6 Οκτωβρίου 2009 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νιτρίας κύριος Αλέξιος. 29-11-1999.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκάνας κύριος Παντελεήμων. 30-11-1999.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Λαμπαδάριος γεννήθηκε στην Κάλυμνο στις 15 Μαΐου 1955. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1980 και Πρεσβύτερος το 1983. Υπηρέτησε ως Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος στην Μητρόπολη Ιωαννουπόλεως από το 1987 μέχρι το 1992 και της Μητροπόλεως Καλής Ελπίδος από το 1996 μέχρι το 1997. Στις 30 Νοεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γκάνας. Στις 27 Οκτωβρίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης Πηλουσίου. Την 1 Νοεμβρίου 2006 παραιτήθηκε. Στις 2 Νοεμβρίου 2006 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Αντινόης.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπουκόμπας κύριος Ιερώνυμος. 11-12-1999.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Ιερώνυμος Μουζέη γεννήθηκε στην Μπουλόπα της Μπουσόγκας στην Ουγκάντα στις 18 Μαρτίου 1963. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1991. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1995 και Πρεσβύτερος το 1996. Στις 11 Δεκεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπουκόμπας. Στις 23 Νοεμβρίου 2007 προήχθη σε Μητροπολίτη της ανυψωθείσης σε Μητρόπολη Επισκοπής Μπουκόμπας, η οποία μετωνομάστηκε σε Μητρόπολη Μουάνζας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαρεώτιδος κύριος Καλλίνικος. 12-12-1999.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 21 Δεκεμβρίου 2013. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεϊδανάγιας κύριος Λουκάς. 1999.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Λουκάς Ελ κχούρι γεννήθηκε το 1965. Χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σεϊδανάγιας το 1999.

 

 

 

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.