Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2002

ΕΤΟΣ 2002

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαθουπόλεως κυρός Νίκων. (+ 25-02-2002).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Νένκο Πετρώφ Λαλκώφ γεννήθηκε στις 13 Απριλίου 1931 στο χωριό Μπελόβιτσα του Νομού Φιλιππουπόλεως. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Μαΐου 1958 από τον Επίσκοπο Στοβίου Βαρλαάμ και Πρεσβύτερος το 1965 από τον Μητροπολίτη Μεγάλου Τυρνόβου Στέφανο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1969. Υπηρέτησε ως Εφημέριος (1969-1992) και Πρωτοσύγκελος (1976-1992) της Μητροπόλεως Μεγάλου Τυρνόβου. Το 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 31 Αυγούστου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος στους κόλπους των σχισματικών του Πατριαρχείου Βουλγαρίας. Την 1 Οκτωβρίου 1998 η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και τον ονόμασε τιτουλάριο Επίσκοπο Αγαθουπόλεως. Διετέλεσε αρχικά Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σλίβεν (1998-1999) και στη συνέχεια Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σόφιας. Εκοιμήθη στις 25 Φεβρουαρίου 2002.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μογιλιέβου και Μοστισλάβου κυρός Μάξιμος. (+ 27-02-2002).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βόρις Ιβάνοβιτς Κροχ γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1928 στην Αυτόνομη Δημοκρατία του Μπασκίρ. Στις 24 Αυγούστου 1949 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Βαρθολομαίο. Στις 17 Απριλίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ταλλίνης και στις 24 Σεπτεμβρίου 1954 Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Γρηγόριο. Το 1955 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Λένινγκραδ, Γιαροσλάβου και Μίνσκ. Το 1962 προήχθη στο βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Μαρτίου 1972 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο και τους Αρχιεπισκόπους Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Αντώνιο και Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Στις 15 Δεκεμβρίου 1973 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Στις 26 Δεκεμβρίου 1974 εξελέγη Επίσκοπος Όμσκ και Τιούμεν και στις 7 Σεπτεμβρίου 1984 προήχθη στο βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Στις 29 Ιουλίου 1986 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου. Στις 6 Ιουλίου 1989 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μογιλιέβου και Μοστισλάβου. Εκοιμήθη στις 27 Φεβρουαρίου 2002.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κερκύρας και Παξών κυρός Τιμόθεος. (+ 15-03-2002).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σκυθουπόλεως κυρός Αρκάδιος. (+ 02-04-2002).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων
).

    Ο κατά κόσμον Αγησίλαος Οικονομίδης γεννήθηκε το 1924 στο χωριό Ύψωνα της Επαρχίας Λεμεσού Κύπρου. Αφίχθηκε στα Ιεροσόλυμα το 1946 και το 1947 εκάρη μοναχός. Την ίδια χρονιά χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1954 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Ηγούμενος στη Γεθσημανή και Γέρων Καμαράσης. Το 1972 κλήθηκε στην Ιερά Σύνοδο. Στις 21 Μαρτίου 1981 χειροτονήθηκε στο Ναό της Αναστάσεως Αρχιεπίσκοπος Ασκάλωνος. Στις 11 Νοεμβρίου 1991 προήχθη σε Μητροπολίτη. Το 2001 εξελέγη Μητροπολίτης Σκυθουπόλεως και διορίστηκε Πρόεδρος της Οικονομικής Επιτροπής του Πατριαρχείου. Εκοιμήθη στις 3 Απριλίου 2002. Ενταφιάστηκε στο κοιμητήριο της Ιεράς Μονής Προφήτου Ηλιού στα Ιεροσόλυμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Προβάτας κυρός Αντώνιος. (+ 13-04-2002).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Μιχαήλοβιτς Κοστώφ γεννήθηκε στο Χάρλετς της Βράτζης στις 12 Σεπτεμβρίου 1915. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Σόφιας το 1941. Στις 25 Ιουλίου 1942 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Ρίλας από τον Μητροπολίτη Νευροκοπίου Βόρι. Στις 30 Αυγούστου 1942 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 10 Οκτωβρίου 1943 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στη Δράμα ως Εφημέριος και Πρωτοσύγκελος στη διάρκεια της Βουλγαρικής κατοχής, όντας ενταγμένος στην σχισματική τότε Βουλγαρική Εξαρχία. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Μετοχίου του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στην Μόσχα από το 1956 μέχρι το 1960. Στις 16 Δεκεμβρίου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Προβάτας. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βιδινίου από το 1962 μέχρι το 1971, Αρχιερατικώς Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκη από το 1971 μέχρι το 1977, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δοροστόλου από το 1977 μέχρι το 1985, Επίσκοπος στη διάθεση της Ιεράς Συνόδυο από το 1985 μέχρι το 1989 και για δεύτερη φορά Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκη Σόφιας από το 1989 μέχρι το 1992. Το 1992 προσχώρησε στο σχίσμα του Μητροπολίτη Νευροκοπίου Ποιμένος και καθαιρέθηκε στις 22 Ιουλίου 1992. Κατόπιν αιτήματος μετανοίας αποκαταστάθηκε στις 2 Αυγούστου 1995 και τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Βουλγαρίας. Εκοιμήθη στο Ρούσε στις 13 Απριλίου 2002.

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Βουδιμίου κυρός Δανιήλ. (+ 20-04-2002).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Σλάφκο Κρίστιτς γεννήθηκε στο Νόβι Σαντ στις 13 Μαΐου 1927. Αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου το 1947 και από τη Θεολογική Σχολή του Αγίου Σεργίου Παρισίων το 1958. Στις 6 Ιανουαρίου 1960 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1962 και Πρεσβύτερος το 1968. Στις 5 Απριλίου 1969 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαρκίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Συρμίου Μακάριο και Σβορνικίου και Τούζλας Λογγίνο. Από το 1984 μέχρι το 1988 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Βουδιμίου. Το 1988 εξελέγη Επίσκοπος Βουδιμίου. Εκοιμήθη στις 20 Απριλίου 2002.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Πέρμης και Σολικάμσκ κυρός Αθανάσιος. (+ 01-05-2002).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Γρηγόρεβιτς Κούντιουκ γεννήθηκε στις 18 Φεβρουαρίου 1927 στην περιοχή του Μπιελοστόκ. Το 1945 μετακόμισε με τους γονείς του στην περιοχή του Γροδνό. Το 1950 εκάρη μοναχός. Στις 23 Μαΐου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Ρουμανίας Ιουστινιανό, ο οποίος διέμενε εκείνες της ημέρες στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Το 1952 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Βαρθολομαίο. Το ίδιο έτος αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 1955 υπηρέτησε στην Επισκοπή Τασκένδης ενώ το 1956 πήγε στο Μοναστήρι του Ζιροβίτσυ (Λευκοροωσία) όπου διορίστηκε καθηγητής του εκεί Θεολογικού Σεμιναρίου. Το 1958 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και μετέβη στην Επισκοπή Άλμα Άτα. Από το 1961 υπηρέτησε στην Επισκοπή Μίνσκ. Στις 31 Αυγούστου 1980 χειροτονήθηκε στο Μίνσκ τιτουλάριος Επίσκοπος Πίνσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μίνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο, τον Αρχιεπίσκοπο Σμολένσκ και Βιασμά Θεοδόσιο και τον Επίσκοπο Βίλνας και Λιθουανίας Βικτωρίνο. Στις 28 Μαρτίου 1984 εξελέγη Επίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1995 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 13 Μαρτίου 2002 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη την 1 Μαΐου 2002.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Άνκορεϊτζ κυρός Ιννοκέντιος. (+ 06-05-2002).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Γκούλα γεννήθηκε στις 20 Αυγούστου 1949 στο Χέζελτον της Πενσυλβανίας. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Αγίου Τύχωνος στο Σάουθ Κάνααν της Πενσυλβανίας το 1977. Υπηρέτησε ως Διάκονος και Πρεσβύτερος αρχικά στην Καρπαθορωσική Επισκοπή των Η.Π.Α. (στη δικαιοδοσία του Οικουμενικού Πατριαρχείου) και στην συνέχεια στην "Ορθόδοξη Εκκλησία της Αμερικής" (Μετροπόλια). Στις 15 Σεπτεμβρίου 1995 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Άνκορεϊτζ, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βασιγκτώνος. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Σίτκας και Αλάσκας από το 1995 μέχρι το 2001 οπότε και παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 6 Μαΐου 2002.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας κυρός Χρυσόστομος. (+ 20-07-2002).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζηνουπόλεως κυρός Αρίσταρχος. (+ 09-08-2002).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Βόστρων κυρός Βασίλειος. (+ 02-10-2002).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Βασίλειος Σαμάχα γεννήθηκε το 1920. Το 1945 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και τοποθετήθηκε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Αντιοχείας στη Μόσχα. Το 1955 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σεργιουπόλεως. Συνέχισε και ως Επίσκοπος να ασκεί τα καθήκοντα του αντιπροσώπου του Πατριαρχείου Αντιοχείας στη Μόσχα. Στις 10 Φεβρουαρίου 1962 εξελέγη Μητροπολίτης Βόστρων. Στις 6 Μαΐου 1999 απεχώρησε της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στις 2 Οκτωβρίου 2002.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά κυρός Ευγένιος. (+ 11-10-2002).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ευγένιος Μπορίσοβιτς Ζντάν γεννήθηκε στις 30 Αυγούστου 1942 στο Νοβογρουδόκ της Λευκορωσίας. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1976. Στις 24 Απριλίου 1976 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο και στις 12 Απριλίου 1977 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Λένινγκραδ και Νοβγορόδου και διετέλεσε ιδιαίτερος Γραμματέας του Μητροπολίτου Λένινγκραδ Αντωνίου. Τον Μάρτιο του 1985 εκάρη μοναχός και προήχθη στον βαθμό του Αρχιμανδρίτη από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Αντώνιο. Στις 12 Μαΐου 1987 η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Ρωσίας εξέλεξε τον Αρχιμανδρίτη Ευγένιο Ζνταν Επίσκοπο Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ. Η χειροτονία του στον βαθμό του Επισκόπου έγινε στο Λένινγκραδ στις 31 Μαΐου 1987. Στις 25 Φεβρουαρίου 1991 προήχθη στον βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Μετά την κοίμηση του Μητροπολίτου Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά Νικολάου στις 21 Ιουνίου 2001 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Νιζνίι Νοβγορόδου μέχρι τις 12 Μαρτίου 2002 οπότε και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά. Εκοιμήθη επτά μήνες μετά την εκλογή του στις 11 Οκτωβρίου 2002.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κερνίτσης κυρός Λεόντιος. (+ 24-11-2002).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.