Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσερνιγόβου και Νιέζιν κυρός Αντώνιος (1926-2003).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ονούφριος Ιβάνοβιτς Βάκαρικ γεννήθηκε στις 26 Ιουνίου 1926 στο χωριό Σταβτσάνι της Επαρχίας Κιτσμάν του Νομού Τσερνοβικίου της Ουκρανίας (στη Ρουμανία τότε). Στις 2 Φεβρουαρίου 1947 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου στο Κρέσατικ του Τσερνοβικίου. Την ίδια χρονιά χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 27 Μαΐου 1950 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ανδρέα. Το 1964 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας. Στις 7 Φεβρουαρίου 1965 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Φεβρουαρίου 1965 χειροτονήθηκε στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ Επίσκοπος Σμολένσκ και Δορογκομπούη. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο και τους Επισκόπους Βολυνίας και Ροβνό Λεόντιο, Δημητρώβου Φιλάρετο και Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Στις 8 Οκτωβρίου 1965 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε «Σμολένσκ και Βιασμά». Στις 7 Οκτωβρίου 1967 εξελέγη Επίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας και τοποτηρητής της Επισκοπής Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε. Στις 31 Μαΐου 1973 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν και τοποτηρητής της Επισκοπής Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1974 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 25 Φεβρουαρίου 1992 σε Μητροπολίτη. Στις 6 Ιουλίου 1989 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του τοποτηρητή της Επισκοπής Σουμύ και Αχτύρκας. Εκοιμήθη στο Τσερνιγώβ στις 15 Ιουλίου 2003.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 29 Μαΐου 2022.