Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2003

ΕΤΟΣ 2003

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ κυρός Αλέξανδρος (+ 07-01-2003).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ανατόλιεβιτς Τιμοφέεφ γεννήθηκε στις 8 Αυγούστου 1941 στο Τεΐκοβο (Teykovo) της Επαρχίας Ιβανόβου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημίας Μόσχας το 1963. Στις 19 Αυγούστου 1971 εκάρη μοναχός. Στις 12 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 14 Πρεσβύτερος. Στις 7 Απριλίου 1973 προήχθη στο βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Ιουλίου 1982 τοποθετήθηκε Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας και του Θεολογικού Σεμιναρίου. Στις 14 Οκτωβρίου 1982 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε στο Ναό της Ακαδημίας ο Μητροπολίτης Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο και Καλλίνιν και Κάσιν Αλέξιο. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1986 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 16 Σεπτεμβρίου 1986 τοποθετήθηκε Πρόεδρος της Επιτροπής Εκπαιδεύσεως του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 12 Αυγούστου 1992 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μαϊκόπ και Αρμαβίρ και στις 18 Ιουλίου 1995 Αρχιεπίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ. Εκοιμήθη στις 7 Ιανουαρίου 2003.


Ο Πανιερώτατος Αρχιεπίσκοπος Ευκαρπίας κυρός Σέργιος (+ 22-01-2003).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζίτσης κυρός Στέφανος (+ 04-02-2003).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο Στέφανος Μπόκα γεννήθηκε το 1916 στο Ογκουλίν της Κροατίας. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Από το 1940 μέχρι το 1955 υπηρέτησε ως Διάκονος στην Επισκοπή Σουμαδίας. Το 1955 διορίστηκε Καθηγητής  Θεολογίας στη Θεολογική Σχολή του Αγίου Σάββα στο Βελιγράδι. Τον Ιούλιο του 1959 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Αυγούστου 1959 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Βελιγραδίου Επίσκοπος Δαλματίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Θεοδόσιος, συμπαραστατούμενος από τον Πατριάρχη Σερβίας Γερμανό, τον Μητροπολίτη Ηλιουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας) και τους Επισκόπους Σουμαδίας Βαλεριανό και Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Βλαδισλαύο. Το 1978 εξελέγη Επίσκοπος Ζίτσης. Εκοιμήθη στο Μοναστήρι Ζίτσα στις 4 Φεβρουαρίου 2003.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τελμησού κυρός Χριστοφόρος (+ 26-02-2003).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεντρώας Αφρικής κυρός Τιμόθεος (+ 01-03-2003).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Φίλιππος Κοντομέρκος γεννήθηκε το στις 24 Σεπτεμβρίου 1929 στο Μεγάλο Χωριό Ευρυτανίας. Φοίτησε στο Γυμνάσιο Καρπενησίου για λίγο, ύστερα κατέβηκε στην Αθήνα, όπου συνέχισε σπουδάζοντας και εργαζόμενος στον εκδοτικό Οίκο "Πάπυρος" του θείου του Ανδρέα Πουρνάρα. Το Φεβρουάριο του 1948 μετέβη στην Κωνσταντινούπολη και γράφτηκε στο Γυμνασιακό Τμήμα της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης, με συστατικές επιστολές των τότε Μητροπολιτών Φθιώτιδος Αμβροσίου και Ναυπακτίας και Ευρυτανίας Χριστοφόρου. Στις 5 Νοεμβρίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1955 απεφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης με άριστα και την ίδια χρονιά χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Αμέσως μετά, με Συνοδική Απόφαση στάλθηκε στη Βιέννη για εκμάθηση ξένης γλώσσας και μετεκπαίδευση, ενώ διορίσθηκε Προϊστάμενος του ναού Αγίου Γεωργίου της Βιέννης. Παράλληλα φοίτησε για μια τριετία στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Βιέννης σπουδάζοντας Φιλοσοφία, Παιδαγωγική και Ψυχολογία. Το 1959 μετατίθεται στη Φρανκφούρτη Γερμανίας ως Ιερατικός Προϊστάμενος του εκεί Ναού Αποστόλου Ανδρέα. Το 1968 επέστρεψε στην Ελλάδα με πρόσκληση του Αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου, ο οποίος του ανέθεσε την ευθύνη για τον Απόδημο Ελληνισμό της Εκκλησίας και τον όρισε προϊστάμενο του Μητροπολιτικού Ναού Αθηνών. Το Δεκέμβριο του 1970 η Σύνοδος του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας με πρόταση του Πάπα και Πατριάρχη Αλεξανδρείας και Πάσης Αφρικής Νικολάου, τον εξέλεξε τιτουλάριος Επίσκοπο Ελευσίνος. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 17 Ιανουαρίου 1971, στον Πατριαρχικό Ναό του Καΐρου. Ανέλαβε τη Διεύθυνση του περιοδικού του Πατριαρχείου "Πάνταινος". Στις 26 Νοεμβρίου 1976 εκλέχτηκε Μητροπολίτης Κεντρώας Αφρικής και εγκαταστάθηκε στην Κινσάσα του Ζαΐρ με δικαιοδοσία τα κράτη Ζαΐρ, Μπουρουντί, και Ρουάντα.  Εκοιμήθη την 1 Μαρτίου 2003.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σερρών και Νιγρίτης κυρός Μάξιμος (+ 05-03-2003).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου κυρός Γεδεών (+ 21-03-2003).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Νικολάγεβιτς Ντοκούκιν γεννήθηκε στις 18 Δεκεμβρίου 1929 στο Νομό Κρασνοδάρ. Στις 2 Αυγούστου 1953 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Σταυρουπόλεως και Μπακού Αντώνιο και στις 4 Αυγούστου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Το 1960 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Σταυρουπόλεως και Μπακού (1953-1965) και Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς (1965-1967), η οποία διοικούνταν τότε από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ. Στις 23 Μαρτίου 1966 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο και στις 8 Μαΐου του ίδιου έτους προήχθη στο βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Οκτωβρίου 1967 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σμολένσκ και Βιασμά. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Παύλο και τους Επισκόπους Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Αντώνιο, Δημητρώβου Φιλάρετο, Πέρμης και Σολικάμσκ Ιωσήφ και Ποδόλσκ Ερμογένη. Στις 2 Φεβρουαρίου 1972 εξελέγη Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης. Από τις 24 Οκτωβρίου 1974 μέχρι τις 26 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Όμσκ και Τιούμεν. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη στο βαθμό του Αρχιεπισκόπου και στις 9 Σεπτεμβρίου 1987 του Μητροπολίτου. Στις 25 Ιανουαρίου 1990 εξελέγη Μητροπολίτης Σταυρουπόλεως και Μπακού. Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 ονομάστηκε Μητροπολίτης «Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου». Εκοιμήθη στις 21 Μαρτίου 2003.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Άσσου κυρός Ιάκωβος. (+ 28-03-2003).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κυρός Παντελεήμων. (+ 09-07-2003).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσερνιγόβου και Νιέζιν κυρός Αντώνιος (+ 15-07-2003).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ονούφριος Ιβάνοβιτς Βάκαρικ γεννήθηκε στις 26 Ιουνίου 1926 στο Νομό Τσερνοβικίου της Ουκρανίας. Στις 2 Φεβρουαρίου 1947 εκάρη μοναχός και την ίδια χρονιά χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 27 Μαΐου 1950 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ανδρέα. Το 1964 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας. Στις 12 Φεβρουαρίου 1965 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σμολένσκ και Δορογκομπούη. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο και τους Επισκόπους Βολυνίας και Ροβνό Λεόντιο, Δημητρώβου Φιλάρετο και Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Στις 8 Οκτωβρίου 1965 ονομάστηκε Επίσκοπος «Σμολένσκ και Βιασμά». Στις 7 Οκτωβρίου 1967 εξελέγη Επίσκοπος Συμφεροπόλεως και Κριμαίας και τοποτηρητής της Επισκοπής Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόγκ. Στις 31 Μαΐου 1973 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν και τοποτηρητής της Επισκοπής Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1974 προήχθη στο βαθμό του Αρχιεπισκόπου και στις 25 Φεβρουαρίου 1992 στο βαθμό του Μητροπολίτη. Το 1989 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του τοποτηρητή της Επισκοπής Σουμύ και Αχτύρκας. Εκοιμήθη στις 15 Ιουλίου 2003.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Νευροκοπίου και Ζιχνών κυρός Σπυρίδων. (+ 31-07-2003)
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σούροζ κυρός Αντώνιος. (+ 04-08-2003).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανδρέας Μπορίσοβιτς Μπλούμ γεννήθηκε στις 19 Ιουνίου 1914 στη Λωζάνη. Το 1923 μετέβη στη Γαλλία. Το 1939 αποφοίτησε από τη Σχολή Βιολογίας και Ιατρικής του Πανεπιστημίου Παρισίων. Στις 16 Απριλίου 1943 εκάρη μοναχός. Κατά τη διάρκεια του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου υπηρέτησε ως γιατρός στο Γαλλικό στρατό. Στις 27 Οκτωβρίου 1948 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 14 Νοεμβρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στη συνέχεια μετέβη στην Αγγλία όπου υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Λονδίνο. Το Πάσχα του 1956 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Νοεμβρίου 1957 χειροτονήθηκε στο Λονδίνο τιτουλάριος Επίσκοπος Σεργιέβου, Βικάριος του Εξάρχου Δυτικής Ευρώπης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κλισύ Νικόλαος, συμπαραστατούμενος από τον Επίσκοπο Απαμείας Ιάκωβο (Οικουμενικό Πατριαρχείο). Στις 10 Οκτωβρίου 1962 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σούροζ. Στις 27 Ιανουαρίου 1966 προήχθη σε Μητροπολίτη και του ανατέθηκαν τα καθήκοντα του Εξάρχου Δυτικής Ευρώπης. Στη θέση του Εξάρχου παρέμεινε μέχρι τις 5 Απριλίου 1974. Εκοιμήθη στις 4 Αυγούστου 2003.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελευθερουπόλεως κυρός Ευδόκιμος. (+ 31-08-2003).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κεφαλληνίας κυρός Προκόπιος. (+ 16-09-2003).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικομηδείας κυρός Συμεών. (+ 18-10-2003).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ κυρός Πιτιρίμ. (+ 04-11-2003).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Βλαδιμήροβιτς Νετσάεφ γεννήθηκε στις 8 Ιανουαρίου 1926 στο Μιτσούρινσκ του Νομού Ταμπώβου. Το 1951 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 15 Φεβρουαρίου 1952 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄. Στις 4 Σεπτεμβρίου 1954 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και στις 13 Απριλίου 1959 εκάρη μοναχός. Στις 8 Οκτωβρίου του ίδιου έτους προήχθη στο βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Μαΐου 1963 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βολοκολάμσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο, Μοζάισκ Λεωνίδα, Καλούγας και Μπορώβου Λεωνίδα, Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας Σέργιο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Κυπριανό και πρώην Κοστρομά και Γκάλιτς Δονάτο. Από τις 23 Οκτωβρίου 1964 μέχρι τις 5 Φεβρουαρίου 1965 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Σμολένσκ και Δορογκομπούη. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1971 προήχθη στο βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Στις 30 Δεκεμβρίου 1986 προήχθη στο βαθμό του Μητροπολίτη με τον τίτλο «Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ». Το όνομα του αποφασίστηκε να μνημονεύεται στους Ναούς της Αρχιερατικής Επιτροπείας Βολοκολάμσκ της Επισκοπής Μόσχας, αμέσως μετά το όνομα του Πατριάρχη Ρωσίας. Εκοιμήθη στις 4 Νοεμβρίου 2003.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θαβωρίου κυρός Δανιήλ. (+ 09-11-2003).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Χωριατάκης γεννήθηκε το 1921 στον Λιμένα Βαθέος Σάμου. Αφίχθηκε στα Ιεροσόλυμα το 1940. Το 1943 εκάρη μοναχός. Το 1945 χειροτονήθηκε Διάκονος και το 1947 Πρεσβύτερος. Ταυτόχρονα έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την ίδια χρονιά διορίστηκε Τελετάρχης του Πατριαρχείου. Το 1960 διορίστηκε Παρασκευοφύλακας του Ναού της Αναστάσεως. Το 1966 διορίστηκε Γέρων Σκευφύλαξ ενώ το 1979 κλήθηκε για πρώτη φορά στην Ιερά Σύνοδο. Στις 15 Μαρτίου 1981 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Θαβωρίου. Στις 11 Νοεμβρίου 1991 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 9 Νοεμβρίου 2003.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κολωνείας κυρός Γαβριήλ. (+ 29-12-2003).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Τρίκκης και Σταγών κυρός Στέφανος. (+ 29-12-2003).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.