Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2003

ΕΤΟΣ 2003

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θήρας, Αμοργού και νήσων κύριος Επιφάνιος. 11-01-2003.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βελεστίνου κύριος Δαμασκηνός. 12-01-2003.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φαναρίου κύριος Αγαθάγγελος. 13-01-2003.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κορωνείας κύριος Παντελεήμων. 14-01-2003.
(Εκκλησία της Ελλάδος ).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά κύριος Γεώργιος. 02-02-2003.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Τιμοφέεβιτς Ντανίλωφ γεννήθηκε στο Ζλόμπιν του Γομέλ της Λευκορωσίας στις 14 Αυγούστου 1964. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1995. Στις 22 Δεκεμβρίου 1989 εκάρη μοναχός στην Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Οκτωβρίου 1990 από τον  Επίσκοπο Μπενδέρι Βικέντιο και Πρεσβύτερος στις 9 Απριλίου 1991 από τον Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιο τον Β΄. Υπηρέτησε στην Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ ως Οικονόμος και υπεύθυνος αναστηλώσεων των Ναών και των λοιπών κτισμάτων της Μονής. Στις 2 Φεβρουαρίου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ονούφριο, τους Αρχιεπισκόπους Βίτεμπσκ και Ορσά Δημήτριο, Ίστρας Αρσένιο, Γομέλ και Ζλόμπιν Αρίσταρχο, Βερεγίας Ευγένιο και τους Επισκόπους Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο, Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ Θεοφάνη, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Μπριάνσκ και Σέβσκ Θεοφύλακτο και Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Θεοδόσιο. Στις 24 Φεβρουαρίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 18 Μαρτίου 2012 σε Μητροπολίτη.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεντρώας Αφρικής κύριος Ιγνάτιος. 16-03-2003.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 9 Νοεμβρίου 2017. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζάμπιας κύριος Ιωακείμ. 23-03-2003.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Κοντοβάς γεννήθηκε στο Βόλο το 1956. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1986 και Πρεσβύτερος το 1993 από τον Μητροπολίτη Περιστερίου Χρυσόστομο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Αξώμης (Αντίς Αμπέμπα) και ως Γραμματέας του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας. Στις 23 Μαρτίου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ζάμπιας. Στις 6 Οκτωβρίου 2009 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 15 Σεπτεμβρίου 2015 παραιτήθηκε. Στις 2 Δεκεμβρίου 2016 εντάχθηκε στο κλίμα του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων και εξελέγη Μητροπολίτης Ελενουπόλεως.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ισπανίας και Πορτογαλίας κύριος Επιφάνιος. 04-05-2003.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 11 Μαΐου 2011. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Ιερεσέης κύριος Ευάγγελος. 10-05-2003.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπρασόβου κύριος Σοφιανός. 11-05-2003.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Πατρουνέλ γεννήθηκε στο Μπάτσελ της Κοβάσνας της Ρουμανίας στις 22 Ιουλίου 1970. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1996. Στις 27 Φεβρουαρίου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Απριλίου 1993 και Πρεσβύτερος στις 30 Μαΐου 1993. Από το 1999 μέχρι το 2003 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στις 11 Μαΐου 2003 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρασόβου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Γερμανίας.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νευροκοπίου και Ζιχνών κύριος Ιερόθεος. 17-05-2003.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σινώπης κύριος Αθηναγόρας. 22-06-2003.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τιβεριουπόλεως κύριος Τύχων. 06-07-2003.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Χρήστος Γκεοργίεφ Ιβάνωφ γεννήθηκε στη Στουτγάρδη της Γερμανίας στις 26 Μαΐου 1945. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1971. Νυμφευθείς το 1978 εχήρευσε το 2000. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Νοεμβρίου 2000 από τον Μητροπολίτη Δυτικής Ευρώπης Συμεών και Πρεσβύτερος στις 19 Νοεμβρίου 2000 από τον Αρχιεπίσκοπο Βερολίνου Θεοφάνη (Πατριαρχείο Ρωσίας). Στις 8 Ιουλίου 2001 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Ιουλίου 2003 χειροτονήθηκε στη Σόφια τιτουλάριος Επίσκοπος Τιβεριουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δυτικής Ευρώπης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Βουλγαρίας Μάξιμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτης Βράτζης Καλλίνικο, Βιδινίου Δομητιανό, Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας Κύριλλο, Δυτικής Ευρώπης Συμεών, Ρούσε Νεόφυτο, Πλεύνης Ιγνάτιο, Στάρας Ζαγόρας Γαλακτίωνα, Λοβτσού Γαβριήλ και τους Επισκόπους Τραϊανουπόλεως Ιλαρίωνα, Ντεβόλσκι Θεοδόσιο, Αδριανουπόλεως Ευλόγιο και Λεύκης Παύλο. Την 1 Δεκεμβρίου 2009 η Ιερά Σύνοδος τον τοποθέτησε Προϊστάμενο του Πατριαρχικού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας.

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας κύριος Αγάπιος. 20-07-2003.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο Αγάπιος Κνέζεβιτς γεννήθηκε στο Μίγιατς του Βαλιέβου στις 10 Ιανουαρίου 1949. Σπούδασε Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1969. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Επισκοπής Σάμπατς από το 2002 μέχρι το 2003. Στις 20 Ιουλίου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Στις 27 Μαΐου 2006 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βαλιέβου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λιουμπερτσή κύριος Βενιαμίν. 14-08-2003.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Νικολάγεβιτς Ζαρίτσκη γεννήθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου 1953 στο Στόντουλτση της Επαρχίας Ζμερίνσκαγια του Νομού Βιννίτσης της Ουκρανίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Μαρτίου 1975 και Πρεσβύτερος στις 6 Απριλίου 1975 από τον Αρχιεπίσκοπο Ιβανόβου Ιώβ. Στις 27 Μαΐου 1977 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Ιβανόβου (1975-1977), Ορέλ (1977-1989) και Ριαζάν (1989-2003). Στις 25 Μαρτίου 1982 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Λιουμπερτσή, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο έγινε στις 14 Αυγούστου 2003. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βορονέζ και Μπορισογκλέμπσκ Σέργιο, τους Αρχιεπισκόπους Τβερ και Κάσιν Βίκτορα, Ίστρας Αρσένιο, Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο, Βερεγίας Ευγένιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Κρασνογκόρσκ Σάββα, Μπακού και Κασπίας Αλέξανδρο, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και Πέρμης και Σολικάμσκ Ειρήναρχο. Στις 31 Μαΐου 2010 εξελέγη Επίσκοπος Πένζας και Κουζνέτσκ. Από τις 26 Ιουλίου 2012 άρχισε να τιτλοφορείται "Πένζας και Νίζνι Λομώβου". Την 1 Αυγούστου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 25 Δεκεμβρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης Ριαζάν και Μιχαηλώβου και στις 22 Οκτωβρίου 2015 Μητροπολίτης Ορενβούργου και Σαρακτάς.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ κύριος Λογγίνος. 19-08-2003.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Σεργέεβιτς Κορτσάγκιν γεννήθηκε στη Σουχούμη της Αβχαζίας της Γεωργίας στις 31 Ιουλίου 1961. Αποφοίτησε από τη Σχολή Φιλολογίας της Σουχούμης το 1979, από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1988 και από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1992. Στις 21 Ιουλίου 1986 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Αυγούστου 1986 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιουνίου 1988. Στις 15 Απριλίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Αυγούστου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Βορονέζ και Μπορισογκλέμπσκ Σέργιο, Ελασσώνος Βασίλειο (Εκκλησία της Ελλάδος), Νευροκοπίου Ναθαναήλ (Πατριαρχείο Βουλγαρίας), Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ονούφριο, τους Αρχιεπισκόπους Τούλας και Μπελιώβου Αλέξιο, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Κοστρομά και Γκάλιτς Αλέξανδρο, Ίστρας Αρσένιο, Τιχβίν Κωνσταντίνο, Βερεγίας Ευγένιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο και τους Επισκόπους Πένζας και Κουζνέτσκ Φιλάρετο, Τόμσκ και Ασινόβου Ροστισλάβο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Ιουστινιανό, Κρασνογκόρσκ Σάββα, Μπακού και Κασπίας Αλέξανδρο, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Μπριάνσκ και Σέβσκ Θεοφύλακτο, Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο και Λιουμπερτσή Βενιαμίν. Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκουρτζαάνης και Βελιστσίχης κύριος Ευθύμιος. 24-08-2003.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Τεϊμουράζ Λεζάβα γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 25 Ιανουαρίου 1953. Το 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1991 και Πρεσβύτερος το 1992. Το 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Αυγούστου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γκουρτζαάνης και Βελιστσίχης. Στις 14 Νοεμβρίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ντμανίσης κύριος Ζήνων. 30-08-2003.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Ιμέντα Ιαρατζούλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 17 Μαΐου 1972. Στις 14 Αυγούστου 1993 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1993 και Πρεσβύτερος στις 25 Οκτωβρίου 1993. Στις 16 Ιουνίου 2001 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Πρόεδρος των Οικονομικών Υπηρεσιών του Πατριαρχείου Γεωργίας από το 1998 μέχρι το 2002. Στις 30 Αυγούστου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ντμανίσης. Στις 6 Φεβρουαρίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαγκαρέτζο και Νινοτσμίνδης κύριος Λουκάς. 28-08-2003.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Βάζα Λομίτζε γεννήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1965 στην Τιφλίδα. Στις 16 Μαρτίου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 13 Ιουλίου 1998 και Πρεσβύτερος στις 2 Αυγούστου 1999. Στις 17 Ιουνίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Αυγούστου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σαγκαρέτζο και Νινοτσμίνδης. Στις 14 Σεπτεμβρίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τιανέτης, Ψάβης και Χεβσουρέτης κύριος Ιεγουδιήλ. 02-09-2003.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γκότσα Ταμπατάτζε γεννήθηκε στην Τσιατούρα της Γεωργίας στις 30 Ιανουαρίου 1964. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1995. Στις 2 Σεπτεμβρίου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τιανέτης, Ψάβης και Χεβσουρέτης. Στις 27 Ιουνίου 2005 εξελέγη Επίσκοπος Μπολνίσης. Στις 21 Δεκεμβρίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Στεπαντσμίνδης και Χέβης. Στις 24 Νοεμβρίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σενάκης και Τσκορότσκου κύριος Σίω. 07-09-2003.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Έλιζμπαρ Μουτζίρι γεννήθηκε στην Τιφλίδα την 1 Φεβρουαρίου 1969. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 1993 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1995 και Πρεσβύτερος το 1996. Στις 7 Σεπτεμβρίου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σενάκης και Τσκορότσκου. Στις 2 Αυγούστου 2010 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βελίκης κύριος Ιωακείμ. 30-11-2003.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο Ιωακείμ Γιοφτσέφσκι γεννήθηκε στο Λούκοβο της Στρούγκας της ΠΓΔΜ στις 7 Νοεμβρίου 1949. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Ιουλίου 1996 από τον Μητροπολίτη Μαυροβουνίου Αμφιλόχιο και Πρεσβύτερος στις 31 Οκτωβρίου 1996. Στις 30 Νοεμβρίου 2003 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Πολόγου. Στις 14 Αυγούστου 2004 εξελέγη Επίσκοπος Πολόγου και Κουμανόβου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δεβρών κύριος Μάρκος. 07-12-2003.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο Μάρκος Κίμεφ γεννήθηκε στο Στιπ της ΠΓΔΜ στις 25 Νοεμβρίου 1977. Στις 20 Ιουλίου 2002 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Αυγούστου 2002 και Πρεσβύτερος την 1 Ιουνίου 2003. Στις 7 Δεκεμβρίου 2003 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δεβρών, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μοναστηρίου. Στις 29 Ιουνίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Μπρεγκαλνίτσης και τοποτηρητής της Επισκοπής Μοναστηρίου.

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.