Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τιβεριουπόλεως κύριος Τύχων. (γεν. 1945).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Χρήστος Γκεοργίεφ Ιβάνωφ γεννήθηκε στη Στουτγάρδη της Γερμανίας στις 26 Μαΐου 1945. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σόφιας το 1965 και από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1971. Το 1977 μετανάστευσε στη Γερμανία. Νυμφευθείς το 1978 διαζεύχθηκε το 2000. Στις 11 Νοεμβρίου 2000 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Νοεμβρίου 2000 από τον Μητροπολίτη Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης Συμεών και Πρεσβύτερος στις 19 Νοεμβρίου 2000 από τον Αρχιεπίσκοπο Βερολίνου Θεοφάνη (Πατριαρχείο Ρωσίας). Στις 8 Ιουλίου 2001 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Δυτικής Ευρώπης. Στις 6 Ιουλίου 2003 χειροτονήθηκε στη Σόφια τιτουλάριος Επίσκοπος Τιβεριουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Βουλγαρίας Μάξιμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτης Βράτζης Καλλίνικο, Βιδινίου Δομητιανό, Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας Κύριλλο, Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης Συμεών, Ρούσε Νεόφυτο, Πλεύνης Ιγνάτιο, Στάρας Ζαγόρας Γαλακτίωνα, Λοβτσού Γαβριήλ και τους Επισκόπους Τραϊανουπόλεως Ιλαρίωνα, Ντεβόλσκι Θεοδόσιο, Αδριανουπόλεως Ευλόγιο και Λεύκης Παύλο. Από την 1 Δεκεμβρίου 2009 μέχρι τις 10 Δεκεμβρίου 2015 διετέλεσε Προϊστάμενο του Πατριαρχικού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.