Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2009

ΕΤΟΣ 2009

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τάρτου κύριος Ηλίας. 10-01-2009.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πιαρνού και Σααρέμα κύριος Αλέξανδρος. 12-01-2009.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκοντονινσκόβου κύριος Ιωακείμ. 14-02-2009.
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

    Ο κατά κόσμον Ρωμανός Γκρντί γεννήθηκε στο Γκοντονίν της Τσεχίας στις 8 Μαρτίου 1973. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Πρέσοβ. Στις 8 Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος-Αγίου Σεργίου Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Δεκεμβρίου 1997 από τον Επίσκοπο Ολομούτς και Μπρνο Χριστοφόρο και Πρεσβύτερος στις 28 Μαρτίου 1999 από τον ίδιο Επίσκοπο. Το 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Φεβρουαρίου 2009 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Γοράζδου στο Ολομούτς τιτουλάριος Επίσκοπος Γκοντονινσκόβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ολομούτς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Πράγας Χριστοφόρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Αυστρίας Μιχαήλ (Οικουμενικό Πατριαρχείο), τον Αρχιεπίσκοπο Βερολίνου και Γερμανίας Θεοφάνη (Πατριαρχείο Ρωσίας) και τους Επισκόπους Ολομούτς και Μπρνό Συμεών και Μιχαλόβτσι Γεώργιο. Στις 11 Ιανουαρίου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πράγας. Στις 13 Μαρτίου 2015 παραιτήθηκε. Την ίδια ημέρα τοποθετήθηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Μπερούν.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κώου και Νισύρου κύριος Ναθαναήλ. 08-03-2009.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ποδόλσκ κύριος Τύχων. 26-04-2009.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Βικτώροβιτς Ζάιτσεφ γεννήθηκε στις 13 Απριλίου 1967 στη Μόσχα. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1995. Στις 25 Μαρτίου 1993 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1993 από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 6 Ιανουαρίου 1996 από τον Επίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο. Στις 6 Οκτωβρίου 2006 τοποθετήθηκε επικεφαλής της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα και στις 8 Οκτωβρίου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Απριλίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Αμερικής και Καναδά Ιωνά (της Μετροπόλια), τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Οτάβας και Καναδά Σεραφείμ (της Μετροπόλια), Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν, Γατσίνσκ Αμβρόσιο, Μπρονίτσης Ιγνάτιο, Σούροζ Ελισαίο και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Την 1 Φεβρουαρίου 2018 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χερέτης κύριος Μελχισεδέκ. 03-05-2009.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Αρκάδιος Καχίτζε γεννήθηκε στην Χασούρη στις 25 Απριλίου 1975. Σπούδασε στο Εκκλησιαστικό Σεμινάριο Τιφλίδας (1992-1995), στην Θεολογική Ακαδημία Τιφλίδας (1995-1998) και στην Θεολογική Σχολή Αθηνών (1998-2003). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Απριλίου 2004 και Πρεσβύτερος στις 12 Απριλίου 2004 από τον Επίσκοπο Διαυλείας Δαμασκηνό. Στις 21 Δεκεμβρίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Μαΐου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χερέτης και ανέλαβε τη διαποίμανση των ενοριών του Πατριαρχείου Γεωργίας στο Αζερμπαϊτζάν. Εντός του ιδίου έτους εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ντεντοπλιτσκαρόης και Χερέτης. Στις 21 Δεκεμβρίου 2010 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Κογαμπούντης και Χερέτης" και στις 3 Ιουνίου 2014 απλώς "Κογαμπούντης". Στις 12 Ιανουαρίου 2015 εξελέγη Επίσκοπος Μαργβέτης και Ουμπίσης.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βιμπόργου κύριος Ναζάριος. 28-05-2009.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Αλεξέεβιτς Λαβρινένκο γεννήθηκε το 1952 στο Τσερκάσσι της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1988. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1985. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Βίμποργ της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως. Το 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Μαΐου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βιμπόργου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρο, Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βλαδίμηρο, Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Αικατερινοδάρ και Κουμπάν Ισίδωρο, Τούλας και Μπελιώβου Αλέξιο, Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιλαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Βερολίνου και Γερμανίας Θεοφάνη, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Βενιαμίν και τους Επισκόπους Γατσίνσκ Αμβρόσιο, Πετερχώβου Μάρκελλο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο. Στις 12 Μαρτίου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρονστάνδης, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πιτσμπούργου και Δυτικής Πενσυλβανίας κύριος Μελχισεδέκ. 27-06-2009.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Θωμάς Αλεξάνδρου Πλέσκα γεννήθηκε στις 20 Αυγούστου 1942 στο Ντέητον του Οχάιο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1985 από τον Επίσκοπο Χάρτφορδ και Νέας Αγγλίας Ιώβ και Πρεσβύτερος στις 25 Μαρτίου 1986 από τον Μητροπολίτη Βασιγκτώνος Θεοδόσιο. Το 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1998 μέχρι το 2009 υπηρέτησε σε διάφορα Μοναστήρια στην Ελλάδα. Στις 27 Ιουνίου 2009 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πιτσμπούργου και Δυτικής Πενσυλβανίας. Στις 21 Μαρτίου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νάρβας κύριος Λάζαρος. 21-07-2009.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Νικολάγεβιτς Γκούρκιν γεννήθηκε στο χωριό Στάροε Ντράκινο του Νομού Κομπίλκινσκ της Μορδοβίας στις 13 Μαρτίου 1969. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Μαρτίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 4 Απριλίου 1991. Στις 4 Μαρτίου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Ιουλίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νάρβας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπή Ταλλίνης. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Ταλλίνης και Εσθονίας Κορνήλιο, τους Αρχιεπισκόπους Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Ίστρας Αρσένιο, Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Ιουστινιανό, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους π. Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων Αρκάδιο, π. Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ Σεραφείμ, Ζαράισκ Μερκούριο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν, Γεγκωρέβου Μάρκο, Γατσίνσκ Αμβρόσιο, Μπρονίτσης Ιγνάτιο, Νταούγκαυπιλς Αλέξανδρο, Σούροζ Ελισαίο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Ποδόλσκ Τύχωνα. Στις 30 Μαΐου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Νάρβας και Πέιπους.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κεμπέκ κύριος Ειρηναίος. 01-10-2009.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο Ειρηναίος Ρόσον γεννήθηκε στο Μόντρεαλ του Καναδά στις 25 Δεκεμβρίου 1948 σε οικογένεια Ρωμαιοκαθολική. Στην Ορθόδοξη Εκκλησία έγινε δεκτός στις 20 Ιανουαρίου 1967 στους κόλπους της σχισματικής τότε Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαΐου 1978 και Πρεσβύτερος στις 20 Αυγούστου 1978 στους κόλπους της ίδιας Εκκλησίας. Το 1986 έγινε δεκτός στην Μετροπόλια. Την 1 Οκτωβρίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κεμπέκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Οτάβας. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βασιγκτώνος Ιωνάς, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Τορόντου Σωτήριο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), τους Αρχιεπισκόπους Οτάβας Σεραφείμ, Ντητρόιτ Ναθαναήλ και τους Επισκόπους Κασίρας Ιώβ (Πατριαρχείο Ρωσίας), Φιλαδελφείας Τύχωνα, Αγίου Φραγκίσκου Βενιαμίν, Οτάβας Αλέξανδρο (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Χοτίνσκ Μελέτιο (Εκκλησία της Ουκρανίας) και Πιτσμπούργου Μελχισεδέκ. Στις 21 Οκτωβρίου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Οτάβας και Καναδά. Στις 20 Μαρτίου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπουρούντι και Ρουάντας κύριος Σάββας. 11-10-2009.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Χειμωνέτος γεννήθηκε το 1971 στην Ρόδο. Αποφοίτησε από το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1991 και Πρεσβύτερος το 1993 από τον Μητροπολίτη Ρόδου Απόστολο. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Ρόδου (1991-2000). Το έτος 2000 εντάχθηκε στο κλίμα του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας. Στις 11 Οκτωβρίου 2009 στον Πατριαρχικό Ναό του Οσίου Σάββα του ηγιασμένου Αλεξανδρείας χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπουρούντι και Ρουάντας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ρόδου Κύριλλο, Ερμουπόλεως Νικόλαο, Ειρηνουπόλεως Δημήτριο και τους Επισκόπους Μαρεώτιδος Γαβριήλ, Κανώπου Σπυρίδωνα και Νειλουπόλεως Γεννάδιο. Στις 21 Νοεμβρίου 2012 εξελέγη Μητροπολίτης Άκκρας και στις 24 Νοεμβρίου 2015 Μητροπολίτης Νουβίας.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πολυανής και Κιλκισίου κύριος Εμμανουήλ. 17-10-2009.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βαβυλώνος κύριος Νήφων. 18-10-2009.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Νικήτας Τσαβαρής γεννήθηκε το 1959 στην Νίκαια Αττικής. Αποφοίτησε από την Παιδαγωγική Ακαδημία Ηρακλείου Κρήτης και από την Θεολογική Σχολή Αθηνών. Το 1982 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγκαράθου Ηρακλείου Κρήτης  από τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης Τιμόθεο. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1984 από τον Μητροπολίτη Ρεθύμνης Τίτο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Μητρόπολη Περιστερίου και το 2005 αποσπάστηκε στο Πατριαρχείο Αλεξανδρείας όπου υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Παλαιού Καΐρου. Στις 18 Οκτωβρίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βαβυλώνος. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αξώμης Πέτρο, Περιστερίου Χρυσόστομο (Εκκλησία της Ελλάδος), Πηλουσίου Καλλίνικο, Ερμουπόλεως Νικόλαο, Χαρτούμ Εμμανουήλ και τους Επισκόπους Κνωσού Ευγένιο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Μαρεώτιδος Γαβριήλ και Νιτρίας Νικόδημο. Στις 26 Νοεμβρίου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Πηλουσίου.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τριπόλεως και Χώρας κύριος Εφραίμ. 18-10-2009.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Εφραίμ Κυριάκος κατάγεται από τη Ρασάγια του Λιβάνου. Γεννήθηκε στη Βηρυτό στις 15 Απριλίου 1943. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Παύλου του Αγίου Όρους στις 16 Οκτωβρίου 1983. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1974 και Πρεσβύτερος στις 15 Οκτωβρίου 1978. Στις 8 Νοεμβρίου 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Οκτωβρίου 2009 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Τριπόλεως και Χώρας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κερνίτσης κύριος Προκόπιος. 18-10-2009.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρεντίνης κύριος Σεραφείμ. 24-10-2009.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 16 Απριλίου 2016. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ανδρούσης κύριος Θεόκτιστος. 25-10-2009.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Επιδαύρου κύριος Καλλίνικος. 26-10-2009.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ωλένης κύριος Αθανάσιος. 01-11-2009.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ελευσίνος κύριος Δωρόθεος. 07-11-2009.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λοβιστεάνου κύριος Αιμιλιανός. 14-11-2009.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Αιμιλιανός Νίκα γεννήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 1972 στο Μπερεζένι του Βασλουϊάνου. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή της Κωνστάντζας το 2000. Στις 13 Ιανουαρίου 2009 αναγορεύθηκε διδάκτωρ Θεολογίας. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Αρχιεπισκοπή Ιασίου. Στις 14 Νοεμβρίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λοβιστεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Ριμνίκου. Στις 4 Ιουλίου 2017 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Κρισανίου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αράδου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Παυλώβου Ποσάντ κύριος Κύριλλος. 29-11-2009.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Νικολάγεβιτς Ποκρόβσκη γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 1963 στο Μίας της περιοχής του Τσελιάμπινσκ. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1989 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Νιζνίι Νοβγορόδου. Το 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 29 Νοεμβρίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Παυλώβου Ποσάντ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βάρνας και Μεγάλης Πρεσλάβας Κύριλλο (Πατριαρχείο Βουλγαρίας), Πέτρας και Χερρονήσου Νεκτάριο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), τους Αρχιεπισκόπους Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Ίστρας Αρσένιο, Τόμσκ και Ασινόβου Ροστισλάβο, Βερεγίας Ευγένιο, Βισγορόδου Παύλο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Ποδόλσκ Τύχωνα. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Σταυρουπόλεως και Νεβίνομισκ. Στις 18 Ιουλίου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη κύριος Τύχων. 29-11-2009.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 18 Φεβρουαρίου 2011. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρουζαέβου κύριος Κλήμης. 02-12-2009.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Τιμοφέγιεβιτς Ροντάηκιν γεννήθηκε στις 9 Φεβρουαρίου 1971 στο χωριό Στάροε Σαΐγκοβο της Μορδοβίας. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία της Αγίας Πετρουπόλεως το 1999. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Σεπτεμβρίου 1999 και Πρεσβύτερος στις 12 Σεπτεμβρίου 1999 από τον Αρχιεπίσκοπο Πένζας και Κουζνέτσκ Σεραφείμ. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Πένζας και από τον Ιούνιο του 2009 στην Επισκοπή Σαράνσκ. Στις 8 Αυγούστου 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Δεκεμβρίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρουζαέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Σαράνσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Σιμπίρσκ και Μελεκεσίου Πρόκλο, Ίστρας Αρσένιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν, Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Νάρβας Λάζαρο και Παυλώβου Ποσάντ Κύριλλο. Στις 30 Μαΐου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κρασνοσλομπόδσκ και Τεμνικώβου.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νέου Μοσκώβου κύριος Ευλόγιος. 13-12-2009.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Αλεξέεβιτς Πατσάν γεννήθηκε στις 6 Ιουνίου 1970  στο χωριό Μαλάγια Μοσάνιτσα της Επαρχίας Ζντολμπουνόφσκ του Νομού Ροβνό. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1997. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1998 και Πρεσβύτερος στις 14 Ιουνίου 1998. Στις 9 Νοεμβρίου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Δεκεμβρίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νέου Μοσκώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Δνεπροπετρώβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Δνεπροπετρώβου και Παυλουπόλεως Ειρηναίο, Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ Ιωαννίκιο, Λούτσκ και Βολυνίας Νήφωνα, Τσερκάσσι και Κανέβου Σωφρόνιο, τους Αρχιεπισκόπους Τουλτσίν και Βρατσλάβας Ιωνάθαν, Μπελογορόδου Νικόλαο, Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γεώργιο, Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως Εφραίμ, Βισγορόδου Παύλο, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη, Πολτάβας και Μίργοροδ Φίλιππο, Κονοτόπου και Γλουχώβου Λουκά, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Χανκόβου Πέτρο, Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι Νικόδημο, Νιέζιν και Πριλούκσκη Ειρηναίο, Μακαρώβου Ιλαρίωνα, Γιαγκότιν Σεραφείμ, Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας Παντελεήμονα, Τουρώβου και Μοζύρ Στέφανο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα, Ρόβενκι Βλαδίμηρο και Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη Τύχωνα. Στις 17 Αυγούστου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πλοεστίου κύριος Βαρλαάμ. 20-12-2009.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Βαρλαάμ Μερτικάριου γεννήθηκε στις 28 Οκτωβρίου 1960 στο Στούμπιενι των Βοτοσιανίων. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1987. Το 2003 αναγορεύθηκε διδάκτωρ Θεολογίας. Στις 20 Δεκεμβρίου 2009 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πλοεστίου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Δανιήλ, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Τιργοβιστίου Νήφωνα, Τόμιδος Θεοδόσιο, Άρτζες Καλλίνικο, Αράδου Τιμόθεο και τους Επισκόπους Οραδίας Σωφρόνιο, Σλομπόζιας Βικέντιο, Γκιουργκίου Αμβρόσιο, Παρτοσάνου Δανιήλ, Καμπινεάνου Κυπριανό, Πραχοβεάνου Βαρσανούφιο και Λοβιστεάνου Αιμιλιανό.

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.