Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαθουπόλεως κύριος Ιερόθεος. (γεν. 1977).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάιλο Στανισλάβωφ Κοσάκωφ γεννήθηκε στο Βελίκο Τύρνοβο την 1 Φεβρουαρίου 1977. Το 2003 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σόφιας και το 2010 από το Τμήμα Θεολογίας του Πανεπιστημίου του Σούμεν. Στις 22 Δεκεμβρίου 2003 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Πομόριε (Αγχιάλου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Μαΐου 2004 από τον Μητροπολίτη Σηλύμνου Ιωαννίκιο και Πρεσβύτερος στις 16 Μαΐου 2004 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Στις 6 Μαΐου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Σηλύμνου. Την 1 Οκτωβρίου 2014 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Σλίβεν (Σηλύμνου) τιτουλάριος Επίσκοπος Αγαθουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σηλύμνου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σηλύμνου Ιωαννίκιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μεγάλου Τυρνόβου Γρηγόριο, Στάρας Ζαγόρας Γαλακτίωνα, Φιλιππουπόλεως Νικόλαο, Δοροστόλου Αμβρόσιο, Νευροκοπίου Σεραφείμ και τους Επισκόπους Τραϊανουπόλεως Κυπριανό και Ζνεπόλεως Αρσένιο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.