Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζνεπόλεως κύριος Αρσένιος. (γεν. 1986).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Αθανάσιος Δημητρώφ Λαζάρωφ γεννήθηκε στη Στάρα Ζαγόρα της Βουλγαρίας στις 18 Νοεμβρίου 1986. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σόφιας το 2006 και από τη Θεολογική Σχολή Φιλιππουπόλεως το 2009. Στις 11 Αυγούστου 2007 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίων Κοσμά και Δαμιανού στο Κούκλεν (Kuklen)  του Νομού Φιλιππουπόλεως. Διάκονος χειροτονήθηκε το 200΄8. Στις 20 Απριλίου 2008 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 6 Δεκεμβρίου 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Φιλιππουπόλεως. Στις 6 Ιουλίου 2014 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνης Φιλιππουπόλεως τιτουλάριος Επίσκοπος Ζνεπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σηλύμνου Ιωαννίκιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βιδινίου Δομητιανό, Μεγάλου Τυρνόβου Γρηγόριο, Πλεύνης Ιγνάτιο και Φιλιππουπόλεως Νικόλαο και τους Επισκόπους Βελίκης Σιώνιο, Μεσημβρίας Ιάκωβο, Τραϊανουπόλεως Κυπριανό και Βρανίτσης Γρηγόριο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.