Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2017

ΕΤΟΣ 2017

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζλατούστ και Σάτκας κύριος Βικέντιος. 03-01-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βιατσελάβ Βλαδιμήροβιτς Μπριλέεφ γεννήθηκε στο Μπενδέρι της Μολδαβίας στις 20 Νοεμβρίου 1979. Στις 3 Ιανουαρίου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Ιανουαρίου 1997 από τον Επίσκοπο Ντουμποσάρ Ιουστινιανό και Πρεσβύτερος στις 7 Απριλίου 2004 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Τιρασπόλεως μέχρι το 2007. Κατόπιν υπηρέτησε στις Επισκοπές Σαρατώβου (2007-2011), Βλαδίμης (2011-2013), Αλεξανδρώβου (2013-2016) και Τσελιάμπινσκ (2016). Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2009. Στις 3 Ιανουαρίου 2017 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Κρεμλίνο της Μόσχας Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ζλατούστ και Σάτκας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τασκένδης και Ουζμπεκιστάν Βικέντιο, Ίστρας Αρσένιο, Τσελιάμπινσκ και Μιάς Νικόδημο, τους Αρχιεπισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Κοστρομά και Νερέχτας Θεράποντα και τους Επισκόπους Τσιτά και Πετρώβου Βαϊκάλης Δημήτριο, Μαγκνιτογκόρσκ και Βερχνεουράλσκ Ιννοκέντιο και Τριάδος και Νοτίων Ουραλίων Γρηγόριο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μααρντού κύριος Σέργιος. 05-02-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Όλεγκ Αντρέγεβιτς Τέληχ γεννήθηκε στο Ντονέτσκ στις 24 Νοεμβρίου 1966. Από το 1983 μέχρι το 1988 σπούδασε στην Ανωτάτη Στρατιωτική Σχολή Μηχανικών. Στη συνέχεια εργάστηκε ως Μηχανικός του στρατού. Το 1990 μετατέθηκε στην Εσθονία. Το 1991 βαφτίστηκε στο Ταλλίν. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Μάρτιο του 2009 από τον Μητροπολίτη Ταλλίνης Κορνήλιο και Πρεσβύτερος στις 19 Δεκεμβρίου 2010. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ταλλίνης. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2015. Στις 28 Δεκεμβρίου 2016 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Φεβρουαρίου 2017 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Μααρντού, Βικάριος της Επισκοπής Ταλλίνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βίλνας και Λιθουανίας Ιννοκέντιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, τον Αρχιεπίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο και τους Επισκόπους Νταούγκαυπιλς και Ρέζεκνε Αλέξανδρο, Νάρβας και Πέιπους Λάζαρο, Μπογορόδου Αντώνιο, Μπρονίτσης Παράμονο και Σακραμέντο Ειρηναίο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκάλιτς και Μακαριέβου κύριος Αλέξιος. 15-02-2017.
(
Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Εμελιάνοβιτς Ελισέεφ γεννήθηκε στο χωριό Σάτσα της Κομητείας Μποντάρι του Νομού Ταμπώβου στις 3 Μαΐου 1969. Σπούδασε Γεωπονία στο Πανεπιστήμιο του Μιτσούρινσκ. Το 2000 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Βαλαάμ. Στις 27 Φεβρουαρίου 2005 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Πετροζαβόδσκ και Καρελίας Μανουήλ και στις 7 Απριλίου 2010 Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Τροΐτσκη Παγκράτιο. Στις 30 Ιουνίου 2010 εντάχθηκε στην Πνευματική Αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 28 Δεκεμβρίου 2016 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 15 Φεβρουαρίου 2017 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γκάλιτς και Μακαριέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Κοστρομά και Νερέχτας Θεράποντα και τους Επισκόπους Τροΐτσκη Παγκράτιο, Ποδόλσκ Τύχωνα, Κάσκελεν Γεννάδιο και Βοσκρεσένσκ Σάββα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ευκαρπίας κύριος Ιερόθεος. 05-03-2017.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μτσένσκ κύριος Αλέξιος. 09-04-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Βικτώροβιτς Ζανότσκιν γεννήθηκε στο Ορέλ στις 17 Οκτωβρίου 1975. Το 1998 αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο του Ορέλ με πτυχίο Μηχανικού. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Ιουνίου 2000 από τον Αρχιεπίσκοπο Ορέλ και Λίβνι Παΐσιο και Πρεσβύτερος στις 11 Σεπτεμβρίου 2000. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ορέλ. Την 1 Απριλίου 2004 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ορέλ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2016. Στις 13 Μαρτίου 2017 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Απριλίου 2017 (Κυριακή των Βαΐων) χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Σωτήρος Χριστού Μόσχας, Επίσκοπος Μτσένσκ, Βικάριος της Επισκοπής Ορέλ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ορέλ και Μπολχώβου Αντώνιο, Ίστρας Αρσένιο, Βόλογδα και Κυριλλώβου Ιγνάτιο, τον Αρχιεπίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ποδόλσκ Τύχωνα και Λίβνι και Μαλοαρχαγγέλου Νεκτάριο. Στις 4 Απριλίου 2019 εξελέγη Επίσκοπος Βελίκι Ουστιούνγκ και Τότμας. Στις 11 Μαρτίου 2020 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Καφά, Βικάριος της Επισκοπής Χερσονήσου και τοποτηρητής της Επισκοπής Βιέννης.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πλεσέτσκ και Καργκοπόλ κύριος Αλέξανδρος. 30-04-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Ανατόλιεβιτς Ζάιτσεφ γεννήθηκε στο Βολγογκράδ στις 13 Μαΐου 1969. Το 2000 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Τιχβίν. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 2000 από τον Μητροπολίτη Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 4 Μαρτίου 2001. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 2016. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Αγίας Πετρουπόλεως (2001-2017) και Γκάτσινας (2017). Στις 12 Μαρτίου 2017 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Απριλίου 2017 χειροτονήθηκε στην Αγία Πετρούπολη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Πλεσέτσκ και Καργκοπόλ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Δανιήλ, τους Αρχιεπισκόπους Πετερχώβου Αμβρόσιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Βιμπόργου και Πριοζέρσκ Ιγνάτιο, Τσάρσκογε Σέλο Μάρκελλο, Κρονστάνδης Ναζάριο, Νάρυαν Μαρ και Μεζέν Ιάκωβο, Τιχβίν και Λοντεΰνογε Πόλε Μοστισλάβο, Κοτλάς και Βέλσκ Βασίλειο και Γκάτσινας και Λούγκας Μητροφάνη.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βελίκι Ουστιούνγκ και Τότμας κύριος Ταράσιος. 02-05-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ηλίας Αλεξάντροβιτς Περώφ γεννήθηκε στο Μουρμάνσκ στις 7 Ιανουαρίου 1976. Στις 28 Οκτωβρίου 2004 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Νοεμβρίου 2004 και Πρεσβύτερος στις 28 Δεκεμβρίου 2004 από τον Αρχιεπίσκοπο Μουρμάνσκ Σίμωνα. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μουρμάνσκ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 2016. Στις 17 Μαρτίου 2017 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Μαΐου 2017 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Βελίκι Ουστιούνγκ και Τότμας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Ίστρας Αρσένιο, Μουρμάνσκ και Μοντσεγκόρσκ Σίμωνα, Βόλογδα και Κυριλλώβου Ιγνάτιο, Πένας και Νίζνι Λομώβου Σεραφείμ, τους Αρχιεπισκόπους Πετερχώβου Αμβρόσιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Σιγκρύ και Μαντουρώβου Παΐσιο και Τσερέποβετς και Λευκής Λίμνης Φλαβιανό. Στις 4 Απριλίου 2019 εξελέγη Επίσκοπος Βορείου Θαλάσσης και Ούμπας.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λιουμπερτσή κύριος Σεραφείμ. 04-06-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Λεωνίντοβιτς Αμελτσένκωφ γεννήθηκε στο Σμολένσκ στις 25 Απριλίου 1985. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2006. Στις 22 Απριλίου 2008 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Απριλίου 2008 από τον Μητροπολίτη Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο και Πρεσβύτερος στις 15 Ιουνίου 2008 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Σμολένσκ. Το 2017 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Βαρσοβίας. Στις 4 Ιουνίου 2017 χειροτονήθηκε στη Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Λιουμπερτσή, Βικάριος του Πατριάρχου Μόσχας και Πρόεδρος της Συνοδικής Επιτροπής Νεολαίας του Πατριαρχείου Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σμολένσκ και Δορογκομπούη Ισίδωρο, Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιο (Εκκλησία της Ελλάδος) και τους Αρχιεπισκόπους Βερεγίας Ευγένιο, Καλλίνινγκραδ και Βαλτικής Σεραφείμ και Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο. Στις 14 Ιουλίου 2018 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Πετερχώβου, Βικάριος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως και Πρύτανης της Θεολογικής Ακαδημίας Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 9 Ιουλίου 2019 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ίστρας, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπαρίσεβκας κύριος Βίκτωρ. 05-06-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Δμήτροβιτς Κοτσάμπα γεννήθηκε στο χωριό Στάρυ Κούτυ της Επαρχίας Κοσίβ του Νομού Ιβανοφρανκόβου στις 5 Ιουνίου 1983. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2007. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 2008 από τον Μητροπολίτη Κιέβου Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 28 Ιουλίου 2008 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο. Στις 20 Μαρτίου 2015 εκάρη μοναχός. Στις 17 Μαΐου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Ιουνίου 2017 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Κιέβου Επίσκοπος Μπαρίσεβκας, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Ονούφριος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βισγορόδου και Τσερνομπίλ Παύλο, Μπορισπόλεως και Μπρόβαρι Αντώνιο, Χμιελνικίου και Παλαιού Κωνσταντινώβου Αντώνιο, Ζαπορόζιε και Μελιτοπόλεως Λουκά, τους Αρχιεπισκόπους Μπελογορόδου Νικόλαο, Ιζγιομσκόβου και Κουπιάνσκ Ελισαίο, Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Νικόδημο, Ουμάν και Ζβενιγκορόδου Παντελεήμονα, Γιαγκότιν Σεραφείμ, Γκοροντνίτσης Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Λβώβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Μπογιάρκας Θεοδόσιο, Κονοτόπου και Γλουχώβου Ρωμανό, Ίρπεν Κλήμη, Μπερδιάνσκ και Παραθαλασσίας Εφραίμ, Μποροντιάνκας Βαρσανούφιο, Φαστώβου Δαμιανό, Βοζνεσένσκ και Περβομάισκε Αλέξιο, Βασιλικώβου Νικόλαο και Σλούτσκ και Σολιγκόρσκ Αντώνιο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ροσλάβλ και Ντεσνογκόρσκ κύριος Μελέτιος. 11-06-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Νικολάγεβιτς Παυλιουτσένκο γεννήθηκε στο Σμολένσκ στις 25 Μαρτίου 1977. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Ιουλίου 1998 από τον Μητροπολίτη Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο και Πρεσβύτερος στις 23 Αυγούστου 1998 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Στις 25 Φεβρουαρίου 1999 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Σμολένσκ. Στις 8 Μαΐου 2017 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Ιουνίου 2017 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος του προαστίου της Μόσχας Ρεούτωφ Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ροσλάβλ και Ντεσνογκόρσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Σμολένσκ και Δορογκομπούη Ισίδωρο, τον Αρχιεπίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους π. Σερπουχώβου Ηλιανό, Βίντνογε Τύχωνα, Σερπουχώβου Ρωμανό, Μπαλασίχας Νικόλαο, Ζαράισκ Κωνσταντίνο, Βιασμά και Γκαγκάριν Σέργιο και Λουχοβίτσι Πέτρο.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νερτσίνσκ και Κρασνοκαμένσκ κύριος ’ξιος. 18-06-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Μπορίσοβιτς Λομπώφ γεννήθηκε στο Ριαζάν στις 24 Μαΐου 1980. Στις 24 Δεκεμβρίου 2003 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σολοβέτσκι (στο ομώνυμο νησί στη Λευκή Θάλασσα). Στις 28 Φεβρουαρίου 2004 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Ίστρας Αρσένιο και στις 24 Ιουνίου 2005 Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2016. Τον Ιανουάριο του 2017 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Νερτσίνσκ. Στις 10 Μαΐου 2017 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Ιουνίου 2017 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Σωτήρος Χριστού Μόσχας Επίσκοπος Νερτσίνσκ και Κρασνοκαμένσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Ίστρας Αρσένιο, Τσιτά και Πετρώβου Ζαβαϊκάλης Δημήτριο, τους Αρχιεπισκόπους Βερεγίας Ευγένιο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Βίντνογε Τύχωνα, Δημητρώβου Θεοφύλακτο, Σερπουχώβου Ρωμανό, Ορεχώβου Ζουέβου Παντελεήμονα, Βοσκρεσένσκ Σάββα, Μπαλασίχας Νικόλαο, Ζαράισκ Κωνσταντίνο, Γεγκωρέβου Τύχωνα, Μπογορόδου Αντώνιο, Μπρονίτσης Παράμονο, Λουχοβίτσι Πέτρο και Λιουμπερτσή Σεραφείμ. Στις 4 Απριλίου 2019 εξελέγη Επίσκοπος Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων. Στις 21 Απριλίου 2019 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 13 Απριλίου 2021 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ποδόλσκ και Λιουμπερτσή.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκντώβου κύριος Θωμάς. 02-07-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ντορνέη κύριος Δαμασκηνός. 23-07-2017.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σκόπιν και Σάτσκ κύριος Θεοδώρητος. 19-08-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπίρσκ και Μπελορέτσκ κύριος Ηλίας. 21-08-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 6 Ιουλίου 2018. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λότζ και Πόζναν κύριος Αθανάσιος. 24-09-2017.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χαϊνόβκας κύριος Παύλος. 25-09-2017.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σούπρασλ κύριος Ανδρέας. 27-09-2017.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ολύμπου κύριος Κύριλλος. 30-09-2017.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Δαλματίας κύριος Νικόδημος. 01-10-2017.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σταγών και Μετεώρων κύριος Θεόκλητος. 07-10-2017.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου κύριος Στέφανος. 08-10-2017.
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σιεμιάτιτσε κύριος Βαρσανούφιος. 08-10-2017.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεργιουπόλεως κύριος Ιωάννης. 12-11-2017.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βόλσκ και Σέρνουρ κύριος Θεοφάνης. 18-11-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας κύριος Βασίλειος. 19-11-2017.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαρίινσκη Ποσάντ κύριος Ιγνάτιος. 20-11-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Απαμείας κύριος Θεόδωρος. 25-11-2017.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπελογορόδου κύριος Σίλβεστρος. 24-12-2017.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Τετάρτη, 14 Απριλίου 2021.