Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σούπρασλ κύριος Ανδρέας. (γεν. 1974).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Ο Ανδρέας Μπορκόβσκη γεννήθηκε στο Μπιελοστόκ στις 6 Οκτωβρίου 1974. Στις 29 Ιουλίου 1995 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Σούπρασλ. Στις 30 Ιουλίου 1995 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Μπιελοστόκ Σάββα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Βαρσοβίας το 1999. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1998 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Βαρσοβίας Σάββα. Μετέβη για μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Αθηνών κατά τα έτη 2002-2005 ενώ υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αθήνα κατά τα έτη 2003 έως 2008. Το 2009 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Αθηνών. Το 2010 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Σούπρασλ και το 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Σεπτεμβρίου 2017 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Νικολάου στο Μπιελοστόκ τιτουλάριος Επίσκοπος Σούπρασλ, Βικάριος της Επισκοπής Μπιελοστόκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βαρσοβίας Σάββας, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλ Βλαδίμηρο (Πατριαρχείο Ρωσίας), Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνό (Εκκλησία της Ελλάδος), Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιο (Εκκλησία της Ελλάδος), τους Αρχιεπισκόπους Λιούμπλιν και Χέλμ Άβελ, Μπιελοστόκ και Γκντάνσκ Ιάκωβο, Βρότσλαβ και Στσέτσιν Γεώργιο και τους Επισκόπους Πσέμυσλ και Γκορλίτσε Παΐσιο, Μπιέλσκ Γρηγόριο, Λότζ και Πόζναν Αθανάσιο, Χαϊνόβκας Παύλο, Μαργβέτης και Ουμπίσης Μελχισεδέκ (Πατριαρχείο Γεωργίας), Μεσαορίας Γρηγόριο (Εκκλησία της Κύπρου) και Μπομπρούϊσκ και Μπουκώβου Σεραφείμ (Πατριαρχείο Ρωσίας).